Majątek Karola III pod lupą. Droga biżuteria, luksusowe samochody, zwierzęta

Na niespełna trzy tygodnie przed oficjalną koronacją Karola III w Wielkiej Brytanii trwa dyskusja na temat kosztów monarchii. Brytyjskie media wzięły pod lupę stan posiadania brytyjskiego króla. „Guardian” przeanalizował majątek Karola III.

Publikacja: 19.04.2023 10:12

Karol III zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii 6 maja w Opactwie Westminsterski

Karol III zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii 6 maja w Opactwie Westminsterskim.

Foto: Yui Mok / POOL / AFP

Majątek brytyjskiej rodziny królewskiej od stuleci budzi ciekawość i niemałe kontrowersje – zarówno wśród obywateli Wielkiej Brytanii, jak zagranicznych obserwatorów. Dziennikarze „Guardiana” wzięli pod lupę majątek króla Karola III oraz jego rodziny. Wyniki śledztwa przedstawiono w kilku obszernych materiałach.

Ile wart jest majątek Karola III?

Królowa Elżbieta III pozostawiła swojemu synowi i następcy tronu niemałą fortunę. Dokładna wartość prywatnego majątku zmarłej monarchini jest trudna do ustalenia, szacuje się jednak, że może ona wynosić prawie pół miliarda funtów. Co ciekawe, król nie musi płacić od tej darowizny żadnego podatku.

W skład prywatnego majątku Karola III wchodzi między innymi kolekcja drogocennej biżuterii o wartości co najmniej 533 milionów funtów. Najcenniejszymi i najsłynniejszymi klejnotami są diamenty Koh-i-noor, Cullinan III i Cullinan IV.

Czytaj więcej

Król ciastek i nieruchomości: Karol III bogatszy niż Elżbieta II. Jak zarabia?

W kolekcji znajduje się też słynna wysadzana diamentami broszka w kształcie żonkila o nazwie „Williamson”. Jej wartość wynosi około 50 milionów funtów. Oprócz tego, do Karola należy też historyczna biżuteria członkiń rosyjskiej rodziny carskiej, które sprzedały je brytyjskim królowym – w tym tiara „Władimir” oraz choker z perłami, diamentami i ogromnym szafirem.

Król odziedziczył również kolekcję dzieł sztuki liczącą prawie 400 cennych przedmiotów. Wśród nich znajdują się prace takich artystów jak Salvador Dalí, Claude Monet, Marc Chagall czy Lucian Freud. Margines błędu w oszacowaniu ich wartości jest spory, mówi się jednak o setkach milionów funtów.

Karol posiada także imponującą flotę luksusowych samochodów, którą dziennikarze „Guardiana” oszacowali na co najmniej 6,3 miliona funtów. Wśród nich znajdują się między innymi dwa Bentleye o wartości co najmniej 1,4 miliona funtów, trzy Rolls-Royce z lat 50. i 60. oraz co najmniej kilkanaście innych oldtimerów, których wartość także liczy się w milionach.

Jednym z najsłynniejszych aut Karola III jest Aston Martin DB6 Volante z 1970 roku o wartości około dwóch milionów funtów. Następca tronu dostał go na 21. urodziny, a w 2008 roku polecił wyposażyć go w silnik napędzany bioetanolem.

„Ale drogo”: Brytyjczycy prześwietlają majątek Windsorów

Trudno stwierdzić, które z samochodów, którymi jeździ Karol III i jego rodzina, są prywatne, a które – państwowe. Podobnie jest w przypadku prezentów, które dygnitarze z całego świata podarowali Elżbiecie II. Brytyjskie prawo zabrania rodzinie królewskiej sprzedaży prezentów, które uznano za oficjalne, jednak zdefiniowanie statusu tych przedmiotów budzi wątpliwości i kontrowersje.

Przykładowo, Elżbieta II otrzymywała w prezencie konie od najwyższych przedstawicieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wartość tych zwierząt dziennikarze „Guardiana” oszacowali na około 27 milionów funtów. Część koni królowa i jej następca, Karol III, sprzedali, na czym zarobili dwa miliony funtów. To wywołało na Wyspach wiele kontrowersji.

Duże emocje wzbudziła także sprzedaż wartej około 80 milionów funtów biżuterii, którą Elżbieta II dostała od prominentnych osób z całego świata. Królową łączymy z nimi zarówno oficjalne, jak i prywatne stosunki. Fakt ten sprawia trudności w określeniu statusu tych podarunków. Zakaz sprzedaży oficjalnych prezentów wydaje się więc być martwym zapisem.

Wątpliwości budzą też dzieła sztuki, z których część zdaniem wielu Brytyjczyków nie należy do prywatnego majątku Karola III. Istnieją też opinie, że rodzina królewska niesłusznie uważa za swoją wartą co najmniej sto milionów funtów kolekcję rzadkich znaczków pocztowych, którą królowa otrzymała od rządu Kanady. Pałac Buckingham utrzymuje jednak, że znaczki to prywatna własność Windsorów.

Ludzie
Roszada w imperium najbogatszego człowieka świata. Nowy etap walki o sukcesję
Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury