Rok drogiej pizzy. Gdzie zdrożała najbardziej? Polska powyżej średniej w Europie

W 2022 roku pizza kupowana w sklepach wyraźnie zdrożała w całej Europie – podał Eurostat. Polska pod tym względem przebiła średnią europejską, ale nie byliśmy rekordzistami. Gdzie pizza zdrożała w 2022 roku najbardziej?

Publikacja: 08.02.2023 17:44

W 2022 roku pizza kupowana w sklepach zdrożała w Europie średnio o 15,9 procent.

W 2022 roku pizza kupowana w sklepach zdrożała w Europie średnio o 15,9 procent.

Foto: William Matt

Analitycy Eurostatu opublikowali właśnie najnowszy raport dotyczący wzrostu sklepowych cen pizzy i quiche – popularnego francuskiego wypieku. Wnioski dla nikogo nie są krzepiące – „sklepowa” pizza zdrożała w całej Europie. Są jednak kraje, w których ceny pizzy skoczyły wręcz drastycznie.

Pizza drożeje w całej Europie

Wielu bywalców pizzerii i włoskich restauracji zapewne już dawno zdążyło się zorientować, że pizza jest znacznie droższa niż przed rokiem. Mając ochotę na ten popularny fast food, ale w bardziej „budżetowym” wydaniu, część z nas sięga po pizzę z supermarketu. Jednak i te produkty podrożały – podobnie jak francuski quiche.

W ciągu ostatniego roku pizze podrożały zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. O ile dokładnie? Sprawdzili to analitycy Eurostatu.

Prześledzono wzrosty cen w 25 państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub strefy Schengen. Ze wszystkich danych wyprowadzono średnią wartość cen różnych rodzajów pizzy dostępnych w sklepach, a więc z mięsem, rybami, owocami morza, serami, warzywami i owocami.

Czytaj więcej

Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa

W grudniu 2022 roku sklepowa pizza kosztowała w Europie średnio o 15,9 procent więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. W gronie 28 europejskich państw Polska zajęła pod tym względem 12. miejsce. Pizza podrożała u nas średnio o 19,1 procenta, a więc nieco więcej, niż wynosi średnia europejska.

Należymy do 17 krajów, w których wzrost cen pizzy plasuje się powyżej średniej – a więc do większości. W gronie tym znalazły się między innymi Czechy, Łotwa, Niemcy i Litwa. Lepiej niż w Polsce z kolei sytuacja wygląda w takich krajach basenu Morza Śródziemnego jak Grecja, Cypr, Hiszpania, Portugalia, Francja i Włochy, a także w krajach skandynawskich: w Szwecji, Norwegii i na Islandii.

W jakich krajach pizza podrożała najbardziej?

Jeżeli porównamy sytuację w Polsce ze wzrostami cen pizzy w krajach z czołówki zestawienia Eurostatu, to moglibyśmy uznać, że nie jest w naszym kraju jeszcze aż tak źle. Wszystkie kraje biją na głowę Węgry, gdzie cena pizzy wystrzeliła w górę średnio aż o 45,8 procent w skali roku. Tuż za Węgrami na podium znalazły się: Litwa, gdzie zanotowano średni wzrost cen pizzy o 38,5 procent oraz Bułgaria ze wzrostem o 37,2 procent.

W chlubnym ogonie zestawienia znalazły się zaledwie cztery kraje, w których pizza podrożała o mniej niż dziesięć procent. Są to: Włochy, Islandia, Luksemburg i Szwajcaria – w tym ostatnim kraju pizza podrożała najmniej spośród wszystkich analizowanych krajów, bo zaledwie o 6,5 procent.

Nie wiemy, jak sytuacja wygląda na Słowacji i na Malcie – analitycy Eurostatu nie dostarczyli danych na temat tego, o ile podrożała pizza w tych krajach.

Wzrosty cen pizzy w krajach Europy – dane Eurostatu:

 1. Węgry (45,8%)
 2. Litwa (38,5%)
 3. Bułgaria (37,2%)
 4. Chorwacja (28,2%)
 5. Niemcy (26,3%)
 6. Łotwa (24,4%)
 7. Belgia (23,2%)
 8. Słowenia (23,2%)
 9. Czechy (22,9%)
 10. Finlandia (20%)
 11. Dania (19,3%)
 12. Polska (19,1%)

Analitycy Eurostatu opublikowali właśnie najnowszy raport dotyczący wzrostu sklepowych cen pizzy i quiche – popularnego francuskiego wypieku. Wnioski dla nikogo nie są krzepiące – „sklepowa” pizza zdrożała w całej Europie. Są jednak kraje, w których ceny pizzy skoczyły wręcz drastycznie.

Pizza drożeje w całej Europie

Pozostało 90% artykułu
Kuchnia
Restauracje przechytrzyły Google'a. Algorytm wyszukiwarki okazał się bezradny
Kuchnia
Sukces polskiej kuchni: przysmak z Polski wyróżniony. Za nami Włosi i Hiszpanie
Kuchnia
Jedźcie i jedzcie! Polska na wysokim miejscu w ważnym rankingu dla miłośników dobrej kuchni
Kuchnia
Generacja Z ma już dość tostów z awokado. Woli nowy „hedonistyczny” przysmak
Kuchnia
XV-wieczny przysmak z Krakowa w rankingu najlepszych chlebów na świecie
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości