Rok drogiej pizzy. Gdzie zdrożała najbardziej? Polska powyżej średniej w Europie

W 2022 roku pizza kupowana w sklepach wyraźnie zdrożała w całej Europie – podał Eurostat. Polska pod tym względem przebiła średnią europejską, ale nie byliśmy rekordzistami. Gdzie pizza zdrożała w 2022 roku najbardziej?

Publikacja: 08.02.2023 17:44

W 2022 roku pizza kupowana w sklepach zdrożała w Europie średnio o 15,9 procent.

W 2022 roku pizza kupowana w sklepach zdrożała w Europie średnio o 15,9 procent.

Foto: William Matt

Analitycy Eurostatu opublikowali właśnie najnowszy raport dotyczący wzrostu sklepowych cen pizzy i quiche – popularnego francuskiego wypieku. Wnioski dla nikogo nie są krzepiące – „sklepowa” pizza zdrożała w całej Europie. Są jednak kraje, w których ceny pizzy skoczyły wręcz drastycznie.

Pizza drożeje w całej Europie

Wielu bywalców pizzerii i włoskich restauracji zapewne już dawno zdążyło się zorientować, że pizza jest znacznie droższa niż przed rokiem. Mając ochotę na ten popularny fast food, ale w bardziej „budżetowym” wydaniu, część z nas sięga po pizzę z supermarketu. Jednak i te produkty podrożały – podobnie jak francuski quiche.

W ciągu ostatniego roku pizze podrożały zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. O ile dokładnie? Sprawdzili to analitycy Eurostatu.

Prześledzono wzrosty cen w 25 państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub strefy Schengen. Ze wszystkich danych wyprowadzono średnią wartość cen różnych rodzajów pizzy dostępnych w sklepach, a więc z mięsem, rybami, owocami morza, serami, warzywami i owocami.

Czytaj więcej

Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa

W grudniu 2022 roku sklepowa pizza kosztowała w Europie średnio o 15,9 procent więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. W gronie 28 europejskich państw Polska zajęła pod tym względem 12. miejsce. Pizza podrożała u nas średnio o 19,1 procenta, a więc nieco więcej, niż wynosi średnia europejska.

Należymy do 17 krajów, w których wzrost cen pizzy plasuje się powyżej średniej – a więc do większości. W gronie tym znalazły się między innymi Czechy, Łotwa, Niemcy i Litwa. Lepiej niż w Polsce z kolei sytuacja wygląda w takich krajach basenu Morza Śródziemnego jak Grecja, Cypr, Hiszpania, Portugalia, Francja i Włochy, a także w krajach skandynawskich: w Szwecji, Norwegii i na Islandii.

W jakich krajach pizza podrożała najbardziej?

Jeżeli porównamy sytuację w Polsce ze wzrostami cen pizzy w krajach z czołówki zestawienia Eurostatu, to moglibyśmy uznać, że nie jest w naszym kraju jeszcze aż tak źle. Wszystkie kraje biją na głowę Węgry, gdzie cena pizzy wystrzeliła w górę średnio aż o 45,8 procent w skali roku. Tuż za Węgrami na podium znalazły się: Litwa, gdzie zanotowano średni wzrost cen pizzy o 38,5 procent oraz Bułgaria ze wzrostem o 37,2 procent.

W chlubnym ogonie zestawienia znalazły się zaledwie cztery kraje, w których pizza podrożała o mniej niż dziesięć procent. Są to: Włochy, Islandia, Luksemburg i Szwajcaria – w tym ostatnim kraju pizza podrożała najmniej spośród wszystkich analizowanych krajów, bo zaledwie o 6,5 procent.

Nie wiemy, jak sytuacja wygląda na Słowacji i na Malcie – analitycy Eurostatu nie dostarczyli danych na temat tego, o ile podrożała pizza w tych krajach.

Wzrosty cen pizzy w krajach Europy – dane Eurostatu:

 1. Węgry (45,8%)
 2. Litwa (38,5%)
 3. Bułgaria (37,2%)
 4. Chorwacja (28,2%)
 5. Niemcy (26,3%)
 6. Łotwa (24,4%)
 7. Belgia (23,2%)
 8. Słowenia (23,2%)
 9. Czechy (22,9%)
 10. Finlandia (20%)
 11. Dania (19,3%)
 12. Polska (19,1%)

Analitycy Eurostatu opublikowali właśnie najnowszy raport dotyczący wzrostu sklepowych cen pizzy i quiche – popularnego francuskiego wypieku. Wnioski dla nikogo nie są krzepiące – „sklepowa” pizza zdrożała w całej Europie. Są jednak kraje, w których ceny pizzy skoczyły wręcz drastycznie.

Pizza drożeje w całej Europie

Pozostało 90% artykułu
Kuchnia
Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin będzie na Pomorzu? Decyzja władz
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?