Analitycy Eurostatu opublikowali właśnie najnowszy raport dotyczący wzrostu sklepowych cen pizzy i quiche – popularnego francuskiego wypieku. Wnioski dla nikogo nie są krzepiące – „sklepowa” pizza zdrożała w całej Europie. Są jednak kraje, w których ceny pizzy skoczyły wręcz drastycznie.
Pizza drożeje w całej Europie
Wielu bywalców pizzerii i włoskich restauracji zapewne już dawno zdążyło się zorientować, że pizza jest znacznie droższa niż przed rokiem. Mając ochotę na ten popularny fast food, ale w bardziej „budżetowym” wydaniu, część z nas sięga po pizzę z supermarketu. Jednak i te produkty podrożały – podobnie jak francuski quiche.
W ciągu ostatniego roku pizze podrożały zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. O ile dokładnie? Sprawdzili to analitycy Eurostatu.
Prześledzono wzrosty cen w 25 państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub strefy Schengen. Ze wszystkich danych wyprowadzono średnią wartość cen różnych rodzajów pizzy dostępnych w sklepach, a więc z mięsem, rybami, owocami morza, serami, warzywami i owocami.
Czytaj więcej
Totalna dominacja Europy – tak można określić wyniki tegorocznego raportu „Best of the Best” opracowanego przez serwis podróżniczy TripAdvisor. W zestawieniu miejsc z najlepszą kuchnią na świecie miasta europejskie zdominowały czołową dziesiątkę.
W grudniu 2022 roku sklepowa pizza kosztowała w Europie średnio o 15,9 procent więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. W gronie 28 europejskich państw Polska zajęła pod tym względem 12. miejsce. Pizza podrożała u nas średnio o 19,1 procenta, a więc nieco więcej, niż wynosi średnia europejska.
Należymy do 17 krajów, w których wzrost cen pizzy plasuje się powyżej średniej – a więc do większości. W gronie tym znalazły się między innymi Czechy, Łotwa, Niemcy i Litwa. Lepiej niż w Polsce z kolei sytuacja wygląda w takich krajach basenu Morza Śródziemnego jak Grecja, Cypr, Hiszpania, Portugalia, Francja i Włochy, a także w krajach skandynawskich: w Szwecji, Norwegii i na Islandii.
W jakich krajach pizza podrożała najbardziej?
Jeżeli porównamy sytuację w Polsce ze wzrostami cen pizzy w krajach z czołówki zestawienia Eurostatu, to moglibyśmy uznać, że nie jest w naszym kraju jeszcze aż tak źle. Wszystkie kraje biją na głowę Węgry, gdzie cena pizzy wystrzeliła w górę średnio aż o 45,8 procent w skali roku. Tuż za Węgrami na podium znalazły się: Litwa, gdzie zanotowano średni wzrost cen pizzy o 38,5 procent oraz Bułgaria ze wzrostem o 37,2 procent.
W chlubnym ogonie zestawienia znalazły się zaledwie cztery kraje, w których pizza podrożała o mniej niż dziesięć procent. Są to: Włochy, Islandia, Luksemburg i Szwajcaria – w tym ostatnim kraju pizza podrożała najmniej spośród wszystkich analizowanych krajów, bo zaledwie o 6,5 procent.
Nie wiemy, jak sytuacja wygląda na Słowacji i na Malcie – analitycy Eurostatu nie dostarczyli danych na temat tego, o ile podrożała pizza w tych krajach.
Wzrosty cen pizzy w krajach Europy – dane Eurostatu:
- Węgry (45,8%)
- Litwa (38,5%)
- Bułgaria (37,2%)
- Chorwacja (28,2%)
- Niemcy (26,3%)
- Łotwa (24,4%)
- Belgia (23,2%)
- Słowenia (23,2%)
- Czechy (22,9%)
- Finlandia (20%)
- Dania (19,3%)
- Polska (19,1%)