Pierogi zamiast pizzy. Rzymskie szkoły wprowadzają ukraińskie menu w stołówkach

W szkołach publicznych w Rzymie raz w tygodniu serwowane będą ukraińskie potrawy. To okazja do tego, by młodzi Włosi poznali bliżej ukraińską kuchnię, z którą w większości przypadków nie mieli dotąd okazji, by się zetknąć.

Publikacja: 04.05.2022 15:36

Pierogi to jedno z dań, które zagości w menu stołówek szkół w Rzymie.

Pierogi to jedno z dań, które zagości w menu stołówek szkół w Rzymie.

Foto: Katherine Volkovski

Od kilku dni uczniowie szkół w Rzymie mogą przekonać się, jak smakują wareniki czy kotlet po kijowsku. Potrawy o ukraińskim rodowodzie będą serwowane w rzymskich szkołach i przedszkolach codziennie. Zarządzenie włodarzy Rzymu weszło w życie 2 maja 2022 roku.

Rzym: spaghetti, risotto i wareniki na jednym stole

Od początku putinowskiej agresji w Ukrainie do Włoch napłynęło już ponad sto tysięcy uchodźców z tego ogarniętego wojną kraju. Ośrodkami, do których przyjeżdża najwięcej osób z Ukrainy, są takie duże miasta jak Mediolan, Bolonia, Neapol – i oczywiście Rzym.

Ponad jedną trzecią uciekających przed wojną Ukraińców stanowią dzieci. Podobnie jak w Polsce, trafiają one do tamtejszych szkół, aby tempo ich edukacji ucierpiało w jak najmniejszym stopniu.

Innymi ważnymi powodami umieszczania dzieci w lokalnych szkołach jest też uniknięcie utraty kontaktu z rówieśnikami. Istotne jest też to, aby chociaż w pewnym stopniu dzieci psychicznie okrzepły po wojennych traumach, których doznały.

Włodarze Rzymu postanowili w jeszcze większym stopniu ułatwić ukraińskim uczniom zaaklimatyzowanie się w nowej rzeczywistości. Postanowiono więc każdego dnia serwować w stołówkach rzymskich placówek publicznych jedną tradycyjną ukraińską potrawę.

Czytaj więcej

„Nie chmiel dzieci”. Czesi apelują: dzieci nie powinny pić piwa bezalkoholowego

Dania, które niemal każde ukraińskie dziecko doskonale zna ze swojego domu, będą pojawiać się w szkolnych menu każdego dnia. Zarządzenie władz Rzymu obejmuje publiczne szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące, a także przedszkola.

Dodatkowym celem inicjatywy jest zaprezentowanie włoskim uczniom elementów kultury, z której pochodzą ich nowi koledzy i koleżanki. Autorzy tego pomysłu są zdania, że nic nie jest w stanie zbliżyć dwóch dość różniących się od siebie kultur tak skutecznie, jak wspólny posiłek.

Ukraiński obiad jak w domu – nawet w Rzymie

Odpowiedzialna za edukację rzymska komisarz Claudia Pratelli w rozmowie z włoską agencją informacyjną „Ansa” powiedziała: „Ta prosta idea narodziła się z inicjatywy radnych dwóch dzielnic, po czym rozprzestrzeniła się na całe miasto. Chodzi o to, aby osoby, które przybywają z daleka, poczuły się jak u siebie w domu, a zarazem aby przybliżyć wszystkim chłopcom i dziewczynkom kulturę kraju, o którym słyszeli tylko z medialnych przekazów o wojnie”.

Zdaniem komisarz korzyści będą więc obustronne – na owej prostej fuzji kulinarnych kultur Włoch i Ukrainy skorzystają dzieci z obydwu krajów. „To jest niewielki gest o ogromnych ambicjach, ponieważ jedzenie stanowi fantastyczny sposób na pogłębienie wiedzy o sobie nawzajem. Czyni też szkołę miejscem spotkań i laboratorium pozytywnych relacji” – dodała Pratelli.

Jakie potrawy znajdą się w szkolnych menu? Nie zabraknie oczywiście flagowego ukraińskiego dania, czyli wareników. Ukraińcy zwykle nadziewają te półkoliste pierogi mięsem, grzybami, mieszanką twarogu i ziemniaków, a także kapustą i wieloma innymi farszami. Możliwości jest bardzo wiele, uczniowie z pewnością więc nie będą narzekać na nudę na talerzu.

Poza warenikami inicjatorzy przedsięwzięcia chcą, aby w menu rzymskich stołówek pojawiła się także inna tradycyjna potrawa – kotlet po kijowsku. To rodzaj panierowanego de volaille, który podaje się z pietruszkowo-czosnkowym sosem na bazie śmietany.

Jako dodatek do obiadu uczniowie otrzymają też coś, która łączy kulinarne kultury Włoch i Ukrainy. Chodzi o porcję ziemniaków – pokrojonych i usmażonych na maśle. Tę niezwykle prostą i zarazem sycącą przekąskę doskonale znają także Polacy.

Od kilku dni uczniowie szkół w Rzymie mogą przekonać się, jak smakują wareniki czy kotlet po kijowsku. Potrawy o ukraińskim rodowodzie będą serwowane w rzymskich szkołach i przedszkolach codziennie. Zarządzenie włodarzy Rzymu weszło w życie 2 maja 2022 roku.

Rzym: spaghetti, risotto i wareniki na jednym stole

Pozostało 92% artykułu
Kuchnia
Ananas z różowym miąższem kosztuje majątek. Rośnie moda na owoce luksusowe
Kuchnia
Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin będzie na Pomorzu? Decyzja władz
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy