„Król świń” i dostawcy wody z Fidżi: oto najbogatsi rolnicy na świecie

Czy na produkcji rolnej można zbudować fortunę? Tak, we współczesnym świecie rolnictwo stało się biznesem, który może przynosić miliardy dolarów zysku. Kto na produkcji rolnej zarabia najwięcej?

Publikacja: 06.09.2021 13:40

Hodowla zwierząt, uprawa owoców, produkcja wody czy genetycznie zmodyfikowanych roślin – tym zajmują

Hodowla zwierząt, uprawa owoców, produkcja wody czy genetycznie zmodyfikowanych roślin – tym zajmują się najbogatsi rolnicy.

Foto: James Baltz

Rolnictwo już dawno przestało być sielskim zajęciem na łonie przyrody – to dzisiaj potężny przemysł. Ogromne przedsiębiorstwa rolne produkują żywność, dzięki którym miliardy ludzi mają co jeść. Rolnicy, szczególnie ci najwięksi, stali się przemysłowcami, którzy potrafili wykorzystać efekt skali. Dzięki temu zarobili ogromne kwoty, a ich przedsiębiorstwa zaopatrują światowe rynki w żywność i produkty niezbędne do jej produkcji. Kim są ci potentaci rolnictwa? 

Najbogatsi rolnicy na świecie: Chińczycy w czołówce

Czołówka zestawienia najbardziej majętnych rolników to obywatele ChRL. To nie powinno dziwić, ten kraj, zamieszkiwany przez blisko 1,4 miliarda ludzi, stanowi ogromny rynek zbytu dla żywności.

Czytaj więcej

Multimiliarderzy: oto 10 najbogatszych ludzi świata mody

Najbogatszym producentem rolnym na świecie jest Qin Yinglin, zwany niekiedy „królem świń”. Jego firma to największy na świecie hodowca trzody chlewnej. W Chinach wieprzowina jest niezwykle popularna jako składnik dań, a bogacące się społeczeństwo, chce jeść coraz więcej mięsa, w ChRL na prowincji postrzeganego jako produkt luksusowy, symbolizujący zamożność jedzącego. 

Qin urodził się na wsi, stado świń jego ojca liczyło jedynie 20 sztuk. Dziś wartość imperium Qin Yinglina szacuje się na 19,4 miliardów dolarów.

Na drugim miejscu znajduje się kolejny przedsiębiorca z Chin, Liu Yonghao. On z kolei fortunę zbił na produkcji karm dla zwierząt. Wartość jego majątku szacuje się na 7,8 miliardów dolarów.

Trzecie miejsce zajmują Stewart i Lynda Resnick, małżeństwo z USA. Resnickowie zbudowali majątek, którego wartość szacuje się na 7,2 miliarda dolarów, co sprawia, że uznawani są za najbogatszych rolników w USA. Ich domeną są uprawa owoców, a także orzechów czy migdałów.

Do Resnicków należy też budząca kontrowersje marka wody Fiji Water czerpana z ujęć na Fidżi na Pacyfiku, a potem transportowana do sklepów w USA i Europy. Protesty budzi ślad węglowy, który generuje transport tej wody przez pół świata, a także fakt, że firma Resnicków czerpie wodę w kraju, którego mieszkańcy mają kłopoty z dostępem do bieżącej wody.

Genetycznie modyfikowana żywność i kurczaki dla KFC

Czwarta pozycja należy do Chińczyka Liu Yongxinga. Zbudowana przez niego firma „East Hope Group” zajmuje się produkcją rolną, choć działa też metalurgii i na rynku nieruchomości. Majątek Liu szacuje się na 6,5 miliarda dolarów.

Piątą pozycję zajmuje Amerykanin Harry Stine. Wychowany na farmie, od dziecka oswajał się z pracą na roli. Jego firma zajmuje się genetycznymi modyfikacjami zbóż.

Stine wzbogacił się w latach 90. ubiegłego stulecia, gdy jego firma wydawała licencję na zmodyfikowaną genetycznie kukurydzę i soję dla gigantów branży rolnej, na czele z amerykańskim koncernem Monsanto. Zgromadził dzięki temu majątek, który szacuje się na 5,1 miliarda dolarów.

Jedynym Rosjaninem w zestawieniu jest Wadim Moszkowicz – biznesmen i były polityk. Korporacja „Rusagro”, w której zarządzie zasiada oligarcha, zajmuje się hodowlą zwierząt i produkcją cukru.

Moszkowicz kontroluje też deweloperską firmę „Massztab”, w której posiadaniu jest ponad 2,5 tysiąca hektarów powierzchni Moskwy. Imperium Moszkowicza liczy 2,9 miliarda dolarów.

Najskromniejszy majątek wśród rolniczych krezusów posiada Chińczyk Fu Guangming. Jego firma, „Fujian Sunner Development”, dostarcza kurczaki sieci „KFC”. Zbił na tym majątek, który szacuje się na 1,8 miliarda dolarów.

Dane: Forbes

Rolnictwo już dawno przestało być sielskim zajęciem na łonie przyrody – to dzisiaj potężny przemysł. Ogromne przedsiębiorstwa rolne produkują żywność, dzięki którym miliardy ludzi mają co jeść. Rolnicy, szczególnie ci najwięksi, stali się przemysłowcami, którzy potrafili wykorzystać efekt skali. Dzięki temu zarobili ogromne kwoty, a ich przedsiębiorstwa zaopatrują światowe rynki w żywność i produkty niezbędne do jej produkcji. Kim są ci potentaci rolnictwa? 

Pozostało 87% artykułu
Kuchnia
Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin będzie na Pomorzu? Decyzja władz
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?