Fatalny rok winiarzy z Francji. Wina mogą być do wyrzucenia

Prowansję, znany region winiarski we Francji, dotknęły pożary, niszcząc część upraw. Winiarze, którym udało się uniknąć ognia, mają inny problem, który może sprawić, że ich wina nie będą nadawać się do picia.

Publikacja: 30.08.2021 12:39

„Skaza dymna” to problem, który często można rozpoznać dopiero, gdy wina zostaną wyprodukowane

„Skaza dymna” to problem, który często można rozpoznać dopiero, gdy wina zostaną wyprodukowane

Foto: Fot: Charl Folscher/Unsplash

Problem, który dotknął wielu producentów win z Prowansji, to efekt uboczny pożarów, które szalały w tym regionie Francji. Po angielsku to zjawisko nazywa się „smoke taint” co można przetłumaczyć jako „skaza dymna”. Co oznacza to określenie?

Wino: czym jest „skaza dymna”?

Sierpniowe pożary w Prowansji wzbudziły obawy miłośników tamtejszych różowych win. Producenci z Prowansji oceniają, że zbiory w tym roku będą mniejsze, a kilku z nich, z powodu pożarów, zapewne nie będzie miało co zbierać.

Czytaj też: Wino będzie drożeć: brakuje francuskiego hitu eksportowego

Szacuje się, że spłonęło około pięciu procent winnic w Prowansji. Ogień wzmagał mistral, silny wiatr wiejący latem na południu Francji. Dzięki temu żywioł szybko przeniósł się z lasów na winnice. Kilku winiarzy straciło cały dobytek.

Ugaszenie pożarów to nie koniec kłopotów producentów win z Prowansji. Żywioł może bardzo negatywnie odbić się na jakości prowansalskich win. Czy tak się stanie, niestety będzie wiadomo dopiero, gdy wino będzie gotowe, a najwcześniej – tuż po zbiorach.

Problemem jest popiół, który powstał w wyniku pożarów. Silny wiatr może zanieść go na bardzo duże odległości od miejsca pożaru i osiąść na winogronach w winnicach oddalonych o setki kilometrów od miejsca pożarów.

Wina wyprodukowane z owoców zanieczyszczonych popiołem ujawniają charakterystyczny aromat spalenizny i dymu. To samo wrażenie powtarza się w smaku takich win.

Anglojęzyczni eksperci z branży winiarskiej nazywają to zjawisko „smoke taint” – „skazą dymną”.

Największym problemem związanym ze „skazą dymną” jest jej nieoczywistość. Na pierwszy rzut oka winogrona wydają się zdrowe, czyste i nietknięte pyłem z pożarów. Obecność skazy mogą potwierdzić jedynie analizy w laboratorium.

Istnieje kilka sposobów na to, aby uniknąć skazy dymnej, na przykład poprzez dokładną filtrację wina. Niestety nie zawsze takie techniki okazują się skuteczne.

Z problemem skazy dymnej mierzą się dość często australijscy winiarze. Pożary w tym kraju są normą niemal w każdym roku.

Wino z Francji: najgorsze zbiory od półwiecza

Tragiczne pożary w Prowansji miały początek w departamencie Var niedaleko Riwiery Francuskiej. To właśnie w tamtejszych lasach wybuchły pożary, które szybko rozprzestrzeniły się i zajęły część winnic.

Pożary w największym stopniu dotknęły lasy. Ogień spowodował też szkody u ponad siedemdziesięciu producentów oraz w pięciu spółdzielniach winiarskich.

Nie ma pewności, w jaki sposób doszło do zaprószenia ognia. Przypuszcza się jednak, że przyczyną był niedopałek papierosa, który ktoś wyrzucił na suchą ściółkę.

Czy powodu „skazy dymnej” różowych win z Prowansji może zabraknąć w sklepach? To niewykluczone, zwłaszcza w przypadku producentów, których winnice spłonęły.

W rezultacie win będzie nieco mniej na rynku. Ze względu na mniejszą produkcję prawdopodobnie wzrosną też ich ceny.

W 2021 roku francuskie winiarstwo przeżywa kryzys. Wiosną winnice w Bordeaux, Burgundii, Langwedocji i w Dolinie Rodanu ogarnęły przymrozki, niszcząc część pędów. Z kolei letnie deszcze sprawiły, że owoce zaatakowała pleśń.

Wszystkie te czynniki sprawiły, że francuskich winiarzy czeka prawdopodobnie najmniejszy zbiór od ponad pół wieku. Szacuje się, że będzie on nawet o 30 procent mniejszy niż w 2020 roku.

Problem, który dotknął wielu producentów win z Prowansji, to efekt uboczny pożarów, które szalały w tym regionie Francji. Po angielsku to zjawisko nazywa się „smoke taint” co można przetłumaczyć jako „skaza dymna”. Co oznacza to określenie?

Wino: czym jest „skaza dymna”?

Pozostało 91% artykułu
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?
Kuchnia
Tylko kawa, herbata i woda. Nietypowa „dieta mnicha” premiera Wielkiej Brytanii
Kuchnia
Wafu: włoska kuchnia doprawiona po azjatycku. Kulinarny trend 2024 roku?