Nagrody dla najlepszych whisky rozdane. Kto wygrał?

Jurorzy San Francisco World Spirit Competition wybrali producentów najlepszych whisky, rumów, tequili czy brandy.

Publikacja: 14.05.2021 12:33

Nagrody dla najlepszych whisky rozdane. Kto wygrał?

Foto: Fot: Cottonbro/Pexels

W związku z końcem 2021 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Ten tekst opublikowaliśmy w maju 2021 r.

San Francisco World Spirit Competition to najbardziej prestiżowy amerykański konkurs dla najlepszych alkoholi wysokoprocentowych, a także jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych na świecie konkursów tego typu (nagrody przyznawane są od 2000 roku). W tegorocznej edycji jurorzy ocenili aż 3800 zgłoszonych produktów, co stanowi wzrost o jedną piątą w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Najlepsza na świecie whisky single malt: Glen Scotia

Do oceny w konkursie zgłoszono aż 1275 butelek whisky. Najlepsza w całej stawce okazał się Glen Scotia, 25-letni single malt z destylarni w Cambletown w Szkocji. To miasto w czasach wiktoriańskich uznawane było za światową stolicę whisky.

Czytaj też: Lider jest jeden: oto 10 najbardziej pożądanych single maltów świata

Nagrody w ramach konkursu San Francisco World Spirit Competition przyznawane są w czterech głównych kategoriach, które dzielą się na 79 podkategorii (w przypadku whisky jest ich aż 31). Obok Glen Scotii pozostałe kluczowe nagrody, przyznawane najlepszym z najlepszych, otrzymały Tacama Demonio de Los Andes Acholado Pisco (dla najlepszej brandy), Choya Umeshu Craft Fruit (najlepszy likier) i Mezcal Amarás Cupreata w kategorii white spirit, obejmującej m.in. wódkę, gin, mezcal czy tequilę.

Nagrody SFWSC przyznawane są przez panele eksperckie, które podczas czterodniowej imprezy (lub – jak w tym roku – rozciągniętej do 30 dni i odbywającej się na wyjątkowych zasadach) biorą udział w licznych i ściśle kontrolowanych ślepych testach, nie mając żadnych informacji na temat ceny czy producenta. W efekcie najbardziej prestiżowe wyróżnienia nie zawsze przypadają głośnym premierom czy alkoholom, za które trzeba zapłacić małą fortunę. Za butelkę tegorocznego zwycięzcy w kategorii brandy zapłacimy mniej niż 100 zł – wg informacji konkursowych kosztuję ona 12 dolarów.

Konkurs nie ogranicza się do stałej liczby kategorii, a pojawiające się regularnie nowe dziedziny pozwalają na analizę tego, jakie trunki mogą cieszyć się popularnością w najbliższych latach. W tym roku wybrano zwycięzców w trzech nowych kategoriach: dla japońskich whisky, a także dla trunków bezalkoholowych oraz niskoprocentowych. Więcej o prognozach dla rynku „alkoholi bezalkoholowych” pisaliśmy w jednym z naszych niedawnych tekstów.

Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?