Single malty to zdaniem wielu koneserów whisky najlepszy i najbardziej wyrafinowany rodzaj tego trunku. Whisky single malt osiąga wysokie ceny na aukcjach, więcej trzeba też za nią zapłacić w sklepach. Serwis Wine Searcher, będący zarazem wyszukiwarką i encyklopedią wiedzy na temat rozmaitych trunków po raz kolejny przeanalizował zainteresowanie single maltami w ostatnich miesiącach. Choć wielu producentów nie może zaliczyć 2020 roku do udanych, wyłoniona w oparciu o częstotliwość wyszukiwań lista 10 najpopularniejszych single maltów na świecie świadczy o tym, że najlepsze i najbardziej cenione destylarnie całkiem nieźle poradziły sobie z konsekwencjami pandemii, wprowadzenia amerykańskich ceł i Brexitu.

10 najbardziej poszukiwanych whisky single malt na świecie

Najlepiej w zestawieniu poradził sobie Macallan. Produkty tej słynnej destylarni stanowią aż połowę pierwszej dziesiątki, a jeszcze w ubiegłym roku znalazły się na niej tylko trzy produkty Macallana. Największym zainteresowaniem cieszyła się Macallan Sherry Oak 18 Years Old, która na podium wyprzedziła dwie pozycje z Japonii – Yamazaki w wersji 12 i 18-letniej. Japońskie single malty cieszą się tak dużą popularnością, że w lutym tamtejsze stowarzyszenie producentów wprowadziło nowe regulacje dotyczące tego, jakie wymagania muszą spełnić producenci, by produkowane przez nich trunki mogły wykorzystywać określenie „japońska whisky”.

Czytaj też: Ale drogo: dlaczego japońska whisky osiąga takie ceny?

Czołowe whisky w zestawieniu Wina Searchera nie są na pewno ofertą na każdą kieszeń, ale też nie szokują – ich średnia cena nie przekracza tysiąca dolarów. Inaczej jest z czwartą w zestawieniu whisky Macallan Fine & Rare Vintage, to już trunek typowo kolekcjonerski, jego średnia cena wg Wine Searcher to 42,300 dolarów.

Oto pełna lista 10 najpopularniejszych single maltów w ubiegłym roku według serwisu Wine Searcher:

  1. The Macallan 18 YO Sherry Oak
  2. The Yamazaki 12 YO
  3. The Yamazaki 18 YO
  4. The Macallan Fine & Rare Vintage
  5. Glenfiddich 12 YO
  6. Springbank Local Barley 10 YO
  7. The Macallan Edition No 1
  8. The Macallan Sherry Oak 25 YO
  9. Ardbeg Arrrrrrrdbeg
  10. The Macallan Limited Edition Classic Cut

W komentarzu do rankingu jego autorzy zauważaja, że zestawienie jest ciekawe nie tylko ze względu na pozycję poszczególnych trunków, ale przede wszystkim ze względu na popularność, a raczej jej brak, whisky torfowej. W ostatnich latach eksperci, dziennikarze i koneserzy próbowali przekonać szerszą publiczność do zalet torfowych single maltów, ale nie przełożyło się to na wyszukania i zakupy – tylko whisky Ardbeg można zakwalifikować do kategorii „torfowych”. Reszta dziesiątki to trunki z owocowymi nutami.