Szukaj

80-letnia whisky trafi na aukcję. Pochodzi z wraku

W 1941 roku statek wiozący między innymi ogromny transport whisky rozbił się u wybrzeży Szkocji. Większość ładunku rozkradziono. Na szczęście nie cały.

Co najmniej 12 tysięcy dolarów (ok. 44 tys. zł) będzie musiał zapłacić nabywca butelki whisky, pochodzącej ze statku SS Politician, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Szkocji w 1941 roku. Podczas internetowej licytacji The Grand Whisky Auction pod młotek trafi łącznie prawie 1900 rzadkich butelek whisky pochodzących od rozmaitych kolekcjonerów, ale tylko z jedną z nich wiąże się tak niezwykła historia.

80-letnia szkocka whisky z rozbitego statku

W chwili ewakuacji SS Politician na pokładzie znajdowało się m.in. osiem skrzyń z jamajskimi banknotami o wartości kilku milionów dolarów, a także 28 tysięcy skrzyń whisky.

Żaden z odpowiadających za transport marynarzy nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale mieszkańcy szkockiej wyspy Eriskay, cierpiący niedostatek w czasie II wojny światowej, pod osłoną nocy szabrowali statek.

Butelka whisky z rozbitego statku SS Politician, która trafi na aukcję. Fot: The Grand Whisky Auction

Na przestrzeni lat niewielka część trunku ze statku trafiła do sprzedaży, zdecydowaną większość rozkradziono. W 2013 roku za dwie butelki whisky pochodzące z SS Politician nabywca zapłacił prawie 16 tysięcy dolarów.

Whisky, która trafiła na trwającą do poniedziałku licytację została przypadkowo odnaleziona przez nurka w 1987 roku. Najważniejsze – jak informują organizatorzy aukcji The Grand Whisky Auction – trunek w butelce ma wartość jedynie kolekcjonerską i nie nadaje się do spożycia.

Historia statku SS Politician zainspirowała szkockiego pisarza Comptona Mackenzie do napisania  powieści „Whisky Galore”. Książka została również przeniesiona na ekran w 1949 roku, a w 2016 roku film doczekał się remake’u.

Zamknij
Zamknij