Trener trzyma za nas kciuki: recenzja książki „Mistrzowski umysł”

Jaką rolę w sporcie spełnia trener? Odpowiedź na to pytanie przynosi nowa książka „Mistrzowski umysł” Tomasza Wasilkowskiego, doświadczonego trenera siatkarskiego.

Publikacja: 01.10.2021 17:29

Tomasz Wasilkowski

Tomasz Wasilkowski

Foto: Berlin Recycling Volleys

Czasem trzeba spotkać kogoś kto poustawia rzeczy na właściwych miejscach. I powie jak osiągnąć to, o czym marzymy, a na co – według wszystkich dookoła – są małe szanse. Kogoś, kto tak jak trener Vital Heynen  przypomni, że „Easy is not simple” („łatwe nie jest proste”). Wszyscy potrzebujemy motywacji w odpowiednich dawkach. Książka „Mistrzowski umysł” Tomasza Wasilkowskiego, to nasz własny trener osobisty. Zaopatrzony w gwizdek i ręcznik, by otrzeć z twarzy pot i łzy.

Czytaj więcej

Tomasz Wasilkowski: „lider musi nauczyć się słuchać ludzi”

Każdemu przecież bywa potrzebny naprawdę mądry trener. Na co dzień brakuje nam autorytetów i osób, które można zapytać „jak mam osiągnąć cel?”. Takich oczywiście, które grają z nami w tej samej drużynie. Tomasz Wasilkowski stworzył trenera książkowego. Przelał na papier własne bogate doświadczenia pracy trenerskiej i zamienił na uniwersalne wskazówki, która choć czasem brzmią jak oczywistość, po przełożeniu ich na realne działania – okazują się piekielnie trudne, dokładnie tak jak na siatkarskim parkiecie. Jak choćby ta, która mówi, że raz się przegrywa, a raz wygrywa – to normalne, ale że „najistotniejsze jest to, by wygrać w najważniejszym momencie.”

Tomasz Wasilkowski to trener siatkarski pracujący z drużynami młodzieżowymi, a także męskimi i kobiecymi w wielu krajach świata (m.in. krajach arabskich, Francji, a obecnie w niemieckiej Bundeslidze), wykładowca, organizator i prelegent. No i – co ma wielkie znaczenie – także ojciec dwóch synów. To oni są odpowiedzialni za podtytułowy dopisek książki: „Mój tata, to geniusz!”. 

Autor przyznaje, że przez czas swojej sportowej wczesnej młodości idealizował sławnych trenerów i wierzył, że nie odczuwają strachu. Kiedy miał szanse zapoznać się z ich pracą, różnymi metodami i emocjami, jakie jej towarzyszą, odkrył, że trudno szukać w sporcie pomnikowych bohaterów – bo boi się każdy. Może dlatego sam jako trener wypracował definicję współczesnego lidera, która dostosowana jest do wymogów cyfrowego świata, w którym tak bardzo zaczyna być w cenie zdolność do współodczuwania. „Trener może przekazać zawodnikowi wiedzę – pisze Wasilkowski – oraz dać mu wszystkie szczegółowe wytyczne. Lecz to, co uczyni tę wiedzę skuteczną i przydatną dla zawodnika, to empatyczne, intuicyjne dostosowanie formy przekazu do sposobu, w jaki nasz uczeń przyjmuje informacje i rozumie je.” A w innym miejscu ostrzega najbardziej wymagających : „ilość przytoczonych argumentów niekoniecznie musi oznaczać zwycięstwo”.

„Mistrzowski umysł” to jednak nie tylko „czas dla trenera”, który w momencie stresu i walki stawia nas do pionu. To także kurs samopoznania, wyjaśnienia mechanizmów rządzących organizmem, zagrożeniami i późniejsza odnową. Ta zaś wynika z pracy mózgu i odpowiedniego programowania człowieka-zawodnika tak, by lepiej funkcjonował, zdrowiej żył i odnosił sukcesy. I na parkiecie i w życiu.

Osiągnięcie tych celów z pewnością jest łatwiejsze, gdy ktoś taki jak Tomasz Wasilkowski mocno trzyma za nas kciuki.

Książki
Książki, serial i playlista na Spotify: Bill Gates poleca rozrywkę na wakacje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Książki
Polska fabryka w nowym kryminale Roberta Małeckiego. Nietypowa współpraca
Książki
Poprawki w słynnych kryminałach Agathy Christie. Znikają „obraźliwe fragmenty”
Książki
Poprawki w słynnych książkach dla dzieci. Usunięto słowa uznane za obraźliwe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Książki
Niemiecki wydawca wycofuje książki o Winnetou. „Nie chcemy ranić uczuć”