Perfumy króla Karola. Brytyjski monarcha stworzył autorską kompozycję zapachową

O tym, że nowy król brytyjski przejawia zainteresowanie zainteresowania tematyką ekologii i rolnictwa, wiadomo od dawna. Jednak debiut Karola III na rynku perfum to zaskoczenie.

Publikacja: 13.09.2022 14:25

Lipa,  mimoza, lawenda, geranium, drzewo cedrowe, tuberoza i piżmo – to główne nuty zapachowe perfum

Lipa, mimoza, lawenda, geranium, drzewo cedrowe, tuberoza i piżmo – to główne nuty zapachowe perfum stworzonych wspólnie z Karolem, wówczas jeszcze księciem Walii.

Foto: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, domena publiczna, Wikimedia Commons

Karol, jeszcze jako książę Walii, stworzył swoje perfumy we współpracy z cenioną brytyjską firmą Penhaligon's, działającą od ponad 150 lat. Kompozycja zapachowa nawiązuje do kwiatów rosnących w ogrodzie otaczającym książęcą rezydencję Highgrove House. Część dochodów ze sprzedaży perfum trafi na konto fundacji stworzonej przez Karola, The Prince Foundation.

Highgrove Bouquet – perfumy sygnowane przez Karola III

Autorką wody perfumowanej o nazwie „Highgrove Bouquet” jest znana brytyjską perfumiarka, Julie Pluchet. Kompozycję zapachową opracowała w ścisłej współpracy z Karolem, wówczas jeszcze księciem Walii. Inspiracji do jej stworzenia dostarczyły kwiaty rosnące w Highgrove Gardens – ogrodzie otaczającym wiejską rezydencję Karola, Highgrove House.

Jak informuje producent, w nucie głowy znajduje się zapach rośliny, która latem wyjątkowo wyraźnie zaznacza swoją obecność w Highgrove Gardens. Chodzi o lipę długoogonkową, której kwiaty wydzielają intensywny, ciepły zapach. Bardzo „angielską” kompozycję dopełnia mimoza, lawenda, geranium, drzewo cedrowe, tuberoza i piżmo.

Przez ponad 50 lat swojej publicznej działalności książę Karol stworzył wizerunek promotora ekologicznego trybu życia. Jest inicjatorem i mentorem wielu proekologicznych przedsięwzięć.

Czytaj więcej

Królewski majątek: co odziedziczy Karol III po śmierci Elżbiety II?

Nie jest zaskoczeniem, że nowe perfumy księcia wpisują się w jego życiową filozofię. Oprócz kwiatów lipy, również pozostałe składniki, które zawierają perfumy, pozyskano ze zrównoważonych źródeł.

Perfumy są zamknięte we flakonie, który w pełni nadaje się do recyklingu. W opakowaniu rezygnowano z plastiku na rzecz mieszanki papieru i trzciny cukrowej z ekologicznych upraw, natomiast tusz wyprodukowano na bazie naturalnych składników.

Cena flakonu o pojemności 100 mililitrów wynosi 155 funtów, czyli nieco ponad 840 złotych. Dochody ze sprzedaży perfum zasilą budżet fundacji Karola, The Prince’s Foundation, propagującą tradycyjne rzemiosło, przyjazną środowisku architekturę, a także proekologiczny styl życia.

Highgrove House – rezydencja książęca tonąca w kwiatach

Highgrove House znajduje się na południe od miejscowości Tetbury w hrabstwie Gloucestershire. To jedna z rodzinnych posiadłości Karola, który spędzał tu czas z żoną Kamilą.

Zanim w 1980 roku książę przejął posiadłość, tamtejsze ogrody były mocno zaniedbane. Po kilkudziesięciu latach odrestaurowywania tego terenu i sadzenia najrozmaitszych gatunków roślin, Highgrove Gardens tętni życiem i kolorami.

Oprócz rzadkich, często zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, swój dom ma tutaj również dzikie ptactwo i wiele gatunków owadów. Każdego roku ogrody Highgrove Gardens przyciągają około 40 tysięcy zwiedzających.

Ogród to tylko część całej posiadłości. Znajduje się tu też ekologiczne gospodarstwo rolne, w którym hoduje się lokalne odmiany owoców, warzyw i ziół. Wiele z nich uratowano od całkowitego wyginięcia. Cała farma działa w sposób ekologiczny: odpady organiczne przeznacza się na kompost, stosuje się też recykling i technologie oszczędzające energię.

Highgrove House jest też dobrze prosperującym przedsiębiorstwem. Na stronie posiadłości można kupić między innymi naturalne kosmetyki, ceramikę i inne przedmioty do domu. Wszystko zaprojektowane w klasycznie angielskim, rustykalnym stylu.

Karol, jeszcze jako książę Walii, stworzył swoje perfumy we współpracy z cenioną brytyjską firmą Penhaligon's, działającą od ponad 150 lat. Kompozycja zapachowa nawiązuje do kwiatów rosnących w ogrodzie otaczającym książęcą rezydencję Highgrove House. Część dochodów ze sprzedaży perfum trafi na konto fundacji stworzonej przez Karola, The Prince Foundation.

Highgrove Bouquet – perfumy sygnowane przez Karola III

Pozostało 89% artykułu
Kosmetyki
Kosmetyki jak kolekcjonerskie dzieła sztuki. Nowe zjawisko zmienia rynek
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Kosmetyki
Japończycy wyślą na orbitę „kosmiczne kosmetyki”. Mają służyć astronautom
Kosmetyki
Jean-Paul Gaultier Gaultier Divine. Wakacyjna równowaga kontrastów
Kosmetyki
Ochrona przed słońcem. Jak dobrać kosmetyki, które zadbają o skórę latem?
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Kosmetyki
Nowa teoria spiskowa robi furorę tego lata. „Kremy z filtrem UV są toksyczne”
Kosmetyki
Marc-Antoine Barrois Ganymede Extrait: zapach z kosmosu