Przejmowanie jachtów rosyjskich miliarderów było z pewnością najbardziej spektakularnym działaniem państw europejskich w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Oligarchowie z Rosji tracili w ten sposób swoje ulubione „zabawki”. Niektórzy z nich, między innymi Romam Abramowicz, w pośpiechu próbowali przeprowadzić należące do nich jednostki do portów w krajach, które nie wprowadziły sankcji przeciw Rosjanom.
Obecnie w europejskich portach stoi wiele „uziemionych” jachtów należących do rosyjskich oligarchów. Gdy je przechwycono, były w nienagannym stanie, ale każdy dzień ich postoju oznacza, że stopniowo niszczeją.
Jachty oligarchów stoją w portach. Kto zapłaci faktury?
Podobnie – każdy dzień pobytu tych jachtów w portach to narastające opłaty za cumowanie i obsługę. Faktury wystawiają władze europejskich portów, ale nie ma chętnych, by je zapłacić. Pisze o tym agencja Reuters przytaczając przykład mariny w La Ciotat niedaleko Marsylii, gdzie od miesiąca cumuje jacht Amore Vero. Został on zatrzymany w ramach europejskich sankcji, bo należeć ma do Igora Sieczina, rosyjskiego wicepremiera, szefa koncernu naftowego Rosnieft. Kapitanat portu wystawia faktury za cumowanie jachtu, ale jak przyznaje przedstawiciel władz portu, nikt nie ma pojęcia, kto miałby pokrywać te opłaty.
Kolejna sprawa to opłacanie załóg, które serwisują te jednostki. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, o jak ogromnych łodziach tu mówimy. Niektóre z nich mają rozmiary sporego budynku. To są ogromne jednostki pływające, wyposażone w skomplikowane rozwiązania techniczne, które wymagają regularnej obsługi – a także serwisowania. Nie wiadomo jednak, kto miałby za to płacić.
Czytaj więcej
Od lat trwa nieoficjalna rywalizacja wśród rosyjskich miliarderów o to, który z nich ma najbardziej okazały jacht. Ogromne i drogie jednostki pływające stały się w tym świecie czymś lepszym niż pałace. Superjacht to przepustka do świata oligarchów.