Philippe Starck, francuski projektant, to w świecie wzornictwa człowiek renesansu. Projektuje wszystko – od dworcowych poczekalni przez meble po pojazdy. Jednak projekt futurystycznej weneckiej gondoli to coś nowego w przypadku Francuza. Nie jest to jednak przypadkowy krok – Francuz od pół wieku mieszka w Wenecji, więc nie powinno dziwić, że właśnie jego do współpracy zaprosił wenecki uniwersytet Ca'Foscari, a dokładnie – wspierany przez władze akcelerator mający za zadanie wspierać przedsięwzięcia będące odpowiedzią na wyzwania wynikające ze zmian klimatycznych. 

Gondola projektu Philippe'a Starcka to połączenie technologii i tradycji.

Gondola projektu Philippe'a Starcka to połączenie technologii i tradycji.

Venisia/Philippe Starck

Odpowiedzią Starcka jest innowacyjna, kosmiczna wręcz gondola, którą z tradycyjnymi łodziami weneckimi łączy chyba tylko nazwa – reszta to inwencja Philippe'a Starcka, który postanowił dać upust swojej kreatywności.

Czytaj więcej

Kaplica w Wenecji zmieniona w willę. Widok z okna bezcenny

„Mam wiele szacunku dla gondol, to bardzo skomplikowane łodzie. Są całkowicie niesymetryczne, a jednak zachowują idealne wyważenie i są w stanie płynąć prosto nawet w najtrudniejszych warunkach. To czysta magia” – powiedział Starck, komentując swój projekt. 

Francuz zaproponował „zimową gondolę” – łódź, która może być wykorzystywana nawet przy złej pogodzie. Kadłub miałby być wykonany z żywicy stworzonej z glonów, stabilność łodzi miałyby zapewniać żyroskopy napędzane energią z paneli fotowoltaicznych, w podobny sposób miałaby być zasilana turbina elektryczna pomagająca gondoli parkować w wąskich kanałach Wenecji

Wzrok najbardziej przyciąga kokpit umieszczony centralnie z kanapą dla podróżujących pokrytą wegańską skórą wykonaną ze skórek jabłek. Miejsca siedzące przykrywa kapsuła ze szkła odpornego na zarysowania z powłoką hydrofobową.

Philippe Starck zastrzega jednak: „To dla mnie wielki zaszczyt, by móc przedstawić swoje marzenie o zimowej gondoli (...). To, co pokazuję, nie ma być realistyczne, to jedynie marzenie”.

Projekt Starcka będzie eksponowany na weneckim uniwersytecie Ca'Foscari.

Źródło: venisia.org