Pałac w Łodzi zmieni się w jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce

Trwa renowacja XIX-wiecznego pałacu Ludwika Heinzla w Łodzi. Wkrótce w zabytkowych wnętrzach otworzy się pięciogwiazdkowy hotel. To będzie jeden z najbardziej luksusowych obiektów tego typu w Polsce.

Publikacja: 28.09.2023 14:58

ezydencję w Łagiewnikach wybudowano w 1898 roku w stylu neoromantycznym dla barona Ludwika Heinzla i

ezydencję w Łagiewnikach wybudowano w 1898 roku w stylu neoromantycznym dla barona Ludwika Heinzla i jego żony.

Foto: Mietek Ł, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Znajdujący się w łódzkich Łagiewnikach pałac Ludwika Heinzla to perła polskiej architektury XIX wieku. Trwają właśnie szeroko zakrojone prace renowacyjne i przebudowa zabytku, który jeszcze kilka lat temu był w opłakanym stanie. Ich efektem będzie zaadaptowanie budynku na kameralny hotel – jeden z najbardziej luksusowych obiektów tego typu w Polsce.

Łódź: XIX-wieczny pałac Heinzla stanie się luksusowym hotelem

Przebudowa pałacu trwa już trzy lata. Kiedy dobiegnie końca, pałac otworzy swoje historyczne wnętrza dla gości – będzie tu funkcjonował luksusowy butikowy hotel. Jego robocza nazwa brzmi jak na razie: „L Hotel”.

Czytaj więcej

Budynek nad Bałtykiem wśród najpiękniejszych na świecie. „Unosi się w powietrzu”

Będzie to nie tylko jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce, ale również pierwszy hotel w Łodzi posiadający pięć gwiazdek. Budynek będzie mieścił zaledwie dziesięć luksusowych apartamentów. W największym z nich, o powierzchni 400 metrów kwadratowych, znajdą się dwa salony, dwie łazienki i przynależeć będzie do niego również prywatny taras z jacuzzi na dachu.

UMŁ

Zgodnie z wymogami wojewódzkiego konserwatora zabytków, od samego początku było wiadomo, że ingerencja w budynek musi być bardzo ostrożna, z zachowaniem historycznego charakteru zabytku. Chcąc zamienić zabytek na luksusowy hotel, inwestor czekał aż cztery lata na dopełnienie wszystkich formalności umożliwiających rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych.

Wnętrza hotelu będą wyglądać tak jak ponad sto lat temu między innymi dzięki pieczołowitemu odnowieniu oryginalnych dekoracji. Wnętrza będą zdobić meble, rzeźby i obrazy z początków XX wieku.

UMŁ

Zrewitalizować należało nie tylko o sam budynek, ale również uporządkować otaczający go dziewięciohektarowy park. Również i ten teren przechodzi intensywną rewitalizację. Pałac Heinzlów znajduje się nad rozległym stawem z małym zabytkowym domkiem na środku, który również jest rewitalizowany.

Co ciekawe, na stawie znajdą się dodatkowe domki gościnne – będą unosić się na wodzie. Do dyspozycji gości będą też żaglówki pływające po stawie, spa, strefa fitness w ogrodzie japońskim, restauracja, kawiarnia, winiarnia, a nawet kino w pałacowej piwnicy. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się 1200-hektatory Las Łagiewnicki, który jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Oprócz hotelu w zabytkowym pałacu Heinzlów na terenie parku stanie również drugi, większy, nowoczesny hotel mieszczący 32 pokoje. W parku znajduje się również zabytkowy domek ogrodnika, który dopiero czeka na rewitalizację. W przyszłości ma w nim funkcjonować restauracja i galeria sztuki.

Pałac Ludwika Heinzla w Łodzi: perła polskiego neoromantyzmu

Rezydencję w Łagiewnikach wybudowano w 1898 roku w stylu neoromantycznym dla barona Ludwika Heinzla i jego żony Marii z hrabiów Colonna-Walewskich. Autorami projektu posiadłości byli Ignacy Markiewicz i berliński architekt Franz Schwechten.

W trakcie II wojny światowej miał tu stacjonować gubernator Hans Frank. Po wojnie znajdowały się tu kolejno szkoła oficerska i szpital.

Od 2003 roku właścicielem pałacu był Urząd Marszałkowski w Łodzi, który w 2013 roku wystawił obiekt na sprzedaż. Kupiec znalazł się dwa lata później. W 2015 roku łódzki przedsiębiorca Kamil Biliński kupił pałac Heinzla za 6,8 miliona złotych.

Znajdujący się w łódzkich Łagiewnikach pałac Ludwika Heinzla to perła polskiej architektury XIX wieku. Trwają właśnie szeroko zakrojone prace renowacyjne i przebudowa zabytku, który jeszcze kilka lat temu był w opłakanym stanie. Ich efektem będzie zaadaptowanie budynku na kameralny hotel – jeden z najbardziej luksusowych obiektów tego typu w Polsce.

Łódź: XIX-wieczny pałac Heinzla stanie się luksusowym hotelem

Pozostało 89% artykułu
Hotele
W Norwegii powstaje hotel dla turystów zmęczonych upałami. Wyrośnie w Arktyce
Hotele
Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży