5 hoteli z Polski na liście najlepszych na świecie. Kraków i Warszawa najwyżej

Prestiżowy przewodnik La Liste po raz pierwszy opublikował listę najlepszych hoteli na świecie. W tym gronie znalazło się pięć hoteli z Polski. Tytuł najlepszego na świecie zdobył ekskluzywny Hotel Cipriani w Wenecji.

Publikacja: 30.06.2023 15:28

Tytuł najlepszego hotelu na świecie w pierwszej edycji zestawienia La Liste zdobył Hotel Cipriani w

Tytuł najlepszego hotelu na świecie w pierwszej edycji zestawienia La Liste zdobył Hotel Cipriani w Wenecji.

Foto: Tyson Sadlo/Belmond

Rankingi La Liste funkcjonują od niedawna, jednak znalezienie się w którymś z nich to duże wyróżnienie. Do istniejących już rankingów restauracji i cukierni prestiżowy przewodnik dodał właśnie zestawienie 1000 najlepszych hoteli na świecie. Na listę trafiło pięć polskich hoteli: trzy z Warszawy oraz po jednym z Krakowa i z Wrocławia.

Najlepsze hotele w Polsce według przewodnika La Liste

W czerwcu 2023 roku twórcy przewodnika La Liste opublikowali pierwszą edycję rankingu najlepszych hoteli na świecie. W gronie 1000 obiektów z całego globu nalazło się pięć pięciogwiazdkowych polskich hoteli: „Copernicus” z Krakowa, „Mamaison Le Regina”, „Nobu” i „Raffles Europejski” z Warszawy oraz „Platinum Palace Boutique Hotel & SPA” z Wrocławia.

Czytaj więcej

Cała dzielnica z drewna: Sztokholm tworzy pierwszy taki projekt na świecie

La Liste stworzył ranking na podstawie setek przewodników turystycznych z całego świata, innych rankingów, a także artykułów i recenzji — zarówno tych branżowych, jak i tych autorstwa samych podróżników. „Pomyślcie o tym jako o rankingu rankingów” — tłumaczy Jörg Zipprock, współtwórca La Liste. Hotele otrzymują noty w stupunktowej skali i w taki sposób powstaje ranking.

Najwyższe spośród wszystkich polskich hoteli noty otrzymały: krakowski hotel „Copernicus” oraz hotel „Mamaison Le Regina” z Warszawy. Obydwu obiektom przyznano po 94,50 punktu na 100 możliwych.

Hotel „Copernicus” znajduje się w historycznym pałacu przy ul. Kanoniczej na krakowskim Starym Mieście i obfituje w dobrze zachowane renesansowe freski i inne historyczne dekoracje. „Copernicus” jest też pierwszym w Polsce hotelem należącym do prestiżowego stowarzyszenia Relais & Châteaux, zrzeszającego kilkaset luksusowych hoteli i restauracji z całego świata.

Również w pałacu działa hotel „Mamaison Le Regina” przy ulicy Kościelnej w Warszawie. Dawna posiadłość rodu Mokronowskich znajduje się kilka minut pieszo od Rynku Starego Miasta. W 2016 roku znany brytyjski magazyn „Business Traveller” ogłosił go najlepszym butikowym hotelem w Polsce.

Z 94 punktami do grona najlepszych polskich hoteli według La Liste dostał się również „Nobu” przy ulicy Wilczej w Warszawie. Najmłodszy z całej piątki hotel należy do międzynarodowej sieci, której twórcami są między innymi szef kuchni Nobu Matsuhisa i aktor Robert de Niso. Utrzymany w duchu art déco i japońskiego minimalizmu hotel szczyci się wysokiej klasy restauracją japońską.

Kolejnym hotelem, który trafił do rankingu, jest „Raffles Europejski” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jeden z najstarszych hoteli w stolicy otrzymał 91,50 punktu. Jego wnętrza kryją jedną z największych prywatnych kolekcji sztuki.

Jedynym hotelem z Wrocławia, który dostał się do rankingu La Liste, okazał się „Platinum Palace Boutique Hotel & SPA” z notą wynoszącą 91 punktów. Zabytkowy pałac w pobliżu Parku Południowego kryje nowoczesne wnętrza, nawiązujące jednak do historycznego charakteru obiektu.

Najlepsze hotele na świecie według La Liste

Na pierwszym miejscu w rankingu La Liste znalazł się hotel „Cipriani” w Wenecji, który otrzymał bardzo wysoką notę 99,75 punktu. Jurorzy La Liste docenili go za doskonałą i zarazem pozbawioną zadęcia obsługę oraz ekskluzywną atmosferę w klimacie autentycznego włoskiego „la dolce vita”.

Tyson Sadlo/Belmond

Tegoroczne globalne zestawienie zdominowały hotele ze Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło ich też na najwyższych pozycjach. Tuż za hotelem „Cipriani”, na miejscu drugim, znalazł się hotel „Peninsula” w Chicago.

Twórcy rankingu zauważają też, że na gwiazdę światowego hotelarstwa wyrasta Azja, a zwłaszcza kraje w obrębie Oceanu Indyjskiego. Oprócz tego, że podium zestawienia zamyka hotel „Peninsula” z Szanghaju, to w czołówce rankingu znalazło się też sporo hoteli z tej części świata.

Źródło: La Liste

Rankingi La Liste funkcjonują od niedawna, jednak znalezienie się w którymś z nich to duże wyróżnienie. Do istniejących już rankingów restauracji i cukierni prestiżowy przewodnik dodał właśnie zestawienie 1000 najlepszych hoteli na świecie. Na listę trafiło pięć polskich hoteli: trzy z Warszawy oraz po jednym z Krakowa i z Wrocławia.

Najlepsze hotele w Polsce według przewodnika La Liste

Pozostało 90% artykułu
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku