Polki oświadczają się swoim partnerom. Co szósty zaręczony dostał pierścionek

Pierścionek zaręczynowy dla mężczyzny? Nowy trend dotarł również do Polski – wynika z badania zamówionego przez polską markę biżuterii Savicki. Mężczyźni w Polsce coraz częściej otrzymują od partnerek pierścionki zaręczynowe.

Publikacja: 14.07.2023 11:28

Blisko 15 procent ankietowanych mężczyzn przyznało, że podczas zaręczyn dostali pierścionek od swoje

Blisko 15 procent ankietowanych mężczyzn przyznało, że podczas zaręczyn dostali pierścionek od swojej partnerki.

Foto: Slav Romanov

Zgodnie z tradycją to mężczyźni oświadczają się wybrankom swojego serca. Od pewnego czasu to jednak kobiety przejmują inicjatywę w tej kwestii. Dzieje się tak również w Polsce. Coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy pierścionek zaręczynowy otrzymuje mężczyzna od swojej partnerki. Potwierdzają to wyniki badania, które przeprowadzono wśród Polek i Polaków na zlecenie polskiej marki biżuterii Savicki specjalizującej się w projektowaniu obrączek i pierścionków zaręczynowych.

Co szósty mężczyzna w Polsce dostał pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy stopniowo przestaje przynależeć wyłącznie do sfery kobiecej. Okazuje się bowiem, że nie należą już w Polsce do rzadkości sytuacje, kiedy to kobieta oświadcza się swojemu partnerowi – i wręcza mu pierścionek, który wybrała specjalnie na tę okazję.

Czytaj więcej

„Klasa światowa”: prestiżowa nagroda dla Filharmonii w Szczecinie

Badanie na temat stosunku Polek i Polaków do zaręczyn przeprowadziło centrum badawczo-rozwojowe Biostat na przełomie kwietnia i maja w 2023 roku. Badanie zleciła polska marka jubilerska Savicki.

W ankiecie wzięło udział 1000 dorosłych mieszkanek i mieszkańców Polski – 500 mężczyzn i 500 kobiet. Przepytano osoby, które zaręczyły się w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyniki badania przyniosły bardzo zaskakujące rezultaty.

Aż 14,3 procent respondentów płci męskiej, a więc jeden na sześciu mężczyzn stwierdziło, że w trakcie zaręczyn to oni otrzymali pierścionek od swojej partnerki. Z uwagi na wciąż bardzo silną w Polsce tradycję oświadczania się mężczyzn kobietom, a nie odwrotnie, to całkiem spory odsetek.

Kobiety wręczają nie tylko zegarki, ale też pierścionki zaręczynowe

Oświadczyny, w których to kobieta, a nie mężczyzna prosi ukochaną osobę o rękę, nie są zupełnie nowym zjawiskiem. Jednak dotąd częściej można było się spotkać z sytuacją, gdy kobieta, po oświadczynach, wręczała swojemu narzeczonego jakiś prezent, choćby zegarek.

Rosnąca popularność pierścionków zaręczynowych dla mężczyzn wpisuje się w coraz silniejszy wśród panów trend na noszenie różnego rodzaju biżuterii. Mowa nie tylko o typowo męskiej, minimalistycznej biżuterii, ale również o błyskotkach, które równie dobrze mogłyby nosić kobiety.

Mężczyźni coraz śmielej noszą naszyjniki czy bransoletki z pereł, a także koraliki i diamenty. Oprócz coraz popularniejszych sygnetów i łańcuchów panowie przekonują się też do broszek, kolczyków, a także do pierścionków z cennymi kamieniami.

Producenci biżuterii – również te polskie, a wśród nich także marka Savicki – reagują na zmieniające się potrzeby i upodobania mężczyzn. Na rynku przybywa coraz to nowych kolekcji biżuterii stricte męskiej lub uniseksowej.

Zdaniem autorów badania na temat nowych zwyczajów Polek i Polaków w kwestii zaręczyn zachodzące zmiany na tym polu wynikają również z głębokich zmian kulturowych, które zachodzą w Polsce już dłuższego czasu. Teraz przedstawiciele obu płci coraz częściej preferują równy podział ról w związku. Autorzy badania spodziewają się więc, że z czasem będzie przybywało kobiet, które będą decydowały się na wręczenie swojemu partnerowi pierścionka zaręczynowego.

Autorzy raportu wysunęli jeszcze kilka innych wniosków z badania każących przypuszczać, że tradycja zaręczyn i wręczania w ich trakcie pierścionka nie zaniknie w Polsce.

Z badań zleconych przez markę Savicki wynika, że blisko 97 procent badanych nie wyobraża sobie, by tradycja zaręczyn nie miała być kultywowana. Jedynie nieco ponad 3 procent ankietowanych jest zdania, że to wydarzenie nieistotne w życiu, a udany i trwały związek można stworzyć bez zaręczyn.  

Prawie 65 procent respondentów i respondentek nie wyobraża sobie zaręczyn bez pierścionka. Niecałe 2,5 procent uznało, że jest on zupełnie niepotrzebny.

Biżuteria
Gigant branży jubilerskiej sam się ukarze. Chodzi o liczbę zatrudnionych kobiet
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biżuteria
Największy na świecie producent biżuterii robi rewolucję. Koniec złota z kopalni
Biżuteria
Wyjątkowy design i szlachetne rzemiosło: najlepsza oprawa dla diamentów
Biżuteria
Polacy w czołówce narodów, które kochają biżuterię. Przegrywamy tylko z Czechami
Biżuteria
Światowy potentat rezygnuje z diamentów laboratoryjnych. Są zbyt tanie