Aktualizacja: 21.11.2024 09:37 Publikacja: 24.06.2024 13:12
Bernard Arnault od lat zaliczany jest do najbogatszych ludzi na świecie.
Foto: Benjamin Girette: Bloomberg Finance LP
Koncern LVMH, kontrolowany przez najbogatszego Europejczyka, Bernarda Arnaulta, to największe na świecie przedsiębiorstwo działające w branży luksusowej. Ostatnio do obszernego portfolio LVMH dołączyło „Chez l’Ami Louis” — legendarne bistro w Paryżu. Zakup słynnego lokalu wpisuje się w politykę inwestowania LVMH oraz jego konkurentów już nie tylko w modę, ale też w inne sektory gospodarki, bo rynek mody luksusowej, po latach dynamicznych wzrostów, zaczął mocno zwalniać.
Koncern Prada Group czekają zmiany. Najstarszy syn obecnych właścicieli przygotowuje się do przejęcia władzy w rodzinnej firmie.
Kuuler to projekt tegorocznych zwycięzców krajowego etapu Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Wynalazek polskich inżynierów może przyczynić się do obniżenia kosztów chłodzenia w obliczu postępujących zmian klimatycznych.
Walka o władzę w imperium Ruperta Murdocha wchodzi na nowy etap. Skłócona rodzina medialnego magnata spotka się w sądzie, który ma rozstrzygnąć, kto będzie kontrolować imperium stworzone przez miliardera kontrolującego amerykański rynek medialny.
W gronie najbogatszych ludzi na świecie Mark Zuckerberg jest największym wygranym ostatnich miesięcy. Nikt w tym roku nie powiększył swojego majątku tak skutecznie jak szef koncernu Meta.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Mark Zuckerberg znany jest przede wszystkim jako twórca Facebooka i szef firmy Meta Platforms, kontrolującej takie aplikacje jak Instagram czy WhatsApp. Jednak zdaniem czołowych mediów biznesowych Zuckerberg chce zainwestować we włoską firmę obecną na rynku dóbr luksusowych.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Jeżeli marki nie zmienią podejścia do zrównoważonego rozwoju dzisiaj to nie wygramy i nie zmniejszymy wpływu na środowisko, a wręcz przeciwnie – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk z T-Mobile Polska. Opowiada, co robi telekom aby być neutralnym dla środowiska i zdradza jakie ma efekty.
Kluczem do osiągnięcia przewagi stała się zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy – mówi generał Mary A. Legere, dyrektorka zarządzająca w Accenture Global Defense.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Polska nie wypracowała standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa w energetyce, a realizuje olbrzymie inwestycje w sektorze. Powszechność niesprawdzonych technologii w infrastrukturze krytycznej może przynieść zgubne skutki – ocenia prezes Apatora Maciej Wyczesany.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas