Raport: miliarderzy z generacji Z zawdzięczają majątek rodzicom, a nie pracy

Najmłodsze pokolenie miliarderów swoją fortunę w dużej mierze zawdzięcza rodzicom. Tak wynika z najnowszego raportu szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS.

Publikacja: 01.12.2023 07:10

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na świecie przybyło 137 miliarderów. Aż 53 osoby należące do tego gron

Bugatti

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na świecie przybyło 137 miliarderów. Aż 53 osoby należące do tego grona, a więc 39 procent, odziedziczyły swoje fortuny po rodzicach i innych najbliższych członkach swojej rodziny.

Foto: Jacob Vizek Unsplash

Na świecie przybywa miliarderów, jednak nie o wszystkich można powiedzieć: „self-made men”. Wielu młodych i bardzo bogatych ludzi swoją fortunę w większym stopniu zawdzięcza rodzicom, niż własnej przedsiębiorczości i pracy.

Raport UBS: Młodzi miliarderzy częściej dziedziczą majątek, niż sami dochodzą do pieniędzy

Wygląda na to, że w obecnych czasach wyjątkowo aktualne jest stwierdzenie, iż najlepszym sposobem na zgromadzenie pokaźnego majątku jest urodzenie się w zamożnej rodzinie. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu pod tytułem „Billionaire Ambitions Report 2023” banku UBS.

Czytaj więcej

Twórca Alibaby powraca z nowym biznesem. Jack Ma chce podbić branżę spożywczą

Autorami publikacji są analitycy ze szwajcarskiego banku UBS, która w gronie swoich klientów ma wielu przedstawicieli „jednego procenta”. Warto przy tym dodać, ich analizy dotyczą jedynie grupy miliarderów, która stanowi jeszcze mniejszy ułamek światowej populacji, bo zaledwie… 0,00004 procenta.

Mowa o dokładnie 2544 osobach rozsianych po całym globie. W ciągu ostatniego roku grono to dość znacząco się powiększyło – o siedem procent. Zgromadziwszy ogółem zawrotne 12 trylionów dolarów, najmożniejsi tego świata są bogatsi średnio o 9 procent niż przed rokiem.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na świecie przybyło 137 świeżo upieczonych miliarderów, posiadających majątki o łącznej wartości wynoszącej 191,5 miliarda dolarów. Aż 53 osoby należące do tego grona, a więc 39 procent, odziedziczyły swoje fortuny po rodzicach i innych najbliższych członkach swojej rodziny.

Autorzy raportu zauważają, że pierwszy raz w dziewięcioletniej historii swoich analiz notują oni zjawisko, w którym łączna wartość majątków, które odziedziczyli młodzi miliarderzy, jest większa od tej, którą sami zarobili. Wspomnianych 53 miliarderów w ostatnim roku otrzymało w spadku prawie 151 miliardów dolarów, podczas gdy pozostałe 83 osoby w ramach własnej działalności biznesowej zarobiły niecałe 141 miliardów.

Przepis na sukces: urodzić się w rodzinie miliardera

Coraz więcej miliarderów, z których wielu to prawdziwi „self-made men”, starzeje się. Przepisują oni więc swoje fortuny potomkom lub innym członkom najbliższej rodziny. Autorzy raportu podkreślają, że zjawiska tego spodziewano się od dawna, jednak to właśnie rok 2023 okazał się pod tym względem przełomowy – i wyraźnie pokazał nadchodzący trend.

Już niebawem o kolejnym pokoleniu miliarderów będziemy mogli powiedzieć, że są posiadaczami „starych pieniędzy”, które swoje źródła mają w latach 90. ubiegłego wieku. Analitycy prognozują, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech dekad grono liczące ponad tysiąc dzisiejszych miliarderów w wieku ponad 70 lat prawdopodobnie przekaże swoje fortuny następcom, a łączna wartość tych majątków przekroczy 5,2 tryliona dolarów.

Największe bogactwo skupia region EMEA, a więc w Europa, Bliski Wschód i Afryka. Średnia wartość majątku „przeciętnego” miliardera-dziedzica mieszkającego na tym obszarze wynosi 4,4 miliarda dolarów, a więc dwa razy więcej niż miliardera-przedsiębiorcy, który na swoją fortunę zapracował sam.

Dla porównania, w obydwu Amerykach ten stosunek wynosi odpowiednio 2,2 miliarda dolarów do półtora miliarda. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku miliarder-dziedzic posiada średnio 2 miliardy dolarów, zaś przedsiębiorca – 1,6 miliarda.

Jak nowe pokolenie miliarderów-dziedziców zapatruje się na kontynuowanie rodzinnego biznesu? Z badań UBC wynika, że rozważa to tylko 53-57 procent z nich. Reszta zamierza pójść własną drogą, bazując na swoich pasjach i umiejętnościach, a także korzystając z aktualnej koniunktury. Analitycy dodają jednocześnie, że jedynie co trzecia osoba z tego grona myśli o filantropii.

Na świecie przybywa miliarderów, jednak nie o wszystkich można powiedzieć: „self-made men”. Wielu młodych i bardzo bogatych ludzi swoją fortunę w większym stopniu zawdzięcza rodzicom, niż własnej przedsiębiorczości i pracy.

Raport UBS: Młodzi miliarderzy częściej dziedziczą majątek, niż sami dochodzą do pieniędzy

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Sukcesja we włoskim imperium mody. Władzę przejmie były dziedzic fortuny
Biznes
Polscy inżynierowie mają sposób na ekstremalne upały. Nagroda w znanym konkursie
Biznes
Rusza proces dekady. Nowy etap walki dzieci o sukcesję w imperium miliardera
Biznes
Mark Zuckerberg ustanowił nowy rekord. Tegoroczny lider wśród miliarderów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Mark Zuckerberg uratuje słynną markę? Media o nowej inwestycji twórcy Facebooka