To ostateczny koniec marki butów Yeezy? Szef Adidasa postawił sprawę jasno

Prezes marki Adidas odniósł się do spekulacji, że kierowany przez niego koncern miałby kontynuować współpracę z Kanye'em Westem, przerwaną w 2022 roku po rasistowskich i antysemickich wypowiedziach amerykańskiego rapera.

Publikacja: 07.08.2023 15:25

Adidas nawiązał współpracę z Kanye'em Westem w 2009 roku.

Adidas nawiązał współpracę z Kanye'em Westem w 2009 roku.

Foto: Noah Boisclair

Marka Adidas zamyka rozdział pod tytułem „Yeezy”. Buty, które powstały we współpracy z raperem Kanye'em Westem, zyskały status kultowych. Po rasistowskich i antysemickich wypowiedziach artysty, niemiecki koncern zerwał z nim współpracę. Prezes Adidasa zapowiedział, że słynne modele niebawem ostatecznie znikną z rynku.

Adidas kończy ze sprzedażą butów Yeezy

Być może to już ostatnie miesiące, kiedy będzie można zdobyć buty marki Yeezy, którą Adidas stworzył wraz z raperem Kanye Westem. Modele, które ponownie trafiły do sprzedaży, są pozbawione nazwy marki, jednak ale kolekcjonerom to nie przeszkadza – buty świetnie się sprzedają.

Czytaj więcej

Pracowitość staje się niemodna? Generacja Z woli nowy trend: „pracę dla lenia”

Przypomnijmy, że w październiku 2022 roku niemiecki gigant branży odzieży sportowej zerwał współpracę z Westem ze skutkiem natychmiastowym po serii jego antysemickich i rasistowskich. Później Adidas ogłosił, że ponownie wprowadzi do sprzedaży produkty Yeezy zalegające w magazynach, co nastąpiło wiosną 2023 roku.

Ruch ten pozwolił Adidasowi przyniósł ogromne pieniądze. Mimo to zdaniem zarządu niemieckiej firmy dalsza sprzedaż butów Yeezy wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem biznesowym.

„Produkty Yeezy to coś, co stworzył Ye, on jest ich twórcą, byliśmy jego partnerem. Mimo to przejęcie jego projektów i ich dalsza sprzedaż, która technicznie byłaby legalna, nie stanowi części naszej strategii” – powiedział przed weekendem prezes Adidasa Bjørn Gulden w rozmowie z branżowym serwisem Retail Dive.

Gulden dodał, że Adidas jeszcze przez jakiś czas będzie kontynuował sprzedaż produktów marki Yeezy. Jak dotąd niemieckiej marce udało się pozbyć jedynie 20 procent tego, co zalega w magazynach.

Yeezy: koniec produkcji butów, które przyniosły sukces Adidasowi i Kanye Westowi

Adidas nawiązał współpracę w 2009 roku z raperem Ye, który jeszcze wtedy tytułował się jako Kanye West. Powstała wspólna kolekcja odzieży, a także designerskich sneakersów, na punkcie których oszalał cały świat. Kolaboracja okazała się być biznesowym strzałem w dziesiątkę i trwała 13 lat. Adidas zarabiał na niej około półtora miliarda euro rocznie, co stanowiło ponad 7 procent całkowitych dochodów firmy.

W październiku 2022 roku, na fali szokujących wypowiedzi rapera, Adidas błyskawicznie zerwał z nim współpracę. Niemiecka marka nie mogła pozwolić sobie na jej kontynuację z osobistością tak kontrowersyjną, jaką stał się wtedy Ye. Od artysty odwróciły się też marki Gap i Balenciaga, jego dwaj inni partnerzy.

Wstrzymano sprzedaż i produkcję wyrobów Yeezy. Tymczasem w magazynach Adidasa nadal znajdował się spory zapas niesprzedanych sneakersów tej marki o wartości około 1,2 miliarda dolarów. Ucierpiał na tym finansowo nie tylko sam West, ale również Adidas

Dzięki ponownemu uruchomieniu sprzedaży części butów wiosną 2023 roku Adidasowi udało się zmniejszyć swoją roczną stratę finansową z 700 milionów do 450 milionów euro. Marka zanotowała tak dużą stratę pierwszy raz od trzech lat.

Część dochodów ze sprzedaży sneakersów przeznaczono na cele charytatywne. Pieniądze w szczególności trafiły na konta organizacji działających na rzecz społeczności, które były adresatami kontrowersyjnych komentarzy Ye.

Marka Adidas zamyka rozdział pod tytułem „Yeezy”. Buty, które powstały we współpracy z raperem Kanye'em Westem, zyskały status kultowych. Po rasistowskich i antysemickich wypowiedziach artysty, niemiecki koncern zerwał z nim współpracę. Prezes Adidasa zapowiedział, że słynne modele niebawem ostatecznie znikną z rynku.

Adidas kończy ze sprzedażą butów Yeezy

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Miliarderzy z Francji walczą na luksusowe nieruchomości. Rekordowa transakcja
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Triumf rosyjskiego „króla dżinsów”. 76-latek debiutuje na liście miliarderów
Biznes
Powolna śmierć marek modowych dla „klasy średniej”. Znikają z miast Europy
Biznes
Lidl wygrał z gigantem rynku luksusowego. 10 lat walki o prawa do jednego koloru
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Najbogatszy Chińczyk w tarapatach. „Ta woda mineralna jest za mało chińska”