„Ciężko się żegnać”. Michael Caine wystawił swoją kolekcję na aukcję

Przedmioty z kolekcji Michaela Caine'a zostaną wystawione na sprzedaż przez londyński dom aukcyjny Bonhams. Utytułowany brytyjski aktor filmowy i teatralny odszedł na zasłużoną emeryturę i – jak twierdzi – postanowił zrobić w domu porządki.

Publikacja: 11.01.2022 16:06

„Ciężko będzie się żegnać z przedmiotami, które stanowią część mojego życia i kariery, ale to właści

„Ciężko będzie się żegnać z przedmiotami, które stanowią część mojego życia i kariery, ale to właściwy moment, by się z nimi rozstać” – napisał Michael Caine w oświadczeniu informując o wystawieniu na aukcję przedmiotów ze swojej kolekcji.

Foto: Manfred Werner / Tsui, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Michael Caine ogłosił niedawno, że postanowił zrobić nieco miejsca w swoim domu i pozbyć się mnóstwa pamiątek, które zebrał w ciągu trwającej ponad pół wieku kariery filmowej. Na licytację trafią cenne dzieła sztuki, które aktor gromadził przez wiele lat, a także wiele przedmiotów, które doskonale znają miłośnicy kinematografii – i filmów z udziałem Michaela Caine'a.

Michael Cane pozbywa się swoich rzeczy

Przez kilka dekad brytyjski aktor zdążył zebrać pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Wśród nich znajduje się między innymi obraz pt. „Les Amoureux dans l’arbre” Marca Chagalla. Według szacunków domu aukcyjnego Bonhams obraz zostanie sprzedany za 30-50 tysięcy funtów.

Czytaj więcej

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

Aktor postanowił wystawić na aukcji również kilka rzeczy osobistych. Pod młotek pójdzie innymi unikatowy egzemplarz złotego Rolexa z 1980 roku, który Bonhams spodziewa się sprzedać za 8-12 tysięcy funtów. Wśród artefaktów znajduje się też portret aktora pędzla Johna Bratby’ego, którego estymowana cena wyniesie 2-3 tysiące funtów, a także kilka plakatów, w których zagrał Caine.

Te okulary znają chyba wszyscy miłośnicy filmów z udziałem Michaela Caine'a. Angielski aktor używał

Te okulary znają chyba wszyscy miłośnicy filmów z udziałem Michaela Caine'a. Angielski aktor używał ich w latach 70.

Bonhams

Aktor postanowił wystawić na aukcji nawet dwie pary swoich kultowych szylkretowych okularów – akcesoriów, które od lat są znakiem rozpoznawczym Caine’a. Aktor zamierza sprzedać obydwie pary za 800-1200 funtów.

Najwyraźniej taka rozmaitość przedmiotów w domu zaczęła trochę przytłaczać 88-letniego aktora. Może również chodzi o zasilenie swojego konta tak, aby nie martwić się o wydatki. Caine motywuje w każdym razie swoją decyzję tym, że wraz z żoną Shakirą Cane chcieliby, aby żyło im się po prostu „spokojniej”.

Dochód ze sprzedaży jednego dzieła aktor zobowiązał się przeznaczyć na cele charytatywne. Chodzi o jego portret autorstwa Johna Bratby’ego. Obraz przedstawia Caine’a trzymającego Oscara. Jego estymacja wynosi 10-15 tysięcy funtów. Pieniądze zasilą konto brytyjskiego Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

Aukcja memorabiliów Michaela Caine’a odbędzie się 2 marca 2022 roku.

Michael Caine – koniec kariery i zasłużona emerytura

Mało jest aktorów, którzy mają na koncie tak bogatą karierę, jak Michael Caine, którego uważa się za jednego z najwybitniejszych aktorów naszych czasów. Od 1955 roku Caine zagrał w ponad 140 filmach i serialach.

Role Caine’a wielokrotnie przynosiły mu nominacje do najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Uhonorowano go między innymi dwoma Oskarami (w 1987 i 2000 roku), trzema Złotymi Globami (w 1984, 1989 i 1999 roku) i nagrodą BAFTA (w 1984 roku).

Rok 1967, Michael Caine w okularach brytyjskiej marki Oliver Goldsmith. Dzięki Caine'owi ta marka zy

Rok 1967, Michael Caine w okularach brytyjskiej marki Oliver Goldsmith. Dzięki Caine'owi ta marka zyskała światową sławę.

Fred Ohert / Hufvudstadsbladet, domena publiczna, Wikimedia Commons

Aktor znany jest z takich filmów jak „Alfie” z 1966 roku, „Detektyw” z 1972 roku, a także z nowszej produkcji pt. „Młodość” w reżyserii Paolo Sorentino z 2015 roku. Większość widzów z pewnością kojarzy Michaela Caine’a ze świetnej drugoplanowej roli Alberta, w którego kilkukrotnie wcielił się w serii filmów o Batmanie.

W 2000 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. W 2021 Michael Caine, ku wielkiemu rozczarowaniu swoich fanów, postanowił odejść na aktorską emeryturę. Swoją decyzję o sprzedaży części swojego majątku aktor postrzega jako wejście w nowy etap życia.

„Będzie mi trochę trudno rozstać się z tak cennymi rzeczami, które stanowią część mojego życia i kariery, jednak nadszedł odpowiedni moment na to, aby pójść dalej. Mam nadzieję, że te pamiątki sprawią nowym właścicielom taką samą przyjemność, jaką sprawiały nam” – powiedział Caine w oficjalnym oświadczeniu”

Michael Caine ogłosił niedawno, że postanowił zrobić nieco miejsca w swoim domu i pozbyć się mnóstwa pamiątek, które zebrał w ciągu trwającej ponad pół wieku kariery filmowej. Na licytację trafią cenne dzieła sztuki, które aktor gromadził przez wiele lat, a także wiele przedmiotów, które doskonale znają miłośnicy kinematografii – i filmów z udziałem Michaela Caine'a.

Michael Cane pozbywa się swoich rzeczy

Pozostało 89% artykułu
Aukcje
Pharrell Williams rzuca wyzwanie domom aukcyjnym. Chce zarobić na znajomych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Aukcje
Ulubiony sweter księżnej Diany sprzedany. Cena 14 razy wyższa niż oczekiwano
Aukcje
Skarby z kolekcji Rothschildów idą pod młotek. Były ukryte przez ponad sto lat
Aukcje
Rekordowa aukcja pamiątek po Freddie'em Mercurym. Słynny rękopis sprzedany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Aukcje
Wielka aukcja pamiątek po liderze Queen. „Zdecydowałam, muszę sprzedać wszystko”