Muzeum w Warszawie z prestiżową niemiecką nagrodą. Wyróżnienie dla projektantów

Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel z Warszawy zdobyło nagrodę w konkursie German Design Award 2025. Jury doceniło system komunikacji na terenie muzeum zaprojektowany przez warszawską pracownię Studio Blisko.

Publikacja: 13.02.2025 04:50

Muzeum pierwszych gości przyjęło w 2024 roku.

Muzeum pierwszych gości przyjęło w 2024 roku.

Foto: Materiały prasowe

Warszawskie Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel zdobyło międzynarodową nagrodę. Jury prestiżowego konkursu German Design Award 2025 doceniło stylowy i kreatywny, a zarazem czytelny system informacji wizualnej na terenie muzeum, którego autorką jest polska projektantka — Anna Nowokuńska.

Nagroda German Design Award 2025 dla Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel 

German Design Award to ceniony przez branżę architektury i designu międzynarodowy konkurs, którego organizatorem jest Niemiecka Rada Wzornictwa. Parlament tego kraju powołał Radę w 1953 roku, konkurs odbywa się od 1969 roku.

Adresatami konkursu są architekci i projektanci z całego świata, jury tworzy międzynarodowe grono czołowych ekspertów z dziedziny szeroko pojętego projektowania i komunikacji. Nagrody przyznaje się w wielu kategoriach obejmujących między innymi architekturę, projekty wnętrz, mebli, produktów i komunikacji wizualnej.

Czytaj więcej

Polskie muzeum na czele globalnego rankingu. „Koniecznie trzeba je odwiedzić”

7 lutego we Frankfurcie odbyło się wręczenie nagród w ramach tegorocznej edycji konkursu. W kategorii „Excellent Architecture – Signage and Wayfinding” zwyciężył projekt systemu oznaczeń w słynnym warszawskim Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel.

Autorką projektu jest Anna Nowokuńska z warszawskiej pracowni Studio Blisko. Architektka stworzyła system oznaczeń w przestrzeni muzeum, który pozwala zwiedzającym sprawnie i z przyjemnością poruszać się po całym budynku.

System ikon jest spójny z identyfikacją wizualną muzeum, którą zaprojektowało studio Homework z Warszawy. Wygląd ikon nawiązuje do kultowych słodyczy marki E.Wedel — czekoladek, pralinek i innych słodkości, a także kolorystyki opakowań, którą z pewnością doskonale kojarzy wielu konsumentów.

Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. Projektanci nagrodzeni 

System oznaczeń projektu Anny Nowokuńskiej obejmuje wszystkie tablice i plakietki informacyjne z napisami w języku polskim i angielskim. Wskazują one zwiedzającym wejścia, wyjścia, kasy biletowe, kawiarnię, sklep, szatnie, toalety oraz inne pomieszczenia i istotne punkty na mapie obiektu.

Informacjom tym towarzyszą czytelne, a zarazem estetyczne ikony, które jasno sugerują funkcję danego miejsca. Znakomitą większość zwiedzających stanowią dzieci, toteż twórcy systemu oznaczeń zadbali o to, aby wygląd oznaczeń był przyjazny i miły dla oka.

Utrzymanie systemu informacyjnego w brązowo-beżowej kolorystyce, wprost nawiązującej do produktów Wedla było naturalnym kierunkiem. Zastosowano też odcienie niebieskiego, które odnoszą się do klasycznych opakowań produktów marki.

Co więcej, oznaczenia mają formę kostek o różnych grubościach, które przywodzą na myśl skojarzenia z kostkami czekolady. „Informacja kierunkowa wciąga jak zabawa klockami” — opisuje swój projekt Studio Blisko.

„Nawigacja wewnątrz budynku oraz tablice informacyjne w sprytny sposób wykorzystują symbolikę ze świata czekolady, dzięki czemu po muzeum można poruszać się intuicyjnie. Połączenie elementów drewnianych i kolorowych kafelków nie tylko wizualnie nawiązuje do świata czekolady, ale zapewnia też czytelną i zabawną nawigację dla wszystkich grup wiekowych” – napisali członkowie jury w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody. 

Ciekawym rozwiązaniem było też wykorzystanie drewna przy tworzeniu tablic i plakietek informacyjnych. Naturalna faktura drewna, które pomalowano na brązowo, przypomina lejącą się, gorzką czekoladę. Jasny odcień beżowego sprawia z kolei wrażenie, że oznaczenia w formie kostek są zrobione z białej czekolady albo polane lukrem.

Warszawskie Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel zdobyło międzynarodową nagrodę. Jury prestiżowego konkursu German Design Award 2025 doceniło stylowy i kreatywny, a zarazem czytelny system informacji wizualnej na terenie muzeum, którego autorką jest polska projektantka — Anna Nowokuńska.

Nagroda German Design Award 2025 dla Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel 

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Architektura
To najpiękniejsze wnętrza w Polsce. Prestiżowa nagroda dla polskich projektantek
Architektura
Trwa burzenie włoskiej ikony modernizmu. Miasto idealne, które stało się piekłem
Architektura
Polska ikona modernizmu do remontu. Część obiektu zostanie wyburzona
Architektura
Polskie muzeum na prestiżowej liście magazynu „Time”. „Symbol ery postkomunizmu”
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Architektura
Polski architekt projektuje willę w Abu Zabi. Luksusowa oaza na pustyni
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń