Donald Trump idzie na wojnę z modernizmem w architekturze. Wydał rozporządzenie

Donald Trump chce uczynić architekturę w USA „znowu wielką”. Nowy prezydent USA wydał wojnę brutalizmowi i architekturze postmodernistycznej. Podpisał rozporządzenie mówiące o tym, jak powinny wyglądać nowe budynki administracji federalnej w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 22.01.2025 14:48

„Architektura powinna upiększać przestrzeń publiczną, która uszlachetnia Stany Zjednoczone” – zapowi

„Architektura powinna upiększać przestrzeń publiczną, która uszlachetnia Stany Zjednoczone” – zapowiedział Donald Trump.

Foto: Jim WATSON / POOL / AFP

Donald Trump idzie na wojnę ze współczesną architekturą – przynajmniej w kwestii budynków publicznych. Tak można odczytać decyzję nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, która przyjęła postać jednego z rozporządzeń podpisanych przez Trumpa w pierwszym dniu urzędowania w Białym Domu.

Donald Trump poprawia architekturę w USA

Nie tylko król Wielkiej Brytanii Karol III słynie ze swojego zamiłowania do klasycznej, historyzującej architektury. W gronie zwolenników takiego stylu znajduje się również, jak się okazuje, prezydent Donald Trump – przynajmniej jeżeli chodzi o budynki federalne, a więc siedziby departamentów oraz podlegających im instytucji.

To właśnie budynków podlegających władzom federalnym dotyczy rozporządzenie o nazwie „Promoting Beautiful Federal Civic Architecture”, którą na język polski można przetłumaczyć jako: „Promowanie pięknej federalnej architektury publicznej”. Rozporządzenie wyjaśnia, że „Federalne budynki użyteczności publicznej powinny (...) szanować regionalne, tradycyjne i klasyczne dziedzictwo architektoniczne, aby podnosić i upiększać przestrzenie publiczne oraz uszlachetniać Stany Zjednoczone”. Rozporządzenie wymaga wprowadzenia zmian w wytycznych dotyczących architektury federalnej, a także procedur brania pod uwagę opinii lokalnych społeczności w kwestii wyglądu budynków federalnych.

Czytaj więcej

Trwa wyburzanie ikony modernizmu. Była symbolem komunistycznego luksusu

To jedno z rozporządzeń, które nowy prezydent USA podpisał w pierwszym dniu urzędowania. Adresatami dokumentu w formie krótkiego memorandum są szef General Services Administration (GSA), czyli urzędu zarządzającego między innymi rządowymi budynkami w USA, a także władze wszystkich amerykańskich departamentów, czyli odpowiedników naszych ministerstw.

Rozporządzenie Trumpa wzywa szefa GSA do przedstawienia, w ciągu 60 dni, informacji, w jaki sposób sformułowane powyżej założenia zostaną wdrożone i znajdą zastosowanie w decyzjach GSA. 

Jeśli, przed wprowadzeniem zmian do obecnej polityki dotyczącej akceptowania projektów architektonicznych budynków federalnych, szef GSA będzie chciał zatwierdzić projekt, który odbiega od zasad sformułowanych we wspomnianym rozporządzeniu prezydenta, musi powiadomić o takim zamiarze bezpośrednio Donalda Trumpa i załączyć wyjaśnienie przyczyn, dla których chciałby zatwierdzić projekt, który stoi w sprzeczności z oficjalnymi wytycznych.

Donald Trump na wojnie z architekturą postmodernistyczną

Decyzja ze stycznia 2025 roku to kontynuacja kierunku, którhy Donald Trump obrał podczas swojej poprzedniej kadencji. W grudniu 2020 roku Donald Trump wydał rozporządzenie o nazwie „Promoting Beautiful Federal Civic Architecture”. Głosiło ono, że nowo budowane budynki rządowe muszą być „piękne”, a więc klasyczne i tradycyjne. Dwa miesiące później dokument ten unieważnił następca Trumpa, Joe Biden.

Na początku swojego urzędowania Trump opublikował z kolei projekt rozporządzenia noszący nazwę „Making Federal Buildings Beautiful Again”, którego tytuł odwoływał się do jego słynnego kampanijnego hasła. Jednym z głównych postulatów rozporządzenia było niedopuszczenie do budowania obiektów federalnych w duchu brutalizmu i dekonstruktywizmu, stylów, które rozwinęły się w drugiej połowie XX wieku, a których symbolem są między innymi beton, surowość formy czy widoczne elementy konstrukcyjne.

Do najnowszego rozporządzenia Donalda Trumpa krytycznie odniósł się Amerykański Instytut Architektów (AIA), którego przedstawiciele często biorą udział w projektowaniu budynków rządowych. AIA zarzucił rozporządzeniu odbieranie lokalnym społecznościom kontroli nad wyglądem budynków publicznych, biurokratyzm i naruszanie swobody projektowania.

„AIA wspiera wytyczne GSA i wolność w projektowaniu. Członkowie AIA wierzą, że projekty budynków federalnych w pierwszej kolejności muszą odpowiadać na potrzeby ludzi, którzy będą z nich korzystać” – czytamy na oficjalnej stronie organizacji.

„Nasze budynki federalne – kontynuuje AIA – muszą odzwierciedlać dziedzictwo kulturowe Ameryki, bogate tradycje i geograficzną unikatowość regionów. AIA wyraża zdecydowany pogląd, że odgórne nakazy zduszą innowacyjność i negatywnie odbiją się na lokalnej społeczności”.

Donald Trump idzie na wojnę ze współczesną architekturą – przynajmniej w kwestii budynków publicznych. Tak można odczytać decyzję nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, która przyjęła postać jednego z rozporządzeń podpisanych przez Trumpa w pierwszym dniu urzędowania w Białym Domu.

Donald Trump poprawia architekturę w USA

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Architektura
Trwa wyburzanie ikony modernizmu. Była symbolem komunistycznego luksusu
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Architektura
Nowa ambasada RP w Berlinie: jak wyglądają wnętrza? Kulisy prestiżowego projektu
Architektura
Perła architektury zniszczona w pożarze w Los Angeles. To była ikona modernizmu
Architektura
Nowy budynek ambasady RP w Berlinie gotowy. To projekt znanej polskiej pracowni
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Architektura
Sukces polskiego architekta. Podwójne zwycięstwo i najlepszy dom na świecie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego