Twórca najwyższego wieżowca w Polsce odbuduje Charków. Metamorfoza blokowisk

Norman Foster, słynny brytyjski architekt, zobowiązał się do pomocy w odbudowie Charkowa. Rozpisał w tym celu międzynarodowy konkurs wśród architektów na projekt przebudowy między innymi charkowskich osiedli z „wielkiej płyty”. Dobiega końca pierwszy etap projektu.

Publikacja: 19.09.2024 10:03

Fundacja architekta Normana Foster ogłosiła konkurs, którego adresatami są projektanci z całego świa

Fundacja architekta Normana Foster ogłosiła konkurs, którego adresatami są projektanci z całego świata. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu planu odbudowy i modernizacji przestrzeni publicznych Charkowa, w tym blokowisk.

Foto: Lina Unsplash

W maju 2024 roku fundacja słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera, którego biuro ma na koncie między innymi wieżowiec Varso Tower w Warszawie, najwyższy budynek w UE, ogłosiła konkurs dla architektów z całego świata. Celem było przygotowanie najlepszego projektu odbudowy Charkowa i metamorfozy tamtejszych osiedli z wielkiej płyty. Ważny etap konkursu właśnie dobiegł końca –uczestnicy zgłosili swoje projekty.

Konkurs na projekt odbudowy Charkowa wchodzi na kolejny etap

Charków to drugie co co wielkości miasto Ukrainy, leżące blisko granicy z Rosją. Należy ono do tych ukraińskich miast, które doznały największych zniszczeń wskutek rosyjskich ataków. Ataki mają miejsce regularnie od początku pełnoskalowego konfliktu, zniszczono wiele obiektów użyteczności publicznej i domów mieszkalnych.

Czytaj więcej

Hotel na Pomorzu jednym z najpiękniejszych na świecie. Wyróżnienie za wnętrza

Kilka miesięcy po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, fundacja architekta Normana Fostera — Norman Foster Foundation — ogłosiła konkurs, którego adresatami są projektanci z całego świata. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu planu odbudowy i modernizacji przestrzeni publicznych Charkowa, a przede wszystkim — osiedli mieszkaniowych, z których wiele składa się z bloków z wielkiej płyty.

W 1999 roku Norman Foster został wyróżniony nagrodą Pritzkera, uważaną za jedną z najbardziej presti

W 1999 roku Norman Foster został wyróżniony nagrodą Pritzkera, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie architektury.

Loren Elliott: Bloomberg Finance LP

Jednym z głównych wymogów, które stoją przed uczestnikami konkursu, jest stworzenie budynków o charakterze modularnym. Dzięki temu projekt będzie można zaadaptować w wielu różnych obiektach i przestrzeniach, które w różnym stopniu ucierpiały w trakcie bombardowań.

W budynkach nie może zabraknąć również schronów. Celem projektu jest uzyskanie bezpiecznych, nowoczesnych przestrzeni publicznych i prywatnych, które jednocześnie będą nawiązywać do tradycji architektonicznych Charkowa, a także wpisywać się w tożsamość miasta.

Termin rejestracji na konkurs Norman Foster Foundation minął 12 września. Z kolei 19 września to termin nadsyłania projektów. Wyniki konkursu poznamy 17 października 2024 roku.

Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma możliwość realizacji swojego projektu oraz sześć tysięcy euro. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają odpowiednio trzy tysiące oraz tysiąc euro.

Norman Foster pomoże w odbudowie Charkowa

Norman Foster to jeden z najbardziej znanych, wpływowych i cenionych „starchitektów”. Brytyjczyk ma na koncie projekty wielu ikonicznych budynków w Europie i na całym świecie, między innymi stadion Wembley i wieżowiec Varso Place w Warszawie. Swoją fundację z siedzibą w Madrycie Foster założył w 2017 roku.

Norman Foster Foundation organizuje konkurs na projektu odbudowy Charkowa we współpracy z firmą Buildner, władzami Charkowa, Charkowską Grupą Architektów, londyńską pracownią architektoniczną Arup oraz Europejską Komisją Gospodarczą, działającą pod auspicjami ONZ. W jury konkursu zasiada wiele znanych nazwisk ze świata architektury, między innymi sam Norman Foster, Ammar Azzouz z Uniwersytetu Oksfordzkiego czy Stuart Smith z pracowni Arup Berlin, a także mer Charkowa Ihor Terechow.

Kiedy uda się wyłonić zwycięski projekt, a później go zrealizować, Charków będzie miał szansę pójść w ślady wielu miast Europy Środkowej, które od pewnego czasu stopniowo modernizują stare blokowiska i inne przestrzenie. Na drodze rewitalizacji w takich miastach jak Berlin, Praga czy Warszawa modernizuje się istniejące obiekty, doceniając ich znaczenie dla mieszkańców. 

W maju 2024 roku fundacja słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera, którego biuro ma na koncie między innymi wieżowiec Varso Tower w Warszawie, najwyższy budynek w UE, ogłosiła konkurs dla architektów z całego świata. Celem było przygotowanie najlepszego projektu odbudowy Charkowa i metamorfozy tamtejszych osiedli z wielkiej płyty. Ważny etap konkursu właśnie dobiegł końca –uczestnicy zgłosili swoje projekty.

Konkurs na projekt odbudowy Charkowa wchodzi na kolejny etap

Pozostało 87% artykułu
Architektura
Luksusowy polski bunkier z nagrodą w Niemczech. To dzieło polskiego architekta
Architektura
Kameralny dom na Kaszubach w światowej elicie. Walczy o tytuł najpiękniejszego
Architektura
Rusza największa w Europie dzielnica biurowców z drewna. „Tu był tylko beton”
Architektura
Projekt odbudowy Pałacu Saskiego z międzynarodową nagrodą. „Symbol miasta”
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka