Dworzec w Polsce z szansą na „architektonicznego Oscara”. Ma ogród na dachu

W finału tegorocznej edycji konkursu World Architecture Festival Awards 2024 znalazło się kilka obiektów z Polski. Wśród nich jest także Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Powalczy o główną nagrodę.

Publikacja: 21.08.2024 15:15

Dworzec Metropolitalny w Lublinie – za jego projekt odpowiadają architekci z biura Tremend z Warszaw

Dworzec Metropolitalny w Lublinie – za jego projekt odpowiadają architekci z biura Tremend z Warszawy.

Foto: Rafał Chojnacki

Organizatorzy prestiżowego konkursu architektonicznego odbywającego się w ramach World Architecture Festival 2024 ogłosili niedawno grono finalistów. W finale nie zabrakło również Polaków. O „architektonicznego Oscara” powalczy nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie w finale World Architecture Festival Awards 2024

Organizowany od 2008 roku konkurs w ramach World Architecture Festival, to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Nagrody, zwane „architektonicznymi Oscarami”, przyznaje się zarówno niezrealizowanym jeszcze koncepcjom, jak i ukończonym obiektom w kilkunastu kategoriach, między innymi „Kultura”, „Edukacja”, „Budynki mieszkalne”, „Obiekty komercyjne”, „Sport” czy „Transport”.

Czytaj więcej

Luksusowy hotel w ogromnym bunkrze z II wojny światowej. Nowa atrakcja Hamburga

W tej ostatniej kategorii do finału konkursu dostała się realizacja z Polski — Dworzec Metropolitalny w Lublinie, który oddano do użytku na początku tego roku. Za jego projekt odpowiadają architekci z biura Tremend z Warszawy, którzy mają na koncie takie realizacje jak dworzec Łódź Fabryczna, Global Expo w Warszawie czy hotel „AC Marriott” w Krakowie.

Rafał Chojnacki

Projekt Polaków znalazł się w znakomitym gronie. Wśród zaledwie dziewięciu finalistów w tej kategorii znalazły się realizacje takich renomowanych pracowni architektonicznych jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.

Jury konkursu doceniło nowy dworzec autobusowy w Lublinie za efektowne wizualnie oraz funkcjonalne połączenie nowoczesnych proekologicznych i energooszczędnych technologii z odpowiednimi materiałami, a także za zastosowanie dużej ilości roślin. Te ostatnie zresztą nie pełnią jedynie funkcji estetycznej — emitują również tlen.

Rafał Chojnacki

Duże wrażenie robią też ażurowe filary otaczające budynek dworca, który zaprojektowano na zasadzie „budynku w budynku”. Na dachu znajduje się ogólnodostępny, zielony ogród, w projekcie nie zabrakło też parkingu podziemnego i parkingu dla taksówek.

Rafał Chojnacki

Szczególne znaczenie odgrywa w projekcie obszerna przestrzeń z drewnianymi ławkami i drzewami dającymi cień. Dzięki temu cały kompleks to nie tylko element ruchliwego węzła komunikacyjnego, ale też miejsce spotkań, w którym można też wypocząć.

Dwa projekty z Polski powalczą o „architektonicznego Oscara”

Jury World Architecture Festival Awards doceniło projekt Dworca Metropolitalnego już w 2019 roku, kiedy koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie dostała się do w finału konkursu w kategorii „Infrastruktura”. Co ciekawe, w ramach uznania za swoje dotychczasowe dokonania, założycielka i prezeska Tremend, architektka Magdalena Federowicz-Boule zasiądzie w gronie jury tegorocznej edycji konkursu w kategorii „Projekty przyszłości”.

Oprócz dworca w Lublinie do finału World Architecture Festival 2024 dostał się jeszcze jeden projekt z Polski. Mowa o parku wodnym „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie projektu TKHolding Truszczyński & Kobierzewski.

O tym, czy któryś z projektów Polaków otrzyma „architektonicznego Oscara”, dowiemy się w dniach dniach 6-8 listopada 2024 roku. Ceremonia wręczenia nagród w ramach World Architecture Festival 2024 odbędzie się w Marina Bay Sands w Singapurze.

Przedstawiciele obydwu pracowni będą mieli okazję przedstawić jurorom swoje projektu na scenie na żywo, przy udziale publiczności. Ten punkt programu festiwalu zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co dla architektów stanowi znakomitą szansę na zwiększenie międzynarodowej rozpoznawalności.

Organizatorzy prestiżowego konkursu architektonicznego odbywającego się w ramach World Architecture Festival 2024 ogłosili niedawno grono finalistów. W finale nie zabrakło również Polaków. O „architektonicznego Oscara” powalczy nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie w finale World Architecture Festival Awards 2024

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne