Apartamentowiec w dawnym więzieniu. To ma być sposób na tańsze mieszkania

W wielkich miastach każdy metr kwadratowy jest cenniejszy niż złoto. Dlatego trudno się dziwić, że władze stanu Nowy Jork zdecydowały o znalezieniu nowego zastosowania dla budynku dawnego więzienia dla kobiet w Nowym Jorku.

Publikacja: 07.08.2024 16:56

Prawie stuletni budynek w Nowym Jorku, który pełnił w przeszłości funkcję więzienia dla kobiet, ma s

Prawie stuletni budynek w Nowym Jorku, który pełnił w przeszłości funkcję więzienia dla kobiet, ma stać się apartamentowcem.

Foto: CookFox Architects

W sercu Nowego Jorku władze stanowe oraz prywatne firmy przygotowują nietypową inwestycję. W budynku dawnego więzienia dla kobiet ma powstać apartamentowiec. Co ciekawe, pomimo swojej znakomitej lokalizacji, mieszkania mają być przystępne cenowo – przyszłymi mieszkańcami mają być miedzy innymi osoby o niskich zarobkach.

Budynek mieszkalny w dawnym więzieniu. Sposób na tańsze mieszkania?

W tak zatłoczonych metropoliach jak Nowy Jork w celu zaspokojenia popytu na mieszkania adaptuje się niemal każdy metr kwadratowy w budynkach, których wcześniejsza funkcja była zupełnie inna. Jedną z takich transformacji przejdzie dziewięciopiętrowy budynek z cegły, mieszczący się na nowojorskim Manhattanie na rogu 20. Ulicy i 11 Alei.

Prawie stuletni budynek, który pełnił w przeszłości między innymi funkcję więzienia dla kobiet, teraz stanie się apartamentowcem. Autorami projektu rewitalizacji historycznego obiektu są architekci z nowojorskiej pracowni CookFox Architects.

Czytaj więcej

Pokonali Adidasa. Nowe najbardziej pożądane buty na świecie to dzieło dwóch firm

Przyszła nazwa budynku będzie brzmiała: Liberty Landing. Będzie on mieścił 124 mieszkania, które – w założeniu twórców projektu – będą przystępne cenowo.

Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu projektu przez stanową instytucję Empire State Supportive Housing Initiative, zajmującą się tworzeniem przystępnych cenowo mieszkań. Inwestycja ma też finansowe wsparcie w wysokości 108 milionów dolarów ze strony dewelopera Camber Property Group oraz firmy Osborne Association.

Wizualizacja nowego wcielenia budynku dawnego więzienia dla kobiet w Nowym Jorku.

Wizualizacja nowego wcielenia budynku dawnego więzienia dla kobiet w Nowym Jorku.

CookFox Architects

Przyszłymi mieszkańcami apartamentowca mają być osoby o niskich zarobkach oraz zresocjalizowani więźniowie. Część mieszkań będzie ponadto specjalnie przystosowana do potrzeb osób zmagających się z problemami psychicznymi.

W ramach rewitalizacji architekci przywrócą oryginalny wygląd fasady oraz dekoracje wnętrz w stylu art déco. Powierzchnię użytkową powiększy dobudówka na tyłach obiektu, a także dodatkowe siedem pięter. Ostatecznie budynek będzie liczył 16 kondygnacji.

Niektóre okna zostaną powiększone, aby stały się drzwiami do mieszkań, zaś układ ścian i sufitów w mieszkaniach i w lobby będzie zmodyfikowany tak, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom więcej przestrzeni. Na dachu i dziewiątym piętrze powstaną ogólnodostępne ogrody.

Drugie życie więzienia dla kobiet Bayview w Nowym Jorku

Monumentalny budynek wybudowano w 1931 roku. Autorami projektu byli architekci z biura Shreve, Lamb and Harmon – tego samego, który odpowiada za projekt ikonicznego Empire State Building.

Początkowo obiekt służył jako Dom Marynarza. Aż do lat 60. swoje siedziby mieli tu członkowie amerykańskiej floty handlowej.

W latach 70. władze stanu Nowy Jork odkupiły budynek i otworzyły w nim więzienie dla kobiet. W 2012 roku instytucję zamknięto na fali skandalu wokół złego traktowania osadzonych przez personel więzienny. W tym samym roku obiekt uległ częściowemu zniszczeniu wskutek nawiedzenia Nowego Jorku przez huragan Sandy.

W 2016 roku biuro architektoniczne Deborah Berke Partners (obecnie TenBerke) wygrała rozpisany przez władze Nowego Jorku konkurs na transformację obiektu na centrum wsparcia dla dziewcząt i kobiet. Realizacja tego planu nie doszła jednak do skutku. W końcu zdecydowano się na zaadaptowanie budynku na blok mieszkaniowy.

Ceny mieszkań w Nowym Jorku nadal są horrendalnie wysokie, co jest kontynuacją trendu mającego swoje początki jeszcze w okresie pandemii. Jak zapowiadają twórcy nowego projektu, rezultatem transformacji będą mieszkania w samym centrum Nowego Jorku, na które będzie stać również „zwykłych” ludzi.

W sercu Nowego Jorku władze stanowe oraz prywatne firmy przygotowują nietypową inwestycję. W budynku dawnego więzienia dla kobiet ma powstać apartamentowiec. Co ciekawe, pomimo swojej znakomitej lokalizacji, mieszkania mają być przystępne cenowo – przyszłymi mieszkańcami mają być miedzy innymi osoby o niskich zarobkach.

Budynek mieszkalny w dawnym więzieniu. Sposób na tańsze mieszkania?

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.