Apartamentowiec w dawnym więzieniu. To ma być sposób na tańsze mieszkania

W wielkich miastach każdy metr kwadratowy jest cenniejszy niż złoto. Dlatego trudno się dziwić, że władze stanu Nowy Jork zdecydowały o znalezieniu nowego zastosowania dla budynku dawnego więzienia dla kobiet w Nowym Jorku.

Publikacja: 07.08.2024 16:56

Prawie stuletni budynek w Nowym Jorku, który pełnił w przeszłości funkcję więzienia dla kobiet, ma s

Prawie stuletni budynek w Nowym Jorku, który pełnił w przeszłości funkcję więzienia dla kobiet, ma stać się apartamentowcem.

Foto: CookFox Architects

W sercu Nowego Jorku władze stanowe oraz prywatne firmy przygotowują nietypową inwestycję. W budynku dawnego więzienia dla kobiet ma powstać apartamentowiec. Co ciekawe, pomimo swojej znakomitej lokalizacji, mieszkania mają być przystępne cenowo – przyszłymi mieszkańcami mają być miedzy innymi osoby o niskich zarobkach.

Budynek mieszkalny w dawnym więzieniu. Sposób na tańsze mieszkania?

W tak zatłoczonych metropoliach jak Nowy Jork w celu zaspokojenia popytu na mieszkania adaptuje się niemal każdy metr kwadratowy w budynkach, których wcześniejsza funkcja była zupełnie inna. Jedną z takich transformacji przejdzie dziewięciopiętrowy budynek z cegły, mieszczący się na nowojorskim Manhattanie na rogu 20. Ulicy i 11 Alei.

Prawie stuletni budynek, który pełnił w przeszłości między innymi funkcję więzienia dla kobiet, teraz stanie się apartamentowcem. Autorami projektu rewitalizacji historycznego obiektu są architekci z nowojorskiej pracowni CookFox Architects.

Czytaj więcej

Pokonali Adidasa. Nowe najbardziej pożądane buty na świecie to dzieło dwóch firm

Przyszła nazwa budynku będzie brzmiała: Liberty Landing. Będzie on mieścił 124 mieszkania, które – w założeniu twórców projektu – będą przystępne cenowo.

Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu projektu przez stanową instytucję Empire State Supportive Housing Initiative, zajmującą się tworzeniem przystępnych cenowo mieszkań. Inwestycja ma też finansowe wsparcie w wysokości 108 milionów dolarów ze strony dewelopera Camber Property Group oraz firmy Osborne Association.

Wizualizacja nowego wcielenia budynku dawnego więzienia dla kobiet w Nowym Jorku.

Wizualizacja nowego wcielenia budynku dawnego więzienia dla kobiet w Nowym Jorku.

CookFox Architects

Przyszłymi mieszkańcami apartamentowca mają być osoby o niskich zarobkach oraz zresocjalizowani więźniowie. Część mieszkań będzie ponadto specjalnie przystosowana do potrzeb osób zmagających się z problemami psychicznymi.

W ramach rewitalizacji architekci przywrócą oryginalny wygląd fasady oraz dekoracje wnętrz w stylu art déco. Powierzchnię użytkową powiększy dobudówka na tyłach obiektu, a także dodatkowe siedem pięter. Ostatecznie budynek będzie liczył 16 kondygnacji.

Niektóre okna zostaną powiększone, aby stały się drzwiami do mieszkań, zaś układ ścian i sufitów w mieszkaniach i w lobby będzie zmodyfikowany tak, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom więcej przestrzeni. Na dachu i dziewiątym piętrze powstaną ogólnodostępne ogrody.

Drugie życie więzienia dla kobiet Bayview w Nowym Jorku

Monumentalny budynek wybudowano w 1931 roku. Autorami projektu byli architekci z biura Shreve, Lamb and Harmon – tego samego, który odpowiada za projekt ikonicznego Empire State Building.

Początkowo obiekt służył jako Dom Marynarza. Aż do lat 60. swoje siedziby mieli tu członkowie amerykańskiej floty handlowej.

W latach 70. władze stanu Nowy Jork odkupiły budynek i otworzyły w nim więzienie dla kobiet. W 2012 roku instytucję zamknięto na fali skandalu wokół złego traktowania osadzonych przez personel więzienny. W tym samym roku obiekt uległ częściowemu zniszczeniu wskutek nawiedzenia Nowego Jorku przez huragan Sandy.

W 2016 roku biuro architektoniczne Deborah Berke Partners (obecnie TenBerke) wygrała rozpisany przez władze Nowego Jorku konkurs na transformację obiektu na centrum wsparcia dla dziewcząt i kobiet. Realizacja tego planu nie doszła jednak do skutku. W końcu zdecydowano się na zaadaptowanie budynku na blok mieszkaniowy.

Ceny mieszkań w Nowym Jorku nadal są horrendalnie wysokie, co jest kontynuacją trendu mającego swoje początki jeszcze w okresie pandemii. Jak zapowiadają twórcy nowego projektu, rezultatem transformacji będą mieszkania w samym centrum Nowego Jorku, na które będzie stać również „zwykłych” ludzi.

W sercu Nowego Jorku władze stanowe oraz prywatne firmy przygotowują nietypową inwestycję. W budynku dawnego więzienia dla kobiet ma powstać apartamentowiec. Co ciekawe, pomimo swojej znakomitej lokalizacji, mieszkania mają być przystępne cenowo – przyszłymi mieszkańcami mają być miedzy innymi osoby o niskich zarobkach.

Budynek mieszkalny w dawnym więzieniu. Sposób na tańsze mieszkania?

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne