„Szpiegowo” jak oaza zieleni: Nowy pomysł na dawny rosyjski blok w Warszawie

Polska pracownia architektoniczna MJZ stworzyła projekt, który pokazuje, jak mogłoby wyglądać warszawskie „Szpiegowo” – słynny kompleks budynków w stolicy, który przez wiele lat zajmowali radzieccy, a potem rosyjscy dyplomaci.

Publikacja: 01.03.2024 15:54

Projektanci z pracowni MJZ zaproponowali, by dachy i tarasy dawnego „Szpiegowa” pokryć zielenią.

Projektanci z pracowni MJZ zaproponowali, by dachy i tarasy dawnego „Szpiegowa” pokryć zielenią.

Foto: MJZ

Teren przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie – nazywany potocznie „Szpiegowem” – przez wiele lat był własnością Ambasady ZSRR, później kontrolę nad nim przejęła Rosja. Według krążących po Warszawie plotek, obiekt był siedzibą warszawskiej delegatury KGB, a później FSB, stąd nazwa „Szpiegowo”.  

W 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, bydynek przejęły władze Warszawy. Co stanie się ze słynnym „Szpiegowem”.   

Warszawa: „Szpiegowo” zyska nowe życie? Ceniona pracownia architektoniczna ma pomysł na kompleks

O planach władz miasta na „Szpiegowo” na razie jest cicho, ale swoją koncepcję przedstawiła ceniona pracownia architektoniczna MJZ, wielokrotnie wyróżniana w prestiżowych konkursach architektonicznych – między innymi w WAF World Building of the Year, Międzynarodowej Nagrodzie Architektonicznej oraz German Design Awards. 

Czytaj więcej

Projekt Polaków w finale najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie

Architekci z MJZ, z okazji drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, zaprezentowali projekt, który pokazuje, jak przywrócić do życia słynną nieruchomość. Przy tworzeniu koncepcji nowego wyglądu „Szpiegowa” architekci z MJZ nawiązali do tarasowej konstrukcji budynku. Uznali, że wyższe piętra mają świetną ekspozycję słoneczną, więc tarasy oraz dachy można obsadzić roślinami.

MJZ

O budynku przy Sobieskiego 100 w Warszawie mówi się, że jest „źle urodzony”. Z jednej strony autorami projektu są wybitni XX-wieczni architekci, Piotr Sembrat i Janusz Nowak. Z drugiej strony – zła sława „Szpiegowa” i opłakany stan niszczejącego budynku sprawiają, że wiele osób myśli o nim z niechęcią.

Architekci z MJZ chcieliby to odmienić, dostrzegają bowiem wartość architektury oraz możliwości, które daje ponowne wykorzystanie tego, co dobre w miastach, nawet jeśli mówimy o obiektach kontrowersyjnych. W tym wypadku mowa jest o okazałym, ikonicznym dla wielu, budynku, który znajduje się w sąsiedztwie historycznego centrum Warszawy.

Emptywords, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

„Szpiegowo”: tu mieszkali dyplomaci z ZSRR i Rosji

Znajdujący się przy ulicy Sobieskiego 100 w Warszawie – nazywany potocznie „Szpiegowem” – kompleks, został zbudowany w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Oficjalnie był budynkiem dla pracowników biur Radcy Handlowego i Ambasady ZSRR. Mieszkali w nim radzieccy dyplomaci z rodzinami, pracownicy ambasady oraz pracownicy przedstawicielstwa handlowego ZSRR.

Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

Od lat władze Warszawy toczyły spór o „Szpiegowo” ze stroną rosyjską. W 2016 roku sąd nakazał wydanie nieruchomości miastu. Władzom Warszawy udało się przejąć obiekt dopiero w kwietniu 2022 roku.

Czytaj więcej

Metamorfoza opuszczonego dworca. Obiekt zmienił się w futurystyczne muzeum

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował wówczas, że nieruchomość zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Mieli oni tymczasowo zamieszkać w „Szpiegowie”. Pomysł spodobał się Andrijowi Deszczycy, ówczesnemu ambasadorowi Ukrainy w Polsce, który zaproponował, by w „Szpiegowie” urządzić także centrum kultury, przedszkole czy szkołę.

Szybko okazało się jednak, że nie jest to możliwe – teren kompleksu był bowiem zdewastowany i nie dało się go oddać do użytkowania w tak szybkim czasie.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna