Wrocławski „Trzonolinowiec” w złym stanie. Mieszkańcy muszą się wyprowadzić

Wkrótce mieszkańcy „Trzonolinowca”, słynnego modernistycznego budynku we Wrocławiu, będą musieli opuścić swoje mieszkania. Zdaniem ekspertów z Politechniki Wrocławskiej blok nie może być długotrwale zamieszkiwany – pilnie wymaga remontu.

Publikacja: 02.02.2024 13:53

W „Trzonolinowcu” są 44 mieszkania.

W „Trzonolinowcu” są 44 mieszkania.

Foto: Joee, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Znajdujący się we Wrocławiu dom Trzonowo-Linowy, nazywany też „Trzonolinowcem”, to modernistyczny budynek powstały na podstawie projektu Andrzeja Skorupy i Jacka Burzyńskiego, mieszczący się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 72-74, który zbudowany został w latach 1961–1967.

Wieżowiec ma 12 kondygnacji, mieszczą się w nim 44 mieszkania. To jeden z niewielu tego typu budynków w Europie. Jak poinformowały władze Wrocławia, już niebawem jego mieszkańcom miasto zaproponuje lokale zastępcze.

Wieżowiec na dziś nie stanowi co prawda zagrożenia, ale zdaniem ekspertów nie może być on długotrwale zamieszkiwany – ze względu na swój stan wymaga bowiem remontu.

Czytaj więcej

Galeria sztuki w dawnej rzeźni. Projekt Polaków wśród najlepszych budynków w Europie

„Trzonolinowiec” we Wrocławiu: budynek do remontu

Sporządzona przez naukowców Politechniki Wrocławskiej ekspertyza potwierdziła, że wrocławski „Trzonolinowiec” jest w złym stanie technicznym i powinien zostać wyremontowany. Obecnie charakterystyczny budynek składa się z 44 mieszkań. Zdaniem ekspertów powinny one jeszcze w tym roku zostać opuszczone.

Piotr Karpiewski, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

„Będzie to wymagało ingerencji w strukturę budynku, za którą pójdzie potrzeba wykwaterowania lokatorów. Mamy tu korozję lin. Elementy konstrukcyjne są przeciążone. Budynek należy wzmocnić. Jest to jednak obiekt jak najbardziej możliwy do uratowania” - zaznaczył w komunikacie prof. Krzysztof Schabowicz z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Z ekspertyzy wynika, że budynek powinien zostać opuszczony do połowy 2024 roku. Obecnie łącznie zameldowanych jest w nim 80 osób – spośród 44 lokali 11 należy do miasta. 

Z mieszkańcami „Trzonolinowca” spotkał się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Władze miasta i eksperci przedstawili podczas spotkania wyniki ekspertyzy budynku oraz dalsze kroki, jakie planuje Urząd Miasta w związku z tym, co w niej napisano. Zaoferowano jednak także pomoc dla mieszkańców.

„Trzonolinowiec jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków powojennego Wrocławia. Niedawno konserwator wojewódzki ogłosił wpisanie go do rejestru zabytków, mimo że obiekt powstał dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Jego rola w pejzażu Wrocławia jest niepodważalna, ale nie możemy pozostać też obojętni na żyjących w nim ludzi. Zrobimy, co w naszej mocy, aby zaopiekować się wszystkimi lokatorami" - zapewnił Sutryk.

Czytaj więcej

W Warszawie powstanie pierwszy drewniany biurowiec. Drewno zastąpi beton

Wrocławski „Trzonolinowiec”: mieszkańcy muszą się wyprowadzić

Podczas spotkania mieszkańcy „Trzonolinowca”poznali zakres pomocy jaką oferuje miasto – mieszkańcy budynku otrzymali między innymi do wypełnienia ankiety, w których znalazły się pytania dotyczące między innymi liczby osób faktycznie zamieszkujących dany lokal w „Trzonolinowcu”, potrzebę znalezienia alternatywnego lokum oraz wsparcia logistycznego w przeprowadzce.

Na razie nie oszacowano, ile może kosztować remont budynku. W pozyskiwaniu funduszy może jednak bez wątpienia pomóc wpis do rejestru zabytków. Starania w tej sprawie trwają.

To już kolejna ekspertyza dotycząca „Trzonolinowca”. Pierwsza przedstawiona została opinii publicznej z inicjatywy zarządcy obiektu w połowie 2023 roku. Wskazywała ona, że budynek jest w złym stanie technicznym – wówczas mówiono o tym, że grozić może mu nawet rozbiórka. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał ją wtedy jednak za nierzetelną, w związku z czym zdecydowano się podpisać umowę na nową ekspertyzę z Politechniką Wrocławską.

Niektórzy mieszkańcy „Trzonolinowca„ mieszkają w budynku od dekad, niezwykle ważne jest więc, aby miasto okazało jego lokatorom wsparcie. ”Mieszkam w Trzonolinowcu od 45 lat. To jedyny tego typu obiekt w Europie. Uważam, że warto o niego walczyć" – mówi Krzysztof Pajączkowski, jeden z lokatorów z najdłuższym stażem. "Po tym spotkaniu wiemy na czym stoimy. Plusem jest to, że dostaliśmy rzeczową i fachową ekspertyzę, opartą o obliczenia. To pozwala nam planować dalsze działania" – dodaje Hubert Gałuszka, także mieszkaniec wieżowca. 

Władze Wrocławia zapewniły, że "zaoferują rozwiązania wszystkim mieszkańcom, bez względu na to,jaki jest status prawny ich lokalu w Trzonolinowcu". "Zgodnie z odpowiednimi procedurami, wystąpimy także o zewnętrzne finansowanie, które pomoże w remoncie. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co daje możliwości np. w zakresie wnioskowania o fundusze ministerialne. Będziemy starali się o takie środki" – czytamy w komunikacie

 „Trzonolinowiec": architektoniczna ikona Wrocławia

„Trzonolinowiec”, modernistyczny budynek we Wrocławiu przy ul. Tadeusza Kościuszki 72-74 (róg ul. Dworcowej), zbudowany został w latach 1961–1967.

Rok 1965, budowa wrocławskiego „Trzonolinowca”.

Rok 1965, budowa wrocławskiego „Trzonolinowca”.

Domena publiczna, Wikimedia Commons

Podstawą konstrukcji „Trzonolinowca ”jest żelbetowy trzon, przenoszący pionowe obciążenia naciskające na podstawę budynku. Na nim osadzone są stropy w postaci kwadratowych platform zawieszonych (w początkowej konfiguracji) na dwunastu stalowych linach. Liny – elementy rozciągane zamocowane są do szczytu trzonu i przenoszą na niego ciężar stropów, są także zakotwione na poziomie parteru dla usztywnienia konstrukcji. Najniższe piętro zawieszone jest zaś nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu.

Czym różni się „Trzonolinowiec” od tradycyjnych budynków? W przeciwieństwie do tych, które budowane są od dołu, „trzonolinowiec” budowany był od najwyższego piętra – poszczególne kondygnacje, zbudowane na poziomie parteru z gotowych prefabrykatów, podnoszone były przez siłowniki hydrauliczne projektu T. Tenidowskiego. 

W 1974 roku wisząca na linach konstrukcja została usztywniona – liny obudowano betonem, a na parterze wzmocnione stalowymi słupami. Wymienione zostały również ściany osłonowe i wewnętrzne.

Znajdujący się we Wrocławiu dom Trzonowo-Linowy, nazywany też „Trzonolinowcem”, to modernistyczny budynek powstały na podstawie projektu Andrzeja Skorupy i Jacka Burzyńskiego, mieszczący się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 72-74, który zbudowany został w latach 1961–1967.

Wieżowiec ma 12 kondygnacji, mieszczą się w nim 44 mieszkania. To jeden z niewielu tego typu budynków w Europie. Jak poinformowały władze Wrocławia, już niebawem jego mieszkańcom miasto zaproponuje lokale zastępcze.

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech