Polska architektka z Dubaju z nagrodą za projekt w Abu Zabi. „Zaskakujący”

Pracownia pracującej w Dubaju polskiej architektki, Agaty Kurzeli, zaprojektowała wnętrza biur rządowych w Abu Zabi. Projekt zdobył prestiżową nagrodę, ale to nie pierwsza nagroda dla Agaty Kurzeli.

Publikacja: 04.12.2023 11:59

Biuro polskiej architektki Agaty Kurzeli zdobyło nagrodę Dezeen Awards 2023 w kategorii „Duże przest

Biuro polskiej architektki Agaty Kurzeli zdobyło nagrodę Dezeen Awards 2023 w kategorii „Duże przestrzenie biurowe”.

Foto: Sebastian Boettcher

Agata Kurzela to polska architektka, która prowadzi pracownię w Dubaju. Za projekt wnętrz jednego z budynków rządowych w Abu Zabi zdobyła nagrodę podczas Dezeen Awards 2023 – międzynarodowego konkursu nagradzającego architektów i designerów z całego świata.

Rządowe biura Zjednoczonych Emiratów Arabskich projektu Agaty Kurzeli z nagrodą Dezeen Awards 2023

W gronie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Dezeen Awards 2023, którego organizatorem jest ceniony branżowy serwis „Dezeen”, znalazła się Polka. Nagroda w kategorii „Duże przestrzenie biurowe” powędrowała do działającej w Dubaju pracowni Agata Kurzela Studio, której założycielką jest Polka, Agata Kurzela.

Czytaj więcej

Dwa wieżowce na pustyni. To będzie hotel, jakiego świat nie widział

Kurzela opracowała wraz ze swoim zespołem projekt przebudowy przestrzeni biurowych należących do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Biura, w których powstają projekty dotyczące dużych inwestycji publicznych, znajdują się na najwyższym piętrze rozległego budynku dawnego Klubu Oficerów ZEA, który w latach 80. zaprojektował Roger Taillibert.

Sebastian Boettcher

Nowe, powiększone przestrzenie musiały pomieścić biura, pracownie projektowe, konferencyjne, wystawowe i modlitewne. „Skupiliśmy się na czystości przestrzeni, dotychczas niewykorzystanej ze względu na niewygodną formę, kiepską klimatyzację, zniszczenia i słabą akustykę” – pisze Agata Kurzela na oficjalnej stronie swojej pracowni.

W miejsce przestarzałych materiałów zaproponowano minimalistyczne, a zarazem szalenie efektowne połączenie naturalnego kamienia, metalu i drewna. Większość z nich pozyskano z lokalnych źródeł. We wnętrzach nie zabrakło wielu odniesień do tradycyjnego rzemiosła: poduszki uszyli emiraccy twórcy przy użyciu tradycyjnej techniki o nazwie sadu.

Sebastian Boettcher

Ciekawym nowoczesnym akcentem są z kolei cienkie wstęgi LED, efektownie przecinające przestrzeń nad głowami urzędników. Umieszczono je tam, gdzie instalacja oświetlenia naściennego nie była niemożliwa.

Projekt wnętrz definiuje minimalizm – ukryto nawet klimatyzatory. W sali wystawowej urządzenia te kryją się na przykład w filarach, które pokryto ażurowymi panelami z drewna.

Agata Kurzela: polska architektka w Dubaju

Po ukończeniu studiów architektonicznych w 2005 roku Agata Kurzela pracowała w Londynie i Paryżu, biorąc udział w pracach nad dużymi inwestycjami. Należała między innymi do zespołu projektującego centrum handlowe na lotnisku Charlesa de Gaulle’a w Paryżu.

Później Agata Kurzela zaczęła pracować nad projektami wieżowców i innymi dużymi inwestycjami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podróżując między Londynem, Abu Zabi a Dubajem. W taki sposób w 2008 roku trafiła do renomowanej pracowni Zaha Hadid Architects.

Po przeprowadzce na stałe do ZEA, w kolejnych latach Kurzela rozwijała się jako freelancerka oraz współpracownica tamtejszych biur architektonicznych. Realizowała rozmaite projekty na całym świecie, między innymi projekt kampusu medycznego w Jordanii, osiedla na przedmieściach Abu Zabi, kurortu w Turcji, spa w winnicy w Australii czy butikowego hotelu w Maroku.

W 2020 roku założyła własną pracownię Agata Kurzela Studio. Projektuje budynki różnego przeznaczenia, aranżacje wnętrz, instalacje, produkty, a także założenia urbanistyczne.

Biuro Agaty Kurzeli ma na koncie szereg nagród i wyróżnień, z których najnowszym jest nagroda w konkursie Dezeen Awards 2023. We wcześniejszych latach Polka między innymi dwukrotne zwyciężyła w ramach MENA Design Awards w różnych kategoriach.

Agata Kurzela to polska architektka, która prowadzi pracownię w Dubaju. Za projekt wnętrz jednego z budynków rządowych w Abu Zabi zdobyła nagrodę podczas Dezeen Awards 2023 – międzynarodowego konkursu nagradzającego architektów i designerów z całego świata.

Rządowe biura Zjednoczonych Emiratów Arabskich projektu Agaty Kurzeli z nagrodą Dezeen Awards 2023

Pozostało 90% artykułu
Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech