To ostatnie chwile warszawskiego Muzeum Ziemi w obecnej siedzibie. Państwowa Akademia Nauk podjęła decyzję o likwidacji instytucji i przeniesieniu jej zasobów. Dotychczas część z nich mieściła się w jednej z architektonicznych ikon Warszawy – willi przedwojennego architekta, Bohdana Pniewskiego.
Modernistyczny budynek, który od 1965 roku figuruje w rejestrze zabytków, to wyjątkowy obiekt, mający długą i bogatą historię. Jakie będą dalsze losy willi, budynku, który ma wartość nie tylko architektoniczną, ale też historyczną, bo rozegrały się w nim dramatyczne wydarzenia w czasie Powstania Warszawskiego?
Co dalej z Willą Pniewskiego w Warszawie? Muzeum Ziemi do likwidacji
Znajdująca się przy alei na Skarpie w warszawskim Śródmieściu Willa Pniewskiego swoją nazwę zawdzięcza Bohdanowi Pniewskiemu – jednemu z najwybitniejszych polskich architektów epoki modernizmu. To właśnie on zaprojektował budynek w formie, która przetrwała do dziś.
Czytaj więcej
Ogłoszono wyniki konkursu na projekt standardowego domu dla powojennej Ukrainy. W międzynarodowym konkursie zwyciężyła propozycja estońskich architektów z pracowni DAGOpen.
Architekt mieszkał tu przez prawie 30 lat, aż do śmierci. Od roku 1966 budynek jest dostępny dla zwiedzających. Mieści się tu Muzeum Ziemi należące do Polskiej Akademii Nauk, które jednak już niebawem przestanie istnieć. Jeżeli w budżecie PAN nie znajdą się fundusze na utrzymanie Willi Pniewskiego oraz sąsiadującego z nią pałacyku, niewykluczone, że cały kompleks może zostać sprzedany.