Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami

Kontrowersyjny berliński budynek miał zostać zrównany z ziemią. Podjęło jednak decyzję, że ocaleje. Został wpisany na listę zabytków miasta, teraz czas na na renowację.

Publikacja: 26.05.2023 13:04

W berlińskim budynku „Mäusebunker” pierwotnie mieściło się laboratorium, w którym prowadzono badania

W berlińskim budynku „Mäusebunker” pierwotnie mieściło się laboratorium, w którym prowadzono badania z wykorzystaniem zwierząt.

Foto: Gunnar Klack, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

„Mäusebunker” (niem. Myszobunkier) to masywny betonowy budynek, w którym jeszcze niedawno mieściło się centrum badań z wykorzystaniem zwierząt. Berliński Departament Ochrony Zabytków przyznał właśnie „Myszobunkrowi” status zabytku. Decyzja ta uchroniła ten wyjątkowy przykład europejskiego brutalizmu od nieuchronnego wyburzenia.

„Mäusebunker”: Berlin ma nowy zabytek. To ikona brutalizmu

Przywodzący dystopijne skojarzenia „Mäusebunker” znajduje się przy ulicy Krahmerstraße 6 w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf w południowo-zachodniej części Berlina. Swój przydomek, który można przetłumaczyć na polski jako „Myszobunkier”, obiekt zawdzięcza swojej wieloletniej funkcji, a także zwartej bryle przypominającej właśnie bunkier — lub czołg.

Czytaj więcej

Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków

Od początku swojego istnienia aż do 2020 roku „Myszobunkier” mieścił w sobie jedno z największych w Europie laboratoriów, w których przeprowadzano testy na zwierzętach. Obecnym właścicielem obiektu jest klinika uniwersytecka Charité Universitätsmedizin.

Gunnar Klack, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Kiedy w 2020 roku laboratorium zlikwidowano, władze instytucji zamierzały wykorzystywać budynek jeszcze przez jakiś czas, potem jednak obiekt miał zostać rozebrany. Dosłownie w ostatniej chwili zareagował Departament Ochrony Zabytków Berlina. Przed kilkoma dniami „Mäusebunker” wpisano na listę chronionych zabytków.

W rozmowie z dziennikiem „Tagesspiegel” Christoph Rauhut, szef departamentu, powiedział: „Podjęliśmy tę decyzję w obliczu istniejącego już pozwolenia na rozbiórkę”. Jak dotąd Biuro Zabytków Berlina nie przeanalizowało tej sprawy”.

Rauhut podkreślił, że ocalenie „Myszobunkra” to zasługa wielu osób — zarówno Niemców, jak i osób z zagranicy. Z uwagi na dość dobry stan obiektu od dłuższego czasu apelowały one o wpisanie go na listę zabytków. Wśród entuzjastów ocalenia „Myszobunkra” znajdują się architekci, historycy sztuki i miłośnicy architektury.

Gunnar Klack, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Trwają obecnie prace nad opracowaniem planu renowacji bydynku. Architekci i inni eksperci zastanawiają się, jak pogodzić jego przyszłe funkcje z wymogami konserwatora zabytków i kwestiami ekologicznymi. Mówi się o stworzeniu tu kawiarni, przestrzeni eventowych i komercyjnych, a także pracowni dla naukowców i artystów. Z dotychczasowymi pomysłami można zapoznać się w ramach wystawy w Berlinische Galerie.

„Mäusebunker” — symbol europejskiego brutalizmu

„Mäusebunker” budowano w latach 1971-1981 na zlecenie Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Autorami projektu była para architektów, Gerd i Magdalena Hänska. W XXI wieku laboratorium zmieniło właściciela — latach 2003-2020 funkcjonowało już pod auspicjami kliniki Charité.

Rodib6950, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Betonowy budynek robi wrażenie swoimi rozmiarami i oryginalną bryłą, a także złożonym układem pomieszczeń, które utrzymano w różnej kolorystyce — w zależności od ich funkcji. Efektowne są też charakterystyczne rury wentylacyjne, które wystają z fasady budynku, przypominając armaty czołgu.

Obiekt budzi kontrowersje od lat. Ma tyluż przeciwników, apelujących o jego zburzenie, co entuzjastów, chcących zachować obiekt jako cenny przykład brutalizmu. Jak widać, argumenty tych drugich przeważyły w społecznej dyskusji na temat obiektu, którego niektórzy nazywają „najbrzydszym budynkiem Berlina”.

W sąsiedztwie „Myszobunkra” znajdują się jeszcze dwa inne brutalistyczne budynki. Wzniesiony w latach 1958-1968 szpital oraz Instytut Higieny i Mikrobiologii, który budowano w latach 1966-1974, już posiadają status chronionych zabytków.

„Mäusebunker” (niem. Myszobunkier) to masywny betonowy budynek, w którym jeszcze niedawno mieściło się centrum badań z wykorzystaniem zwierząt. Berliński Departament Ochrony Zabytków przyznał właśnie „Myszobunkrowi” status zabytku. Decyzja ta uchroniła ten wyjątkowy przykład europejskiego brutalizmu od nieuchronnego wyburzenia.

„Mäusebunker”: Berlin ma nowy zabytek. To ikona brutalizmu

Pozostało 90% artykułu
Architektura
Słynny opuszczony hotel w Krakowie ożyje. Wraca restauracja na dachu
Architektura
Nowy projekt twórców CPK: futurystyczne ekomiasto. Pomysłodawcą jest Idris Elba
Architektura
Był symbolem „Mordoru” w Warszawie. Słynny biurowiec zostanie wyburzony
Architektura
Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?
Architektura
Mistrz obiektów użyteczności publicznej. Oto laureat „architektonicznego Nobla”