Synagoga, meczet i kościół pod jednym dachem. Arabowie chcą połączyć religie

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstał międzywyznaniowy kompleks religijny. W ramach inicjatywy o nazwie „Dom Rodziny Abrahamowej” w jednym miejscu wybudowano kościół, meczet oraz synagogę.

Publikacja: 02.03.2023 12:34

Kompleks, w którym znajduje się kościół, synagoga i meczet, ma być dialogiem pomiędzy wyznawcami ist

Kompleks, w którym znajduje się kościół, synagoga i meczet, ma być dialogiem pomiędzy wyznawcami istotnych dla świata religii oraz miejscem do wymiany wartości.

Foto: AFP

W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zainaugurowano działanie Domu Rodziny Abrahamowej – to  kompleks budynków sakralnych zaprojektowany przez cenionego i nagradzanego ghanijsko-brytyjskiego architekta Davida Adjaye.

Kompleks, w którym znajduje się kościół, synagoga i meczet, mają stać się miejscem dialogu pomiędzy wyznawcami trzech wielkich religii.

AFP

Dom Rodziny Abrahamowej – kościół, synagoga i meczet w jednym

Zaprojektowany przez Davida Adjaye Dom Rodziny Abrahamowej zlokalizowany jest na wyspie Saadiyat, położonej niedaleko Abu Zabi.

Założeniem autorów konceptu było stworzenie miejsca łączącego trzy największe religie świata. W ramach inicjatywy wybudowano trzy oddzielne domy modlitwy dla trzech religii abrahamowych: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. W bliskim sąsiedztwie stoją więc kościół, meczet oraz synagoga, które łączy plac mający być przestrzenią do międzykulturowych spotkań oraz wymiany wartości.

Czytaj więcej

Najpiękniejszy kościół na świecie jest w Chinach. Wygrał międzynarodowy konkurs

Wybudowane w ramach Domu Rodziny Abrahamowej świątynie mają formę dużych sześcianów z płaskimi dachami. Każdy z nich ma jednakową objętość, lecz wyróżnia się charakterystycznymi dla każdej religii architektonicznymi detalami.

Miejsce pokoju i międzyreligijnego dialogu

Twórcy projektu zadbali o to, by świątynie tworzyły spójną całość, ale jednocześnie różniły się od siebie detalami, nawiązując do danego wyznania.

Kościół chrześcijański charakteryzuje się fasadą składającą się z wysokich kolumn z wapienia omańskiego, które są rozmieszczone ze wschodu na zachód. Naturalne oświetlenie i sposób w jaki się ono rozkłada, jest odwołaniem do koncepcji boskiej wiedzy oraz połączenia człowieka z Bogiem.

Zwrócona w stronę Jerozolimy fasada synagogi Mojżesza Ben Maimona wyróżnia się zaś trzema warstwami kolumn w kształcie litery V – to nawiązanie do liści palmowych, będących symbolem żydowskiego święta Sukkot.

Meczet noszący imię Wielkiego Imama Al Azhar zorientowany jest na Mekkę i ozdobiony został z każdej strony siedmioma łukami – liczba ta jest ważna dla wyznawców islamu.  

AFP

- To, co zobaczycie we wszystkich tych projektach, to fakt, że zawsze chodzi o filtrowanie światła, rozdzielanie światła – powiedział w rozmowie z CNN David Adjaye. – W meczecie światło otacza cię, dopóki nie odwrócisz się w stronę Mekki. Kościół poświęcony jest XIII-wiecznemu mnichowi św. Franciszkowi z Asyżu. Jest on zorientowany na wschodzące słońce, a wykonany z drewna sufit ma być odwołaniem do Biblii i historii Arki Noego. Słychać w nim płynącą wodę. Dla mnie woda jest chrześcijaństwem, a kościół jest arką w świecie – dodał.

Synagoga, która zbudowana została w ramach Domu Rodziny Abrahamowej, jest pierwszym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich żydowskim miejscem kultu. Wcześniej społeczność żydowska korzystała w kraju z prowizorycznych synagog.

AFP

Budowa międzywyznaniowego miejsca kultu jest inicjatywą, będącą wynikiem pierwszej decyzji Wyższej Komisji Wspólnoty Ludzkiej (Higher Committee of Human Fraternity) – nowego ciała doradczego, łączącego przedstawicieli wielu religii. 

Jak powiedział jeden z członków komisji, rabin Bruce Lustig, „to ważna okazja dla wszystkich, którzy wierzą w moc wiary i ludzkości”. „Pomoże ona budować mosty między przywódcami religijnymi i wspólnotami, a także będzie sprzyjać pokojowi i harmonii w epoce, która jest zbyt często definiowana przez różnice” – podkreślił.

David Adjaye, autor projektu, zaznaczył natomiast, że „szczerze wierzy, że architektura może ugruntować świat, w którym chcemy żyć: świat tolerancji, otwartości i ciągłego rozwoju”. „To miejsce pokoju i międzyreligijnego dialogu” – podkreślił.

W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zainaugurowano działanie Domu Rodziny Abrahamowej – to  kompleks budynków sakralnych zaprojektowany przez cenionego i nagradzanego ghanijsko-brytyjskiego architekta Davida Adjaye.

Kompleks, w którym znajduje się kościół, synagoga i meczet, mają stać się miejscem dialogu pomiędzy wyznawcami trzech wielkich religii.

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”