Najpiękniejszy kościół na świecie jest w Chinach. Wygrał międzynarodowy konkurs

Znamy wyniki konkursu na budynek roku cenionego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. W kategorii „architektura sakralna” zwyciężył kościół w chińskim mieście Qingdao.

Publikacja: 27.02.2023 10:23

Autorem nagrodzonego projektu kościoła w Qingdao jest chińska pracownia Büro Ziyu Zhuang.

Autorem nagrodzonego projektu kościoła w Qingdao jest chińska pracownia Büro Ziyu Zhuang.

Foto: Shengliang Su

W ramach najnowszej edycji dorocznego konkursu „Building of the Year” magazynu „ArchDaily” ponad 15 tysięcy czytelników wybrało 15 najlepszych budynków na świecie. Ten trafił przypadł projektantom niewielkiego, minimalistycznego kościoła w mieście Qingdao w północno-wschodnich Chinach.

Biały kościół w Qingdao – najpiękniejsza świątynia na świecie

Przez ostatnie trzy tygodnie czytelnicy „ArchDaily” głosowali na swoje ulubione projekty, które walczyły o tytuł najlepszego budynku roku 2023 w 15 kategoriach. Jednym z nich okazał się kościół w chińskim Qingdao, którego strzelista forma nawiązuje do tradycyjnej europejskiej architektury sakralnej, a jednolita śnieżnobiała fasada i wnętrza są ukłonem w stronę nowoczesnego minimalizmu.

Czytaj więcej

Dom ze slumsów w Brazylii w gronie najlepszych budynków na świecie. „Arcydzieło”

Autorami projektu kościoła są architekci z chińskiej pracowni Büro Ziyu Zhuang (BUZZ). Bryła świątyni jest niezwykle lekka, zawdzięcza to strzelistej formie, inspirowanej tradycyjną architekturą kościołów europejskich. Świątynię o tradycyjnej orientacji wschód-zachód umieszczono nad stawem, w którym efektownie odbija się kształt budowli. Podświetlenie całego obiektu daje wrażenie unoszenia się nad ziemią.

Biel i łagodne, płynne linie tworzą zarówno fasadę, jak i wnętrze kościoła. Nie ma tu praktycznie żadnych dekoracji – kościół jest świetnym przykładem tego, co architekci nazywają „czystą formą”. Bardzo prosty jest też drewniany ołtarz i ławy.

Inspirowane kształtem jaskini wnętrze z jednej strony sprawia wrażenie niekończącej się przestrzeni, a z drugiej – sprzyja skupieniu. Przy niewielkich rozmiarach całego budynku udało się to osiągnąć dzięki kaskadowej sekwencji „plastrów”, powtarzającej się również na fasadzie – zwłaszcza w portalu i rozecie. Projektanci kościoła starali się w ten sposób uchwycić pierwotne, archetypowe cechy świątyni.

Najlepsze budynki roku w konkursie „ArchDaily”

W gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu „Building of the Year” znalazły się bardzo różne obiekty: od prostych domów po supernowoczesne, wielofunkcyjne budynki użyteczności publicznej. Ich wspólnymi cechami są pozytywny wkład w rozwój lokalnych społeczności i wykorzystanie proekologicznych rozwiązań.

Organizatorom konkursu „Building of the Year” przyświeca nadrzędny cel, jakim jest podkreślenie roli architektury w polepszaniu jakości życia ludzi w różnych zakątkach świata. Taka właśnie zdaniem redaktorów „ArchDaily” powinna być dobra architektura. Tym też kierowali się czytelnicy magazynu, głosując w konkursie.

Wśród laureatów znalazł się między innymi budynek szkoły podstawowej w irańskiej wsi Seyyed Bar, łączący funkcjonalność z efektowną formą. Z kolei prosty ceglany dom artysty w faweli w brazylijskim mieście Belo Horizonte, o którym pisaliśmy już na łamach „Sukcesu”, w kreatywny sposób mierzy się ze stereotypowym wizerunkiem ubogich osiedli w tym kraju. Nagrodzono także brazylijski pawilon na wystawie Expo 2020 w Dubaju czy szpital uniwersyteckie w marokańskim Tangerze. Łącznie nagrody przyznano w 15 kategoriach. 

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna