Najlepszy obiekt sakralny na świecie: nagroda dla palatium w Poznaniu

„Duch Palatium” instalacja otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, otrzymała nagrodę CODAwards 2022 w kategorii „obiekt sakralny”. To jedyny obiekt z Polski wyróżniony w tym prestiżowym konkursie.

Publikacja: 02.09.2022 15:57

Projekt powstał na zlecenie Archidiecezji Poznańskiej i Miasta Poznań. Jego autorem jest architekt P

Projekt powstał na zlecenie Archidiecezji Poznańskiej i Miasta Poznań. Jego autorem jest architekt Przemo Woźny, a za zaprojektowanie i wykonanie szklanych elementów instalacji odpowiadają architekci Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass z Wrocławia.

Foto: Tomasz Urbanowicz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

W czerwcu poznański projekt architekta Przemo Woźnego dostał się do setki najlepszych realizacji w ramach międzynarodowego konkursu CODAwards 2022. Ruszyło wtedy głosowanie, w którym mogli wziąć udział internauci z całego świata. Po zakończeniu głosowania 1 września instalacji przyznano nagrodę w kategorii obiektów sakralnych.

„Duch Palatium” na Ostrowie Tumskim nagrodzony

Ponad tysiąc lat temu na Ostrowie Tumskim w Poznaniu stało palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy – pierwszy wczesnopiastowski budynek na ziemiach polskich. Dziś w miejscu dawnej siedziby legendarnego władcy znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny in Summo, a szklana instalacja stanowi efektowne wspomnienie o tym, jak to miejsce mogło wyglądać przed wiekami.

Zleceniodawcami projektu są Archidiecezja Poznańska i Miasto Poznań. Całe założenie zaprojektował Przemo Woźny, który do współpracy zaprosił specjalizujących się w szkle architektów Tomasza i Konrada Urbanowiczów z pracowni Archiglass z Wrocławia. Są oni autorami projektu i wykonawcami szklanych elementów instalacji.

"The Spirit of Palatium, Ostrów Tumski, Poznań, Poland" by ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz from CODAworx on Vimeo.

Na pomysł, aby uwydatnić odkryte w 1999 roku pozostałości po palatium poprzez szklaną instalację, wpadli archeolodzy z Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu. Przemo Woźny zaproponował umieszczenie obrysu i faktury murów palatium na szklanych blokach o wysokości 60 centymetrów. Nazwa realizacji doskonale oddaje jej charakter – patrzy się na nią jak na wspomnienie, „ducha” dawnego budynku.

Czytaj więcej

Najpiękniejszy na świecie budynek z cegły jest w Katowicach

Na powierzchni szklanych bloków umieszczono również autentyczne historyczne cytaty, które odnoszą się do dziejów tego skrawka Ostrowa Tumskiego. Wykonała je wrocławska pracownia Kamiński Glas Studio. Cała instalacja zajmuje około 750 metrów kwadratowych i składa się z prawie 200 szklanych bloków o łącznej wadze około 13 ton.

Eteryczny efekt „ducha” szczególnie wyraźnie uwidacznia się wieczorem. Wtedy szklane bloki podświetla delikatna, nastrojowa iluminacja. Dzięki takiemu rozwiązaniu całe założenie w dyskretny sposób staje się bardziej widoczne na tle sąsiednich zabytków Ostrowa Tumskiego.

„Wyjątkowość tych szklanych struktur wynika z ich delikatnych, graficznych form, ich efektownej konstrukcji i szacunku dla architektury, której tajemnice odkrywają” – tak projekt Woźnego opisał artysta i projektant Kevin Walz, jeden z jurorów tegorocznej edycji DOCAwards.

Kolejna nagroda dla projektu Przemo Woźnego

Przemo Woźny to pierwszy polski architekt w historii, który otrzymał nagrodę CODA Awards. Nagroda jest o tyle istotna, że oprócz uznania ze strony profesjonalnego grona jurorów, realizację docenili również internauci z całego świata, głosujący na projekt.

CODAwards to konkurs, którego inicjatorem jest organizacja CODAworx. Należą do niej eksperci z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jurorami w tegorocznej edycji CODAwards byli między innymi redaktorka naczelna magazynu „Interior Design” Cindy Allen, projektant wnętrz Jamie Drake, członkini zarządu nowojorskiego Muzeum Sztuki i Designu Barbara Tober oraz wielu laureatów wcześniejszych edycji konkursu.

Nagroda CODAwards 2022 nie jest jedynym wyróżnieniem, które ma na koncie poznański projekt Przemo Woźnego. W styczniu „Duch Palatium” został finalistą konkursu Property Design Awards 2022 w kategorii „Przestrzeń publiczna”. Znalazł się w gronie pięciu najlepszych projektów w Polsce.

W czerwcu poznański projekt architekta Przemo Woźnego dostał się do setki najlepszych realizacji w ramach międzynarodowego konkursu CODAwards 2022. Ruszyło wtedy głosowanie, w którym mogli wziąć udział internauci z całego świata. Po zakończeniu głosowania 1 września instalacji przyznano nagrodę w kategorii obiektów sakralnych.

„Duch Palatium” na Ostrowie Tumskim nagrodzony

Pozostało 90% artykułu
Architektura
Słynny opuszczony hotel w Krakowie ożyje. Wraca restauracja na dachu
Architektura
Nowy projekt twórców CPK: futurystyczne ekomiasto. Pomysłodawcą jest Idris Elba
Architektura
Był symbolem „Mordoru” w Warszawie. Słynny biurowiec zostanie wyburzony
Architektura
Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?
Architektura
Mistrz obiektów użyteczności publicznej. Oto laureat „architektonicznego Nobla”