W czerwcu poznański projekt architekta Przemo Woźnego dostał się do setki najlepszych realizacji w ramach międzynarodowego konkursu CODAwards 2022. Ruszyło wtedy głosowanie, w którym mogli wziąć udział internauci z całego świata. Po zakończeniu głosowania 1 września instalacji przyznano nagrodę w kategorii obiektów sakralnych.
„Duch Palatium” na Ostrowie Tumskim nagrodzony
Ponad tysiąc lat temu na Ostrowie Tumskim w Poznaniu stało palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy – pierwszy wczesnopiastowski budynek na ziemiach polskich. Dziś w miejscu dawnej siedziby legendarnego władcy znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny in Summo, a szklana instalacja stanowi efektowne wspomnienie o tym, jak to miejsce mogło wyglądać przed wiekami.
Zleceniodawcami projektu są Archidiecezja Poznańska i Miasto Poznań. Całe założenie zaprojektował Przemo Woźny, który do współpracy zaprosił specjalizujących się w szkle architektów Tomasza i Konrada Urbanowiczów z pracowni Archiglass z Wrocławia. Są oni autorami projektu i wykonawcami szklanych elementów instalacji.
"The Spirit of Palatium, Ostrów Tumski, Poznań, Poland" by ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz from CODAworx on Vimeo.
Na pomysł, aby uwydatnić odkryte w 1999 roku pozostałości po palatium poprzez szklaną instalację, wpadli archeolodzy z Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu. Przemo Woźny zaproponował umieszczenie obrysu i faktury murów palatium na szklanych blokach o wysokości 60 centymetrów. Nazwa realizacji doskonale oddaje jej charakter – patrzy się na nią jak na wspomnienie, „ducha” dawnego budynku.