Inwestycja o nazwie Masterplan Esbjerg Strand to nowe założenie urbanistyczne, które powstanie na terenie miasta Esbjerg na zachodnim wybrzeżu Danii. Za projekt odpowiada Bjarke Ingels Group (BIG) – pracownia wpływowego duńskiego architekta, Bjarke Ingelsa, który słynie z wizjonerskich, projektów o wielkim rozmachu.

Masterplan Esbjerg Strand: mieszkania z widokiem na morze i zieleń aż po sam dach

Niedawno światło dzienne ujrzał projekt wyjątkowego kampusu. W centrum jego koncepcji jest podniesienie jakości życia studentów oraz poziomu edukacji. Kampus ma całkowicie zredefiniować tradycyjny system edukacji w Danii i przyciągnąć przedsiębiorców, aby wnieśli tu swoje know-how, szkoląc studentów i naukowców.

Inwestycja o nazwie Masterplan Esbjerg Strand jest częścią większego projektu. Jego celem jest zwiększenie populacji miasta Esbjerg, a także uczynienie go atrakcyjnym kierunkiem dla studentów i naukowców.

Czytaj więcej

Nowa Zelandia kontra amerykański miliarder. „Luksusowy bunkier” nie powstanie

Kompleks powstanie na wyspie u wybrzeży miasta Esbjerg w Jutlandii i będzie mieścił kampus naukowy oraz centrum innowacji. Założenie ma zastąpić to istniejące i zredukować jego powierzchnię z 15 tysięcy metrów kwadratowych do 13,7 tysięcy.

Zabudowania kompleksu zajmą zewnętrzną część wyspy, tworząc w środku rozległy park. Takie rozwiązanie ochroni przebywające w środku osoby przed wiatrem i głośnym szumem morskich fal. Falujące bryły zabudowań o różnej wysokości umożliwią maksymalne nasłonecznienie całego kompleksu.

Każde pomieszczenie w budynkach kampusu – włącznie z mieszkaniami – wyposażono w duże okna. Dzięki temu każdy student, a także pracownik naukowy, będzie miał dostęp do widoku na morze lub zieleń.

Całe założenie będzie zresztą tonąć w żywej roślinności. Oprócz wewnętrznego parku, zieleń będzie porastać kaskadowe balkony i tarasy. Dachy zabudowań zajmie ogród, który będzie tworzył kilometrowy szlak – idealne miejsce na spacer i odpoczynek w otoczeniu zieleni.

Ze względu na położenie kampusu bezpośrednio nad morzem, projektanci zadbali też o jego bezpieczeństwo. W celu ochrony przed ewentualną powodzią całość będzie znajdować się na platformie o wysokości siedmiu metrów.

Nowoczesne studenckie miasto nad Morzem Północnym

Wraz z imponującymi rozwiązaniami architektonicznymi będzie szło w parze ekologiczne funkcjonowanie kampusu. Jego twórcy zamierzają osiągnąć 11 z 17 celów wpisujących się w Cele Zrównoważonego Rozwoju, które opracowało ONZ. Cele te obejmują między innymi edukację, tanią i czystą energię, redukcję nierówności społecznych, a także budowę zrównoważonych miast i osiedli.

Nowy kampus ma funkcjonować z wykorzystaniem lokalnych źródeł energii odnawialnej, a emisja dwutlenku węgla ma być zredukowana do minimum. Założenie ma również wspierać bioróżnorodność, tworząc siedliska dla lokalnych gatunków zwierząt i roślin.

Inwestycja jest jak na razie na etapie konceptualnym. Jak informuje pracownia BIG, celem kampusu jest przyciągnięcie nie tylko studentów, naukowców i przedstawicieli biznesu, ale również turystów. Nie będzie bowiem zamkniętą twierdzą, ale kompleksem otwartym dla wszystkich chcących obejrzeć całe założenie i spędzić tu wolny czas.