Burzą słynny tokijski wieżowiec, ale architekt sprzedaje prawa do jego odbudowy

Kapsułowy wieżowiec Nakagin Capsule Tower był jedną z architektonicznych ikon stolicy Japonii. Trwa demontaż budynku, ale biuro architektoniczne sprzedaje prawo do jego odbudowy – w dowolnym miejscu na świecie lub w rzeczywistości wirtualnej.

Publikacja: 18.08.2022 18:33

Burzą słynny tokijski wieżowiec, ale architekt sprzedaje prawa do jego odbudowy

Foto: Dick Thomas Johnson, Tokyo, Japan, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Zdemontowanie kapsułowego wieżowca wywołało wiele emocji, ponieważ przez pół wieku jego istnienia stał się nieodłączną częścią krajobrazu Tokio. Pracownia architekta, który zaprojektował Nakagin Capsule Tower, sprzedaje właśnie prawa do odbudowy tego ikonicznego budynku w dowolnym miejscu na świecie.

Prawa do odbudowy Nakagin Capsule Tower trafiły na aukcję

Nieżyjący już wizjoner, architekt Kisho Kurokawa, zaprojektował Nakagin Capsule Tower z myślą o tokijskich biznesmenach, szukających kompaktowego mieszkania w centrum stolicy. Mieszkańcami byli nie tylko oni – wielu ludzi wynajmowało modułowe mieszkania, aby choć przez jakiś czas pomieszkać w kultowym wieżowcu z charakterystycznymi okrągłymi oknami. Niestety, ze względu na brak środków na jego odpowiednią konserwację, 50-letni budynek jest właśnie demontowany.

Alex Rerh

Obecnie prawa do ponownej budowy wieżowca posiada tokijska pracownia Kisho Kurokawa Architect and Associates (KKAA). Brakuje jednak inwestora, który wyłożyłby na to pieniądze. We współpracy z japońską firmą inwestycyjną Laetoli i organizacją KABUKI X ruszyła aukcja praw do budowy ikonicznego budynku.

Zwycięzca aukcji będzie mógł zbudować Nakagin Capsule Tower w dowolnym miejscu na świecie – niekoniecznie w Japonii. Co ciekawe, równolegle z aukcją praw do fizycznej odbudowy budynku trwa również sprzedaż jego wirtualnej wersji w metawersum.

Zwycięzca aukcji wirtualnego Nakagin Capsule Tower będzie mógł dowolnie ingerować w projekt. Chodzi zarówno o samą bryłę budynku, jak i jego kolory i funkcje. Inwestor, który kupi prawa do budowy fizycznego Nakagin Capsule Tower nie będzie miał już tyle wolności. Budynek będzie musiał otrzymać pozytywną opinię KKAA, a także spełniać wszelkie wymogi budowlane obowiązujące w danym kraju.

Trwająca właśnie na platformie krypt walutowej Opensea aukcja dobiegnie końca 20 października 2022 roku.

Nakagin Capsule Tower – pionierski budynek i ikona Tokio

Nakagin Capsule Tower w tokijskiej dzielnicy Ginza wzniesiono w 1972 roku w zaledwie 30 dni. Był to projekt pionierski – nikt przed Kisho Kurokawą nie wymyślił budynku składającego się z wymiennych modułów.

Budynek składał się z dwóch połączonych ze sobą betonowych wież liczących 11 i 13 kondygnacji. Przytwierdzono do nich 140 prefabrykowanych stalowych modułów mieszkalnych o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Ich charakterystyczną cechą były duże okrągłe okna. Każde mieszkanie miało wbudowane meble i urządzenia domowe.

Czytaj więcej

Zamiast burzyć, wystarczyło umyć i odnowić. Perła modernizmu nagrodzona

Projekt wpisywał się w idee metabolizmu – modernistycznego nurtu, który rozwinął się w Japonii w latach 60. ubiegłego wieku. Jego założeniem było wznoszenie budynków, które można modyfikować w miarę zmieniających się potrzeb użytkowników. Kurokawa był jednym z pionierów tego ruchu.

Zgodnie z intencją architekta segmenty Nakagin Capsule Tower miały być z czasem wymieniane i dostosowywane do aktualnych potrzeb – najrzadziej co 25 lat. Choć wieżowiec zdążył zyskać status kultowego, to niestety nigdy nie znaleziono funduszy na jego remont.

Z czasem budynek zaczął niszczeć. W końcu w 2006 roku pojawił się pomysł jego rozebrania, co spowodowało rozwój oddolnych inicjatyw, mających na celu ocalenie ikonicznego wieżowca.

W 2021 roku ostatecznie zadecydowano o demontażu Nakagin Capsule Tower. Prace ruszyły 12 kwietnia 2022 i mają potrwać do końca tego roku. Część modułów ocalała – zachowali je ich właściciele, najemcy i aktywiści. Mają nadzieję, że segmenty zyskają nowe funkcje lub trafią do muzeów architektury na całym świecie.

Zdemontowanie kapsułowego wieżowca wywołało wiele emocji, ponieważ przez pół wieku jego istnienia stał się nieodłączną częścią krajobrazu Tokio. Pracownia architekta, który zaprojektował Nakagin Capsule Tower, sprzedaje właśnie prawa do odbudowy tego ikonicznego budynku w dowolnym miejscu na świecie.

Prawa do odbudowy Nakagin Capsule Tower trafiły na aukcję

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Był symbolem „Mordoru” w Warszawie. Słynny biurowiec zostanie wyburzony
Architektura
Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?
Architektura
Mistrz obiektów użyteczności publicznej. Oto laureat „architektonicznego Nobla”
Architektura
„Szpiegowo” jak oaza zieleni: Nowy pomysł na dawny rosyjski blok w Warszawie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego dworca. Obiekt zmienił się w futurystyczne muzeum