Niezwykły dom projektu polskiego architekta pojawi się w nowym filmie Netflixa

Adam Spychała, polski architekt, zaprojektował budynek, który „zagrał” w „Pajęczej głowie”, nowym filmie Netflixa. Brutalistyczna willa zachwyciła ludzi na całym świecie.

Publikacja: 30.06.2022 11:11

Gwiazdą „Pajęczej głowy” jest Chris Hemsworth, znany z roli Thora.

Gwiazdą „Pajęczej głowy” jest Chris Hemsworth, znany z roli Thora.

Foto: Netflix

Adam Spychała to jeden z najbardziej wyrazistych polskich projektantów, specjalizujących się w tworzeniu surowych obiektów wykonanych z betonu. Ten minimalizm uwiódł producentów z firmy Netflix, którzy zaproponowali Spychale współpracę przy tworzeniu scenografii do filmu „Pajęcza głowa”.

Kim jest Adam Spychała?

„Pajęcza głowa” to film z gwiazdorską obsadą. Reżyser Joseph Kosinski (autor między innymi filmu „Tron: Dziedzictwo”) w głównych rolach obsadził Chrisa Hemswortha, znanego z roli Thora w filmach z uniwersum Marvela i Milesa Tellera, który wystąpił między innymi w „Whiplash” i „Top Gun: Maverick”. Jednak równie ważną rolę odgrywa w „Pajęczej głowie” spektakularna architektura.

Jej współautorem jest Adam Spychała, który współpracował z projektantem i scenografem Jeremym Hindle. Znany polski architekt specjalizuje się w realizacjach inspirowanych brutalizmem – architektonicznym nurtem epoki modernizmu, który rozwijał się w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Nazwa tego stylu odnosi się do betonu, który jest kluczowym materiałem budowlanym.

Ze względu na swoją wyrazistość, bezkompromisowe formy i eksponowanie surowego betonu jako głównego budulca brutalizm ma tyluż fanów, co przeciwników. Spychała zdecydowanie należy do tej pierwszej grupy. W jego twórczości widać inspiracje projektami czołowego architekta brutalizmu – Le Corbusiera.

Realizacje Spychały są równie radykalne. Spod ołówka architekta wychodzą przede wszystkim brutalistyczne domy jednorodzinne – oszczędne w formie, a zarazem niezwykle efektowne.

Taki jest również tytułowy bohater filmu – Spiderhead, czyli betonowy budynek, w którym toczy się fabuła filmu. To pozbawione okien więzienie – panoptykon, w którym światło dzienne dociera poprzez świetliki w suficie. Dzięki temu zabiegowi więźniowie nie wiedzą, jaka panuje aktualnie pora roku. Jedynym pomieszczeniem, w którym znajdują się okna, jest biuro strażnika więziennego.

Czytaj więcej

„Oscary designu” dla polskich architektów. 2 domy z Polski z prestiżową nagrodą

Minimalistyczne wnętrza budynku wypełniają proste linie. W połączeniu ze skomplikowanym układem pomieszczeń i oszczędną kolorystyką przypominający korpus gigantycznego pająka budynek budzi niepokój i wywołuje poczucie osaczenia.

Na wizualizacjach widać, że połowa bryły unosi się nad powierzchnią morza, reszta znajduje się na lądzie. To spektakularne położenie więzienia Spiderhead jest efektem renderu autorstwa Spychały. Tłem był archipelag wysp Whitsunday u wybrzeży Australii, z kolei rzeczywisty budynek, po którym poruszają się aktorzy, zbudowano na nieczynnym boisku do gry.

„Pajęcza głowa” – thriller z wybitną architekturą w tle

Film „Pajęcza głowa” trafił na Netflixa 17 czerwca 2022 roku. To kolejna po chociażby „Squid Game” netflixowska produkcja, w której architektura odgrywa niezwykle istotną rolę i nadaje klimat całemu filmowi.

Thriller bazuje na opowiadaniu „Ucieczka ze Spiderhead” George’a Saundersa z 2010 roku. W głównych rolach wystąpili Chris Hemsworth – filmowy twórca i strażnik więzienia – oraz Miles Teller, grający jego asystenta.

Spiderhead to więzienie i zarazem ośrodek badań nad substancjami chemicznymi wpływającymi na emocje i percepcję ludzi. Mieszkają w nim skazańcy, którym postawiono warunek: mogą wrócić do swoich celi więziennych albo zamieszkać w Spiderhead i poddawać się eksperymentom z użyciem chemikaliów.

Kuszącą perspektywą przeniesienia się do Spiderhead jest fakt, że więźniowie mogą swobodnie poruszać się po całym budynku bez nadzoru. Mimo to cena tej pozornej swobody okazuje się być bardzo wysoka.

Adam Spychała to jeden z najbardziej wyrazistych polskich projektantów, specjalizujących się w tworzeniu surowych obiektów wykonanych z betonu. Ten minimalizm uwiódł producentów z firmy Netflix, którzy zaproponowali Spychale współpracę przy tworzeniu scenografii do filmu „Pajęcza głowa”.

Kim jest Adam Spychała?

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Był symbolem „Mordoru” w Warszawie. Słynny biurowiec zostanie wyburzony
Architektura
Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?
Architektura
Mistrz obiektów użyteczności publicznej. Oto laureat „architektonicznego Nobla”
Architektura
„Szpiegowo” jak oaza zieleni: Nowy pomysł na dawny rosyjski blok w Warszawie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego dworca. Obiekt zmienił się w futurystyczne muzeum