„Jednostka marsylska”, najsłynniejszy blok mieszkalny na świecie, nie bez przyczyny nazywa się budynkiem rewolucyjnym. Przed Le Corbusierem nikt tak kompleksowo i nowocześnie nie myślał o budownictwie mieszkaniowym. Słynny szwajcarski architekt swoim projektem zakończył XIX wiek w architekturze.
„Jednostka”, bywała różnie traktowana. Le Corbusierowi zarzucano, że odhumanizował budynki mieszkalne, że brutalizm w architekturze, do którego rozwoju znacząco się przyczynił, zapoczątkował erę brzydkiego budownictwa. Założenia Le Corbusiera były jednak jak najbardziej szczytne – Szwajcar chciał stworzyć nowocześnie zaprojektowaną i skonstruowaną „maszynę do mieszkania” na miarę XX wieku, która zapewniać będzie mieszkańcom wszelkie wygody. „Jednostka marsylska” zachowała ten charakter do dzisiaj.
„Jednostka marsylska”: utopijny projekt i perła brutalizmu
W procesie projektowania Jednostki Marsylskiej pomagali polscy architekci: Z okazji okrągłej rocznicy zorganizowano w jej wnętrzach wystawę w której wezmą udział wybitni artyści i projektanci z całego świata.
„Jednostka marsylska” to popularna nazwa „jednostki mieszkaniowej” (fr. Unité d'Habitation) – wykonanego z betonu ogromnego bloku mieszkalnego w Marsylii. Zaprojektował go architekt, Charles-Édouard Jeanneret, uznawany za ojca modernizmu, znany też jako Le Corbusier.
Budowa Unité d'Habitation trwała w latach 1947-1952, jeszcze w tym samym roku oddano ją do użytku. Do jej konstrukcji użyto betonu zbrojonego, przez co stała się jednym z najważniejszych przykładów brutalizmu – nurtu w architekturze modernizmu.