Stumetrowy wieżowiec z drewna. Szwajcarzy ustanowili nowy rekord świata

W Szwajcarii powstanie imponujących rozmiarów wieżowiec z drewna. Kiedy budowa zostanie ukończona, będzie to najwyższy budynek na świecie o szkielecie wykonanym z drewna.

Publikacja: 19.04.2022 11:04

Wnętrze „drewnianego” wieżowca projektu duńskiej pracowni Schmidt Hammer Lassen i szwajcarskiego stu

Wnętrze „drewnianego” wieżowca projektu duńskiej pracowni Schmidt Hammer Lassen i szwajcarskiego studia Cometti Truffer Hodel.

Foto: Schmidt Hammer Lassen

Wieżowiec o nazwie Rocket&Tigerli zdetronizuje dotychczasowego rekordzistę – 85-metrowego Mjøstårneta w norweskim mieście Brumunddal. Nowy wieżowiec, którego projekt właśnie ujawniono, powstanie w miejscowości Winterthur niedaleko Zurychu.

Rocket&Tigerli: najwyższy drewniany wieżowiec na świecie

Międzynarodowy konkurs na projekt najwyższego na świecie budynku z drewna ruszył w czerwcu 2021 roku i właśnie ogłoszono jego wyniki. Współautorami zwycięskiego projektu okazali się architekci z duńskiej pracowni Schmidt Hammer Lassen. Ambitny projekt wieżowca Rocket&Tigerli powstał we współpracy ze szwajcarskim biurem Cometti Truffer Hodel.

Pracownia Schmidt Hammer Lassen odpowiada za projekty wielu ważnych budynków w Skandynawii, ale nie tylko. Duńscy architekci mają na swoim koncie takie realizacje jak budynek Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze czy centrum kulturalnego Katuaq w Nuuk na Grenlandii.

Nazwa wieżowca Rocket&Tigerli odnosi się do marki lokomotyw, które niegdyś powstawały w Lokstadt – przemysłowej dzielnicy w centrum miasta Winterthur. To właśnie tam zostanie wzniesiony drewniany wieżowiec. Jeżeli jednak chodzi o jego konstrukcję, nie będzie ona miała nic wspólnego ani ze stalą, ani nawet z betonem.

Tradycyjne wieżowce ze szkła i stali posiadają betonową podstawę i trzon. W przypadku Rocket&Tigerli będzie to wyłącznie drewno w technologii drewnianej.

Czytaj więcej

Projektant słynnej „kosmicznej” siedziby firmy Apple pomoże odbudować Charków

Przełomowa technologia, pozwalająca na stabilne utrzymanie ciężaru budynku dzięki niezwykle wytrzymałej konstrukcji z drewna powstała we współpracy Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurychu oraz firmy Implenia. Dzięki temu Rocket&Tigerli osiągnie rekordowe 100 metrów, a jego budowa wygeneruje znacznie mniejszy ślad węglowy w porównaniu do betonowych odpowiedników.

Apartamentowiec będzie się składał z czterech segmentów różnej wysokości – najwyższy będzie miał sto metrów. Znajdą się w nim znakomicie doświetlone mieszkania (również dla studentów), restauracja z widokiem na miasto, a także spa i hotel.

Projekt budynku pracowni Schmidt Hammer Lassen.

Projekt budynku pracowni Schmidt Hammer Lassen.

Schmidt Hammer Lassen

Elewacja z uwydatnionymi elementami konstrukcji będzie jednocześnie nawiązywać do industrialnej architektury sprzed ponad stu lat – pokryje ją czerwona i żółta terakota z zielonymi detalami. Wszystko to ma korespondować z estetyką poprzemysłowych budynków, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Budowa Rocket&Tigerli wpisuje się w szerszy plan rewitalizacji przemysłowej dzielnicy Lokstadt. Czas budowy wieżowca obliczono na cztery lata. Oddanie budynku do użytku planuje się na 2026 rok.

Coraz więcej „drewnianych” wieżowców na świecie

Szwajcarski Rocket&Tigerli to kolejny wieżowiec, którego głównym budulcem jest drewno. Na świecie takich obiektów powstaje coraz więcej. Udowadniają, że wystarczy dobrze przemyślany projekt, aby użycie drewna nie ograniczało się do wznoszenia jedynie niskich budynków.

Patio przed wejściem do projektowanego budynku.

Patio przed wejściem do projektowanego budynku.

Schmidt Hammer Lassen

Tytuł najwyższego, w całości drewnianego budynku należy obecnie do znajdującego się w Norwegii 85-metrowego wieżowca Mjøstårnet. Na drugim miejscu plasuje się 53-metrowy apartamentowiec Tall Wood Residence w Vancouver, zaś na trzecim – liczący 49 metrów The Tree w norweskim Bergen.

Dalsze pozycje należą do 33-metrowego Dalston Lane w Londynie i 32-metrowego Forte w Melbourne. Do budowy obydwu obiektów użyto specjalnie laminowanych bloków CLT, składających się z naprzemiennie ułożonych warstw drewna. Pomimo pozornie wrażliwego materiału, zapewniają solidną konstrukcję i zapobiegają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Wieżowiec o nazwie Rocket&Tigerli zdetronizuje dotychczasowego rekordzistę – 85-metrowego Mjøstårneta w norweskim mieście Brumunddal. Nowy wieżowiec, którego projekt właśnie ujawniono, powstanie w miejscowości Winterthur niedaleko Zurychu.

Rocket&Tigerli: najwyższy drewniany wieżowiec na świecie

Pozostało 93% artykułu
Architektura
Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”