Apartamentowiec z Chorzowa walczy o tytuł najpiękniejszego budynku świata

Villa Reden z Chorzowa, nagradzany w wielu konkursach kameralny apartamentowiec zaprojektowany przez katowicką pracownię Franta Group, znalazł się na liście obiektów nominowanych do prestiżowej nagrody „Budynek 2022 roku”.

Publikacja: 01.02.2022 13:23

Apartamentowiec powstał na chorzowskim Wzgórzu Redena.

Apartamentowiec powstał na chorzowskim Wzgórzu Redena.

Foto: Franta Group

Budynek Villa Reden przy ulicy Lwowskiej w Chorzowie wzniesiono w 2021 roku. O tym, że budynek projektu katowickiej pracowni Franta Group zdobywa ważne nagrody, pisaliśmy niedawno. Teraz pora na kolejną wiadomość: Villa Reden znalazła się w gronie obiektów nominowanych do tytułu „Budynku Roku 2022” w konkursie organizowanym przez ceniony magazyn architektoniczny „ArchDaily”.

Chorzów: Villa Reden walczy o nagrodę „Budynek Roku 2022”

Elegancki apartamentowiec zawierający osiem mieszkań na wynajem umieszczono w otoczeniu dużych, starych drzew. Wokół budynku roztacza się położony na chorzowski Park Redena. Stojąc na którymś z balkonów, drzewa są dosłownie w zasięgu ręki mieszkańców.

W takie niemal leśne otoczenie doskonale wpisuje się obłożona drewnianymi panelami fasada apartamentowca. Organiczną formę budynku, wpisującą się w otaczającą go przyrodę, podkreśla opływowy kształt bryły, który także nie jest nieprzypadkowy.

Opływowa forma apartamentowca nawiązuje do architektury modernizmu z początków XX wieku. To właśnie ten styl reprezentują przedwojenne kamienice i zrewitalizowane zabudowania pofabryczne, które znajdują się nieopodal Villi Reden.

Czytaj więcej

Dom ze Śląska wśród najpiękniejszych na świecie. Stworzony, by pasował do ogrodu

Za projekt odpowiedzialny jest zespół architektów z biura Franta Group na czele z założycielem pracowni, Maciejem Frantą. Po raz kolejny ich pracę docenili specjaliści z dziedzin architektury, konstrukcji i designu.

Magazyn „ArchDaily” organizuje konkurs „Building of the Year” od 2009 roku. Od 25 stycznia można głosować na jeden z 4,5 tysiąca projektów z ponad stu krajów z całego świata, wśród których znajduje się również Villa Reden. Wszystkie powalczą o główną nagrodę w jednej z 15 kategorii, takich jak obiekty mieszkalne, komercyjne, biurowe, kulturalne, religijne, medyczne czy sportowe.

Reden – jeden z najładniejszych apartamentowców na świecie

Wyrafinowana bryła Villi Reden ma już na koncie szereg międzynarodowych wyróżnień i nagród – i wciąż przybywa nowych. Są więc spore szanse, że projektowi Maciej Franty szczęście dopisze również teraz.

Jedno z ważniejszych wyróżnień pojawiło się w czerwcu 2021. Projekt otrzymał nagrodę w konkursie „DNA Paris Design Awards 2021” w kategorii „Budynki Mieszkalne”. Lipiec 2021 roku przyniósł kolejny sukces. Apartamentowiec dostał się do finału konkursu „The Plan Awards” w kategorii „Mieszkalnictwo”. Co istotne, willa otrzymała to wyróżnienie jako jedyny projekt z Polski.

Następne zwycięstwo pojawiło się w listopadzie 2021 roku. Okazała się nim główna nagroda w „European Property Awards 2021”, który jest europejską edycją prestiżowego konkursu „International Property Awards”. To jeden z najważniejszych konkursów z branży wnętrz i nieruchomości. Gronu 80 niezależnych jurorów z całego świata przewodniczą członkowie brytyjskiej Izby Lordów.

Z kolei w grudniu 2021 roku w konkursie „Eurasian Prize 2021” Villa Reden zdobyła Grand Prix w kategorii „Budownictwo mieszkaniowe”. „Eurasian Prize” to konkurs, w którym o nagrodę w dziedzinach architektury, urbanistyki i designu rywalizują projekty z całego świata (mimo że nazwa sugeruje inaczej).

Najnowszym międzynarodowym wyróżnieniem dla Villi Reden okazała się nagroda w konkursie „German Design Awards” kategorii „Excellent Architecture”. Organizatorem konkursu jest German Design Council. To najświeższe trofeum pojawiło się na koncie Macieja Franty pod koniec stycznia 2022 roku.

Architektura
Park w Starachowicach jednym z najpiękniejszych na świecie. Nagroda dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Architektura
Bugatti wchodzi na rynek nieruchomości. Oto pierwszy apartamentowiec tej marki
Architektura
Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami
Architektura
Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Architektura
Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon
Architektura
Słynne studio architektoniczne przyznaje: u nas projektuje sztuczna inteligencja