„Wzór do naśladowania”. Szpital w Bangladeszu najlepszym budynkiem na świecie

Friendship Hospital w Bangladeszu zdobył prestiżową nagrodę dla najlepszego nowego budynku na świecie przyznawaną przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów Brytyjskich (RIBA). Zdaniem jurorów to budynek wzorcowy.

Publikacja: 28.01.2022 10:43

Nagrodzony szpital mieści 80 łóżek, a jego budowa kosztowała jedynie ok. 8 milionów złotych.

Nagrodzony szpital mieści 80 łóżek, a jego budowa kosztowała jedynie ok. 8 milionów złotych.

Foto: Asif Salman, URBANA

Jurorzy RIBA International Prize 2021, jednego z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie, docenili projekt Friendship Hospital w dystrykcie Satkhira w Bangladeszu. Budynek zdobył główną nagrodę.

Szpital w Bangladeszu najlepszym nowym budynkiem na świecie

Autor projektu szpitala, architekt Kashef Chowdhury, stojący na czele bangijskiej pracowni Urbana, stanął przed trudnym wyzwaniem. Budżet inwestycji był ograniczony (szpital wzniesiono za prywatne pieniądze), w dodatku budynek musiał sprostać trudnym warunkom, jakie panują w tym zakątku Azji Południowej.

Częste wahania poziomu wód sprawiają, że tropikalny Bangladesz niemal w każdym roku nawiedzają groźne powodzie. Występują tu też deszcze monsunowe i tajfuny. W trakcie projektowania trzeba było wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki.

Czytaj więcej

Dom ze Śląska wśród najpiękniejszych na świecie. Stworzony, by pasował do ogrodu

Zbudowany z cegły, liczący 80 łóżek szpital znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych i bardzo naturalnie wpisuje się otoczenie. Umiejscowienie placówki w takiej, a nie innej lokalizacji w zamyśle architekta miało na celu dostarczenie pacjentom i ich rodzinom kojących widoków, mających odwrócić ich uwagę od cierpienia związanego z chorobą.

Projektantowi zależało również, aby zapewnić wnętrzom szpitala jak najlepszą wentylację i doświetlenie. To pierwsze zapewnia kompleks dziedzińców, drugie zaś – duże okna. Kanał znajdujący się na terenie kompleksu magazynuje cenną wodę deszczową.

Asif Salman, URBANA

Znakomity design i humanistyczne podejście projektanta doceniło międzynarodowe grono jurorów tegorocznego konkursu Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA) pod przewodnictwem znanej francuskiej architektki i urbanistki, Odile Decq. W jury zasiedli: znana twórczyni amerykańskich wysokościowców Jeanne Gang, utytułowana szanghajska architektka Rossana Hu, artystka Es Devlin OBE i laureat nagrody RIBA z 2018 roku Gustavo Utrabo.

Nagrodę RIBA przyznaje co dwa lata. Otrzymują ją projekty budynków, które reprezentują nie tylko wysoką wartość architektoniczną, ale pełnią również istotne funkcje społeczne. Każdy budynek, który walczy o główną nagrodę, jury odwiedza osobiście.

Architektura w Bangladeszu

Kashef Chowdhury to działający od ponad 20 lat architekt, który ma na swoim koncie projekty budynków mieszkalne oraz obiekty użyteczności publicznej. Jedną z najbardziej znanych realizacji, które wyszły spod ołówka Chowdhury’ego, jest meczet Chandgaon na przedmieściach Chittagong w Bangladeszu.

Innymi ciekawymi założeniami autorstwa Chowdhury’ego są znajdujące się również w Bangladeszu: szkoła Ukhia oraz tak zwany Czerwony Meczet w gminie Keraniganj.

Asif Salman, URBANA

Bangladesz jest jednym z najbiedniejszych państw w Azji. Jednak te i wiele innych projektów udowadniają, że nawet tutaj mogą powstać ciekawe budynki, a nawet luksusowe apartamentowce. Przykładami są chociażby niezwykły, transparentny biurowiec Blues Head Office autorstwa architektów z pracowni Dehsar Works czy apartamentowiec The Statesman.

Obydwa budynki znajdują się w stolicy Bangladeszu, Dhace, jednak interesujących realizacji nie brakuje także w innych zakątkach kraju. Przykładem jest chociażby drewniany pawilon Matter.Space.Soul w Noakhali, który zaprojektowali architekci z biura Two Fold Studio oraz piękna posiadłość Himchori w Koks Badźar.

Jurorzy RIBA International Prize 2021, jednego z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie, docenili projekt Friendship Hospital w dystrykcie Satkhira w Bangladeszu. Budynek zdobył główną nagrodę.

Szpital w Bangladeszu najlepszym nowym budynkiem na świecie

Pozostało 94% artykułu
Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech