Blok mieszkalny z drewna. To będzie jeden z największych w UE obiektów tego typu

Valckensteyn to nazwa bloku mieszkalnego w Rotterdamie, którego głównym budulcem będzie drewno. Będzie to największy tego typu budynek w Holandii – i jeden z największych w Europie. Czy taka technologia to przyszłość budownictwa mieszkalnego?

Publikacja: 28.05.2024 12:13

Liczący 12 kondygnacji blok stanie w Rotterdamie, jego wysokość wyniesie 40 metrów.

Liczący 12 kondygnacji blok stanie w Rotterdamie, jego wysokość wyniesie 40 metrów.

Foto: Materiały prasowe

W Holandii powstaje największy w tym kraju budynek mieszkalny, którego jednym z głównych budulców będzie drewno. Blok o nazwie Valckensteyn stanie w Rotterdamie. Deweloper zapewnia, że ceny mieszkań będą przystępne.

Holandia: powstaje największy w tym kraju blok mieszkalny z drewna

Na całym świecie powstaje coraz więcej budynków o różnym przeznaczeniu, których głównym budulcem jest drewno. Taki sposób budowania ma stanowić odpowiedź na wyzwania, z jakimi mierzy się branża budowlana w kontekście jej negatywnego wpływu na środowisko.

W samej Europie wymieńmy chociażby liczący ponad 85 metrów wieżowiec Mjøstårnet w norweskim Brumunddal, wielofunkcyjny budynek HoHo Wien w Wiedniu czy dom kultury Sara w Skellefteå w Szwecji. W trakcie realizacji są z kolei takie inwestycje jak hub komunikacyjny w Tuluzie czy centrum logistyczne w Lelystad w Holandii.

Czytaj więcej

Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast

Również w Holandii — tym razem w Rotterdamie — powstanie największy w tym kraju obiekt mieszkalny, którego głównym materiałem budowlanym będzie drewno. Mowa o bloku o nazwie Valckensteyn. Autorami projektu są architekci z pracowni Powerhouse Company z Rotterdamu, zaś inwestorem — firma deweloperska Woonstad Rotterdam.

Liczący 12 kondygnacji blok stanie w dzielnicy Pendrecht, jego wysokość wyniesie 40 metrów. Budynek, którego budulcem w 85 procentach będzie drewno, pomieści 82 mieszkania. Co ciekawe, dzięki swojej lekkiej, modułowej konstrukcji, można będzie go w razie potrzeby zdemontować lub przebudować.

Zgodnie z założeniami inwestora Valckensteyn nie będzie luksusowym apartamentowcem — wręcz przeciwnie. Ceny mieszkań mają być przystępne dla przeciętnego mieszkańca Holandii.

Drewniany apartamentowiec przyszłości

Valckensteyn powstanie na fundamentach powojennego betonowego bloku, który znajdował się tu wcześniej, a który rozebrano dekadę temu. Likwiduje to konieczność wznoszenia obiektu „od zera”, przez co budowa nowego bloku jest bardziej przyjazna środowisku.

Architektura nowego bloku odnosi się do wyglądu swojego poprzednika. Dzięki wykorzystaniu drewna daleko jej jednak do surowego, modernistycznego charakteru.

„Praktycznie wszystko od pierwszego piętra w górę będzie z drewna” — czytamy na stronie biura Powerhouse Company. „Dla większej stabilności mieszczący windę trzon będzie betonowy” — dodają architekci.

Znajdujące się na poziomie ulicy lobby będzie dobrze doświetlone naturalnym światłem. Przestrzeń ta ma sprawiać wrażenie wspólnego „pokoju dziennego” oraz zachęcać do nawiązywania kontaktów i zacieśniania więzi między sąsiadami.

Od strony zachodniej znajdą się balkony i będą tak szerokie jak mieszkania, do których przynależą. Będzie się z nich rozciągać widok na pobliski park. Obiekt będzie otaczać dość rozległy, ogólnodostępny ogród. Jak zapowiadają projektanci, będzie w nim zielono przez cały rok.

Parking przynależący do bloku architekci nazwali „zielonym dywanem”. Podkreślają, że zastąpienie betonowego podłoża kamieniami zapewni lepszą retencję wody. To jeszcze jedno rozwiązanie, którego celem jest bardziej zrównoważone ekologicznie funkcjonowanie całego założenia.

W Holandii powstaje największy w tym kraju budynek mieszkalny, którego jednym z głównych budulców będzie drewno. Blok o nazwie Valckensteyn stanie w Rotterdamie. Deweloper zapewnia, że ceny mieszkań będą przystępne.

Holandia: powstaje największy w tym kraju blok mieszkalny z drewna

Pozostało 92% artykułu
Apartamenty & domy
Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”
Apartamenty & domy
Dom Freddie'ego Mercury'ego w Londynie na sprzedaż. Tu mieszkał do śmierci
Apartamenty & domy
Hejterzy twierdzili, że kupił ją Zełenski. Luksusowa willa w USA na sprzedaż
Apartamenty & domy
Najdroższa willa w USA trafiła na sprzedaż. Ćwierć miliarda dolarów za dom
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Apartamenty & domy
100 tysięcy dolarów za noc: oto najdroższy pokój hotelowy na świecie
Apartamenty & domy
Dom, w którym powstał Amazon, jest na sprzedaż. Tu Jeff Bezos zbudował imperium