Dom Freddie'ego Mercury'ego w Londynie na sprzedaż. Tu mieszkał do śmierci

Londyński dom Freddie'ego Mercury'ego, lidera grupy Queen, został wystawiony na sprzedaż. Sprzedaje go Mary Austin, właścicielka nieruchomości i wieloletnia przyjaciółka Mercury'ego. To jej lider Queen zapisał lwią część swojego majątku. Cena wydaje się zaporowa.

Publikacja: 29.02.2024 13:27

Freddie Mercury kupił ten dom w 1980 roku.

Freddie Mercury kupił ten dom w 1980 roku.

Foto: Knight Frank

Jak informuje CNN, znajdującą się w Londynie, zbudowaną w 1907 roku posiadłość o nazwie Garden Lodge Freddie Mercury, zmarły w listopadzie 1991 roku wokalista zespołu Queen, kupił w 1980 roku za około 500 tysięcy funtów. Lider zespołu Queen nazywał tę posiadłość „wiejskim domem w centrum Londynu”. Jego bliscy wspominają, że kochał to miejsce – w Garden Lodge mieszkał aż do śmierci. Posiadłość, podobnie, jak większość swojego majątku, zapisał swojej byłej partnerce i wieloletniej przyjaciółce Mary Austin, która zdecydowała się wystawić tę nieruchomość na sprzedaż.

Freddie Mercury: londyński dom lidera Queen na sprzedaż

Należący przed laty do Freddie'ego Mercury’ego dom, znajdujący się w londyńskiej dzielnicy Kensington, przez kilka lat po zakupie, był przebudowywany przez artystę – muzyk starał się dostosować jego wnętrza do swoich, bardzo oryginalnych, upodobań. We współpracy z architektem wnętrz i projektantem Robinem Moore Ede, Mercury odnawiał dom przez około dekadę. Lider Queen zamawiał najlepsze materiały, by – jak mówił – stworzyć „wiejski dom w centrum Londynu”.

Czytaj więcej

Projekt Polaków w finale najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie

W zbudowanym w 1907 roku Garden Lodge, znajduje się między innymi jadalnia z bardzo wysokim sufitem, lustrzana garderoba, bar, biblioteka, pokój muzyczny, a na zewnątrz – ogród w stylu japońskim. Jak czytamy w komunikacie firmy Knight Frank, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości, wokalista Queen zaprojektował dom tak, by był „zapadającym w pamięć, przyciągającym miejscem, które odzwierciedla jego żywą osobowość i eklektyczną wizję”.

Knight Frank

W tym właśnie duchu urządzone są wnętrza rezydencji – ściany w jadalni pomalowane są między innymi na cytrusowo-żółty kolor – będący podobno ulubionym kolorem artysty – a uroku wnętrzu dodają fantazyjne dodatki, w tym także klejnoty. 

Z salonu, w którym przed laty znajdował się fortepian, na którym Mercury pracował nad utworem „Bohemian Rhapsody” – najsłynniejszy utwór zespołu Queen – roztacza się widok na ogród otaczający posiadłość. Znajdują się w nim między innymi drzewa magnolii i elementy dekoracyjne – w tym oczka wodne – inspirowane kulturą orientu. 

Garden Lodge: dom w Londynie, w którym Freddie Mercury mieszkał do śmierci

Freddie Mercury, zmarły w listopadzie 1991 roku wokalista zespołu Queen, chcąc zabezpieczyć swoich bliskich, przed śmiercią zadbał o podział majątku. Artysta jego znaczącą część przekazał Mary Austin – przyjaciółce, którą nazywał „miłością swojego życia”. Mary Austin otrzymała w spadku połowę wartego 75 milionów funtów majątku Mercury’ego – odziedziczyła wówczas właśnie między innymi londyńską rezydencję Garden Lodge.

Knight Frank

W ubiegłym roku, na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s, 72-letnia obecnie kobieta sprzedała kolekcję przedmiotów należących do Freddie'ego Mercury’ego. Przedmioty łącznie wylicytowano za około sześć milionów funtów. Część dochodów – zgodnie z wolą Mary Austin – przeznaczona została na cele charytatywne.

Teraz przyjaciółka Freddie'ego Mercury'ego zdecydowała się sprzedać także posiadłość, w której lider Queen mieszkał do śmierci. Jak informuje agencja nieruchomości Knight Frank, sprzedająca oczekuje ofert przekraczających 30 mln funtów. „Ten dom kryje ogromnie dużo wspomnień, w każdym pomieszczeniu jest mnóstwo miłości i ciepła” – stwierdziła Austin w komunikacie prasowym. „Mieszkanie w tym mieście było przyjemnością i mam stąd wiele wspaniałych wspomnień. Teraz, kiedy dom jest pusty, wracam myślami do chwil, gdy oglądaliśmy go po raz pierwszy” – dodała. „Gdy Freddie i ja po raz pierwszy przeszliśmy przez te drzwi, czuliśmy, że to miejsce spokoju, dom prawdziwego artysty. Teraz nadszedł czas, by to uczucie przekazać komuś innemu” – zaznaczyła. 

Apartamenty & domy
Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Apartamenty & domy
Hejterzy twierdzili, że kupił ją Zełenski. Luksusowa willa w USA na sprzedaż
Apartamenty & domy
Najdroższa willa w USA trafiła na sprzedaż. Ćwierć miliarda dolarów za dom
Apartamenty & domy
100 tysięcy dolarów za noc: oto najdroższy pokój hotelowy na świecie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Apartamenty & domy
Dom, w którym powstał Amazon, jest na sprzedaż. Tu Jeff Bezos zbudował imperium