Imbir lekarski (łac. Zingiber officinale Rosc.) to pochodząca z Azji roślina przyprawowa, którą od tysięcy lat ceni się za jej dobroczynne właściwości prozdrowotne. I nic dziwnego – spektrum działania imbiru jest naprawdę imponujące. Co warto o nim wiedzieć?
Imbir – wartości odżywcze
Korzeń imbiru jest bogatym źródłem witamin, przede wszystkim: B2, B3 i B6, które mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Imbir zawiera też wiele cennych składników mineralnych, między innymi wapń, fosfor, żelazo i cynk.
Korzeń imbiru zawiera też szereg antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, hamujących działanie wolnych rodników. Antyoksydanty odpowiadają nie tylko za spowolnienie procesów starzenia organizmu. Warto pamiętać, że chronią również przed infekcjami, a więc między innymi sezonową grypą i przeziębieniem.
W imbirze znajduje się także wiele substancji bioaktywnych o rozmaitych właściwościach prozdrowotnych. Są to przede wszystkim substancje lotne (np. limonen, geraniol czy kamfen), które zawiera olejek imbirowy, a także nielotne (np. zingeron czy gingerol). To właśnie one odpowiadają za niezwykle silne działanie imbiru – zarówno jako znakomitej przyprawy, jak i skutecznego naturalnego leku.
Właściwości zdrowotne imbiru
Oprócz tego, że imbir z powodzeniem można dodawać do wielu rozmaitych potraw, warto włączyć go do swojej diety zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dzięki dużej zawartości witamin i minerałów pobudza układ odpornościowy i wzmacnia organizm.