Zdrowe, ekologiczne jedzenie jest zwykle droższe, zwłaszcza w krajach zamożnych. Cena produktów bio bywa niekiedy dwa razy wyższa, niż żywności nie posiadającej takiego oznaczenia. Analizy badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego rzucają nowe światło na to, jakie koszty ponosimy, jedząc niezdrowo.
„Lancet”: zdrowa dieta musi być droga? Niekoniecznie
Autorów badania, o którym informuje „The Lancet” interesowało, jakie są rzeczywiste koszty stosowania zdrowej diety w różnych krajach świata. Aby je oszacować, przeanalizowali wiele czynników, między innymi ceny produktów spożywczych w 150 krajach na świecie, także w Polsce.
Czytaj więcej
Mają po 30 lat i zmieniają świat od kuchni. Wymyślone przez nich innowacyjne wegańskie produkty zaskakują branżę, a światowy rynek stoi przed nimi otworem.
Następnie badacze zestawili te dane z tym, jak zdrowe są poszczególne produkty, i jaki jest w związku z tym popyt na tę żywność. Poziom „zdrowotności” produktów określono między innymi na podstawie badań, które wykazały wpływ danych produktów na obniżanie ryzyka przedwczesnej śmierci.
Wyłoniono przy tym kilka grup diet, które uznaje się za zdrowe. Są to: zbilansowana dieta fleksitariańska (dopuszczająca niewielkie ilości mięsa), peskatariańska (uwzględniająca ryby), wegetariańska (dopuszczająca jajka i nabiał) oraz wegańska (opierająca się wyłącznie na produktach roślinnych). Naukowcy zbudowali modele szacujące między innymi, jaki do 2050 roku będzie koszt stosowania danej diety, a także jaki będzie jej wpływ na środowisko.