Wegańskie alternatywy dla mięsa stają się coraz popularniejsze. Teraz o ich zaletach będą mogły przekonać się również właściciele psów czy kotów. Amerykanski startup Bond Pet Foods stworzył „prototyp” karmy dla zwierząt domowych, w której mięso pochodzenia zwierzęcego zastąpiono roślinnymi i syntetycznymi odpowiednikami.

Czytaj też: Raport: te trendy zrewolucjonizowały polskie restauracje w ostatniej dekadzie

Z czego składa się wegańska karma dla psów i kotów?

Dzięki pobraniu próbek od kur i określeniu kodu genetycznego białka drobiowego udało się wytworzyć oparte na drożdżach białko identyczne z tym, które obecne jest w mięsie zwierząt. Produkt firmy Bond Pet Foods zawiera też wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Utworzony w 2017 roku amerykański startup Bond Pet Foods, produkujący karmy i przekąski dla psów i kotów, w ubiegłym roku pozyskał 1.2 miliona dolarów finansowania od funduszu inwestycyjnego Lever VC na rozpoczęcie produkcji „wegańskiego” mięsa, pozyskiwanego dzięki technologii wykorzystywanej również przy produkcji insuliny.

„Pierwsze testy z psimi wolontariuszami były bardzo obiecujące” – powiedziała Pernilla Audibert, współzałożycielka Bond Pet Foods.

Audibert zapowiedziała również pracę nad kolejnymi odpowiednikami białka zwierzęcego uzyskanymi w warunkach laboratoryjnych i w efekcie stworzenie „kompletnego portolio” produktów białkowych przeznaczonych dla zwierząt domowych. Do sprzedaży wegańska karma od Bond Pet Foods ma trafić w 2023 roku.

To może cię zainteresować: Ani kropli mleka: Lindt będzie sprzedawać wegańską czekoladę