Arabia Saudyjska od kilku lat buduje swoją pozycję państwa innowacyjnego, próbującego uniezależnić się od zasobów ropy naftowej, władze kraju nie zapominają też o przemyśle rozrywkowym. Częścią zaplanowanego na najbliższą dekadę strategicznego projektu Saudi Vision 2030 jest m.in. Qiddiya, park rozrywki na przedmieściach arabskiej stolicy, Rijadu. Jedną z głównych atrakcji ma być najszybszy rollecoaster świata, jego uruchomienie ma być połączone ze startem pierwszej części inwestycji, rodzinnego parku rozrywki Six Flags Qiddiya, czyli w 2023 roku.

250 km/h: najszybszy rollercoaster na świecie powstaje w Arabii Saudyjskiej

Kolejka The Falcon’s Flight będzie mogła pochwalić się kilkoma rekordami. Oprócz zawrotnej prędkości „Lot Sokoła” będzie też najwyższą wolnostojącą kolejką górską na świecie. 160 metrów wysokości ma umożliwić doświadczenie stanu nieważkości w powietrzu 20 pasażerom, mogącym wybrać się jednorazowo na przejażdżkę kolejką. Konstrukcja będzie o ponad 20 metrów wyższa niż dotychczasowy rekordzista – wysoka na 139 metrów kolejka w Six Flags Great Adventure w New Jersey w USA.

Za projekt „The Falcon’s Flight” odpowiada firma Intamin z siedzibą w Lichtensteinie, od 50 lat przygotowująca parki rozrywki na całym świecie i posiadająca już w swoim dorobku kilku rekordzistów. To właśnie Intamin odpowiada za kolejkę w New Jersey, a także za wciąż jeszcze najszybszy rollecoaster na świecie, znajdującą się przy torze wyścigów Formuły 1 w Abu Dhabi Formula Rossa, rozpędzającą się do 240 kilometrów na godzinę.

Czytaj też: Na pustyni w Arabii Saudyjskiej powstaje podziemny hotel

Arabski projekt po ukończeniu będzie mógł szczycić się też byciem najdłuższą kolejką na świecie. Do tej pory ten tytuł przysługuje rollercoasterowi Steel Dragon 2000, znajdującemu się w parku rozrywki w Nagashimie (Japonia), długiemu na 2,5 kilometra. „The Falcon’s Flight” będzie wyraźnie dłuższy – ma mieć 4 kilometry długości, a intensywna wycieczka po torze ma trwać ok. 3 minut.