Al Ula, oaza o powierzchni porównywalnej z obszarem Belgii, to pierwsze miejsce w Arabii Saudyjskiej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tej niezwykłej okolicy w 2024 roku ma zostać otwarty hotel, którego budowę zapowiedziano w sierpniu ubiegłego roku. Francuski architekt Jean Nouvel zaprezentował projekt kompleksu, zachowującego unikalny krajobraz regionu.

Czytaj też: Wadi Rum, ulubiona pustynia Hollywood. Tu powstała „Diuna”

Luksusowy hotel na środku pustyni w Arabii Saudyjskiej

Jak czytamy w komunikacie Royal Commission for AlUla, ulokowany w rezerwacie Sharaan hotel będzie pierwszą próbą wskrzeszenia dziedzictwa architektonicznego od czasu, gdy Nabatejczycy wydrążyli okoliczne osady w piaskowcu – czyli od ponad 2000 lat.

Swój szacunek dla dziedzictwa podkreśla sam architekt. „AlUla to muzeum. Każdy wadi i skarpa, każdy odcinek piasku i skał, każde stanowisko geologiczne i archeologiczne zasługują na największą uwagę. Ważne jest, aby zachować całą odrębność i atrakcyjność tego miejsca. Musimy zachować małą tajemnicę, a także obietnicę przyszłych odkryć” – powiedział Nouvel.

Te zastrzeżenia nie oznaczają jednak, że przyszły hotel będzie pozbawiony współczesnych rozwiązań i udogodnień, a celem samego architekta było przełożenie starego stylu życia do dzisiejszych potrzeb. W wykutym w skale hotelu szorstkość naturalnego otoczenia będzie więc kontrastować z ciepłem komfortowych sof, foteli i krzeseł. Cały kompleks obejmie 40 apartamentów dla gości i trzy wille i będzie korzystał z energii bezemisyjnej.