Zachowaj na później: 10 najpiękniejszych miejsc na świecie

Pandemia to niezbyt dobry czas na podróże, ale może warto zaplanować podróże na okres, gdy sytuacja znowu wróci do normy i podróżowanie po świecie znowu stanie się bezpieczne?

Publikacja: 23.10.2020 11:38

Zachowaj na później: 10 najpiękniejszych miejsc na świecie

Foto: Fot: Ahmad Qaisieh/Unsplash

Wydawnictwo Lonely Planet, znane m.in. ze swoich przewodników turystycznych, przygotowało drugą edycję coffee table booka zbierającego w jednej książce 500 atrakcji turystycznych z całego świata, których nie warto przegapić. Sytuacja związana z pandemią ogranicza wprawdzie możliwości podróżowania, ale zestawienie ekspertów Lonely Planet może być przewodnikiem w planowaniu wypraw na rok 2021 gdy, jak wszyscy wierzymy, sytuacja zacznie wracać do normy.

Czytaj też: Te europejskie zamki i pałace możesz wynająć na Airbnb. Wśród nich są obiekty z Polski

Autorzy rankingu brali pod uwagę zarówno miejsca, które trzeba zwiedzić, jak i doświadczenia, które warto przeżyć w konkretnej destynacji. W tej edycji położono również nacisk na to, jak dane miejsce przystosowane jest do wymogów turystyki zrównoważonej ekologicznie. W pierwszej dziesiątce dominują atrakcje spoza Europy. Sprawdźcie, jakie miejsca znalazły się w czołówce.

Najpiękniejsze miejsca na świecie: ranking Lonely Planet

10. Annapurna Circuit, Nepal

Trasa trekkingowa wokół masywu Annapurna w Nepalu, oferująca ok. 200 km podróży przez Himalaje, to prawdziwa mekka dla fanów trekkingu.

9. Salar de Uyuni, Boliwia

Odwiedzający największe na świecie solnisko (o powierzchni 10 582 km2) mogą mieć wrażenie, że spacerują w chmurach – zwłaszcza gdy po opadach deszczu powierzchnia zaczyna tworzyć lustrzaną iluzję, w której można dostrzec odbicie nieba.

8. Kompleks świątynny Angkor Wat, Kambodża

Główna atrakcja Kambodży i jej rozpoznawalny na całym świecie symbol to największy zabytek religijny świata, a jej najbardziej wyrazistymi punktami są monumentalna hinduistyczna świątynia Angkor Wat oraz długa na 900 metrów płaskorzeźba, przedstawiająca postaci z indyjskich eposów oraz życie dworu.

7. Wodospad Iguazu, Brazylia/ Argentyna

Leżący na granicy argentyńsko- brazylijskiej Iguazu składa się z 275 mniejszych wodospadów, z których najdłuższy ma ok. 80 metrów. Jak piszą przewodnicy Lonely Planet: „wibracje rozbijającej się wody przypominają jasno o potędze i doniosłości natury”.

6. Jezioro Bled, Słowenia

Znajdująca się na polodowcowym jeziorze wyspa Blejski Otok, na której znajduje się niewielki kościół, przez dziesiątki lat była celem podróży pielgrzymów. Dziś krystalicznie czyste wody jeziora przyciągają turystów możliwością spaceru lub wyprawy rowerowej wokół jeziora – oraz widokami, które znajdziemy tylko w Alpach Julijskich.

5. Park Narodowy Yellowstone, Stany Zjednoczone

Najbardziej znany park narodowy w USA to dom dla licznych gatunków dzikich zwierząt, ale też miejsce, w którym znajduje się 500 aktywnych gejzerów oraz gorące źródła Grand Prismatic.

4. Delta rzeki Okawango, Botswana

Tym, którzy najbardziej liczą na obcowanie z dziką naturą, Lonely Planet poleca też wyprawę do Botswany. Ze względów na zasoby wodne i obfitą roślinność delta rzeki Okawango jest jednym z najbardziej różnorodnych pod tym względem miejsc w Afryce, do którego ciągną amatorzy safari z całego świata.

3. Park narodowy Uluru-Kata Tjuta, Australia

Sercem tego parku narodowego jest skalna formacja Uluru, święte miejsce dla tamtejszych Aborygenów, hipnotyzujące wizualnie i dające wrażenie, jakby kolor skały zmieniał się w zależności od kierunku padania promieni słonecznych.

2. Galapagos, Ekwador

O tym, że archipelag położony na Oceanie Spokojnym jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na planecie decyduje oczywiście natura. Żyją tu pingwiny, legwany, żółwie słoniowe, myszołowy i niezliczona rzesza innych rzadkich gatunków, co sprawia, że turyści odwiedzający Galapagos mogą przez chwilę poczuć się niemal jak sir David Attenborough – albo jak Karol Darwin.

https://www.instagram.com/p/CFKJU5igQd2/

1. Petra, Jordania

Niezwykłe ruiny rozkwitającego między III i I wiekiem przed naszą erą i wybudowanego w skale miasta Nabatejczyków przez setki lat pozostawały nieznane Europejczykom. Dziś, obok księżycowych widoków na Wadi Rum, ulubionej pustyni reżyserów z Hollywood, podkreślają magię Jordanii.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie