Sposób na duże zyski z turystyki? Ładne zdjęcia na Wikipedii

Kilka dobrze napisanych zdań zachwalających atrakcje turystyczne miasta czy regionu, do tego efektowne zdjęcia: zdaniem naukowców z Niemiec i Włoch to gwarantowany sposób na znaczące zwiększenie przychodów z turystyki

Publikacja: 23.09.2020 17:54

Sposób na duże zyski z turystyki? Ładne zdjęcia na Wikipedii

Foto: Fot: Ilnur Kalimullin/Unsplash

Po wybuchu pandemii przyciągnięcie turystów to kluczowa sprawa dla wielu miast i regionów dotąd żyjących z turystyki. Okazuje się, że miliony euro wydawane na promocję można uzupełnić – lub nawet z powodzeniem zastąpić – znacznie prostszymi i bez porównania tańszymi rozwiązaniami.

Naukowcy z uniwersytetów w Niemczech i Włoszech przeprowadzili wspólny eksperyment, który wykazał, że atrakcyjne opracowany wpis na Wikipedii może przynieść małemu miasteczku nawet dodatkowe sto tysięcy funtów rocznie w postaci większych przychodów z turystyki.

Wikipedia i turystyka: jak na tym zarobić?  

Autorzy badania zaczęli od poprawienia haseł losowo wybranych miast w Hiszpanii. Do każdego z wpisów dodano kilka zdań poświęconych historii miasta i głównym atrakcjom. Opisy zostały też uzupełnione o zdjęcia wysokiej jakości. Hasła zostały również przetłumaczone na kilka języków: angielski, francuski, niemiecki, włoski czy holenderski.

Czytaj też: Wiatr wywraca pieszych i rowerzystów. Las wieżowców trwale zmienił pogodę w Londynie

Ten zabieg okazał się zaskakująco skuteczny: wystarczyły dwa dodatkowe akapity opisu i jedno dobre zdjęcie, by liczba rezerwacji noclegów w danym mieście w sezonie wakacyjnym wzrosła o ponad 9 procent.

Miejscowości, które do tej pory miały na Wikipedii zdawkowe opisy, dzięki ich rozbudowie zyskały nawet trzykrotnie większe zainteresowanie turystów. „Jeśli rozszerzymy to na całą branżę turystyczną, ten wpływ można liczyć w miliardach euro” – przekonują autorzy badania.

Najważniejsza zasada Wikipedii: reklama jest zakazana

Jak dodaje„The Guardian”, który napisał o tym badaniu, wykorzystanie Wikipedii do promocji turystyki może być utrudnione ze względu na rygorystyczne zasady, zabraniające autorom wpisów jakichkolwiek działań komercyjnych – a za takie uznano w Holandii wspomniane badanie, gdzie poprawione wpisy zostały usunięte w ciągu 24 godzin od ich publikacji.

O tym, że wykorzystanie Wikipedii do celów marketingowych może obrócić się przeciwko reklamodawcy, wie na przykład The North Face. Ta marka w ubiegłym roku przygotowała nietypową kampanię, polegającą na dołączaniu do haseł na Wikipedii zdjęć swoich produktów. Po ujawnieniu akcji The North Face, skrytykowane i oskarżone o naruszenie zaufania do Wikipedii, zostało zmuszone do usunięcia zdjęć i opublikowania przeprosin.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie