Alpy rządzą europejskimi nartami

Publikacja: 16.02.2020 15:56

Alpy rządzą europejskimi nartami

Foto: sukces.rp.pl

Nagroda jest prestiżowa i ma też całkiem praktyczny wymiar. 15 zwycięzców rankingu może liczyć na promocję w całej Europie za sprawą ponad 300 biur podróży, które uczestniczą w przedsięwzięciu. Niestety wśród zwycięskiej piętnastki nie ma polskich kurortów. W tworzeniu rankingu najlepszych narciarskich ośrodków Starego Kontynentu wzięło udział ponad 120 tys. respondentów. Oceniali infrastrukturę, pogodę, warunki na stoku i w pensjonatach, a także dodatkowe atrakcje.

""

sukces.rp.pl

Alpe d’Huez, (Francja) położony na wysokości 1860 m. n.p.m., zyskał pierwsze miejsce także w innym rankingu – ośrodków gwarantujących śnieg. Dysponuje najdłuższą na świecie trasą zjazdową, liczącą aż 16 km długości – Sarenne. Są tu 4 trasy, na których różnica poziomów przekracza 2 tys. metrów. Ale wśród 240 kilometrów narciarskich szlaków nie wszystkie są trudne. Alpe d’Huez słynie ze szkółek narciarskich i atrakcji dla dzieci – całodziennych zabaw na stoku połączonych z nauką jazdy na nartach i pełnym wyżywieniem. A na dorosłych, których narciarstwo czy snowbord nie pociąga – czeka choćby lodowa jaskinia, baseny, lodowiska, kursy na prawo jazdy na lodzie i mnóstwo innych atrakcji.

SkiWelt Widler Kaiser-Brixental (Austria) – Jest jednym z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich świata, największym w Austrii. Tworzy go 8 miejscowości leżących u stóp górskiego masywu Wilder Kaiser, jego centrum jest wznoszący się 1829 m npm szczyt Hohe Salve. W ośrodku kursuje 90 wyciągów linowych. Połowa tras – 160 km, może być sztucznie naśnieżana. Uprawiać tu można także paralotniarstwo i saneczkarstwo.

""

Alpejski masyw Wilder Kaiser, fot Adobe Stock

sukces.rp.pl

Val Thorens (Francja) – Czterokrotnie zdobywał palmę pierwszeństwa w rankingu narciarskich ośrodków. Jest najwyżej położonym kurortem narciarskim w Europie – miasteczko leży na wysokości 2300 m. npm. Val Thorens jest częścia największego europejskiego regionu narciarskiego Les Trois Valées liczącego 600 km tras narciarskich i 200 wyciągów.

Livigno (Włochy) – Znakomicie znane polskim narciarzom. Regularnie co roku odbywają się tu dni polskie. Obejmuje 115 km różnorodnych tras narciarskich 6 kolejek linowych i 14 wyciągów krzesełkowych. Nazywane „najbardziej słonecznym kurortem Alp” albo małym Tybetem. Słynie nie tylko z nart ale także znakomitej kuchni, klubów i barów czyli apre ski.

""

Telemark-Skitour, Livigno. Fot. Adobe Stock

sukces.rp.pl

Crans Montana (Szwajcaria) – Położone na wysokości 1500 m. npm. Miasteczko otaczają cztery czterotysięczniki: Matterhorn, Weisshorn, Dent Blanche i Mont Blanc. Szczególna dumą regionu są nagradzane restauracje.

Kitzbuhel (Austria) – Określany jako „najbardziej wyrafinowany ośrodek Tyrolu, którego infrastruktura narciarska i zróżnicowanie tras jest bliskie doskonałości.” Rozgrywane są tu zawody m.in. Hahenkamm na słynnej trasie Streif czy Snow Polo World Cup.

""

Kitzbuhel, Austria, fot. Adobe Stock

sukces.rp.pl

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrun (Austria) – Trasy ośrodka (270 km) okalają gminy Saalbach i Hinterglemm stąd nazwa regionu. Jest tu 70 różnorodnych wyciągów, zapierające dech w piersiach widoki i możliwość jazdy w głębokim śniegu – free ski.

La Plagne (Francja) – 425 km tras zjazdowych z których aż 70% położonych jest na wysokości ok. 2 tys m.npm. W okolicy znajdują się dwa górskie lodowce. Do tego 15 gondolek i 74 kolejki krzesełkowe.

Cortina d’Ampezzo (Włochy) – Ma długą tradycje najbardziej prestiżowych zawodów narciarskich. W 2021 r. odbędą się w Cortinie Mistrzostwa Świata w narciarstwie Alpejskim. Prócz tras dla zawodowców są tu snowparki, trasy łatwe i bardzo łatwe, szkółki dla dzieci i nie tylko no i unikatowe widoki.

Val Isere (Francja) – 300 km tras i atmosfera górskiej wioski. Mimo, że to narciarski kurort z infrastrukturą baneologiczną nadal zachował tradycyjny urok.

Zermatt (Szwajcaria) – Niezwykła panorama 360 km tras zjazdowych ale także wielki świat i uroki kurortowego życia. Zermatt zajmuje poczesne miejsce na liście nie tylko najlepszych ale też najbardziej luksusowych kurortów Europy.

Moritz (Szwajcaria) – Przepych, majestatyczna przyroda, sport i zaskakująca historia – to mieszanka decydująca o niepowtarzalnym charakterze tego miejsca. Można tu jeździć nie tylko na nartach ale także bryczką. Odbywają się zawody sportowe ale także plenery malarskie czy festiwale jazzu.

Avoriaz (Francja) – W kategorii najlepszego ośrodka narciarskiego dla rodzin w Europie zdobył pierwsze miejsce. Niezwykły, bo całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego. Zamiast samochodów jeżdżą tu sanie albo narciarze – wprost z drzwi hotelu na trasę. Można stąd bez trudu przejść do Szwajcarii.

Samnaun Ischgl (Szwajcaria, Austria) – Region narciarski Silveretta Arena słynie z pierwszej na świecie dwupokładowej gondoli zabierającej na pokład jednorazowo 180 osób! Poza nią jeżdżą tu 44 wyciągi obsługujące 238 km. tras. Samnaun jest poza tym strefą wolnocłową.

""

Wielojęzyczny znak pokazujący drogę do obu ośrodków narciarskich – Ischgl i Samnaun – w Austrii i Szwajcarii. fot. Adobe Stock.

sukces.rp.pl

Jungfrau (Szwajcaria) – Region obejmuje dwie doliny, trzy pasma górskie i 206 km. świetnie przygotowanych tras.

Nagroda jest prestiżowa i ma też całkiem praktyczny wymiar. 15 zwycięzców rankingu może liczyć na promocję w całej Europie za sprawą ponad 300 biur podróży, które uczestniczą w przedsięwzięciu. Niestety wśród zwycięskiej piętnastki nie ma polskich kurortów. W tworzeniu rankingu najlepszych narciarskich ośrodków Starego Kontynentu wzięło udział ponad 120 tys. respondentów. Oceniali infrastrukturę, pogodę, warunki na stoku i w pensjonatach, a także dodatkowe atrakcje.

Pozostało 91% artykułu
W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie