Pośmiertna maska faraona Tutanchamona to jeden z najsłynniejszych artefaktów starożytności, który do Muzeum Egipskiego w Kairze przyciąga miliony odwiedzających. Badania brytyjskich naukowców rzucają nowe światło na historię tego przedmiotu.
Maska Tutanchamona: nowe fakty
Nienaruszony grobowiec żyjącego w XIV w. p.n.e., zmarłego w wieku około 20 lat faraona Tutanchamona odkryła grupa archeologów pod kierownictwem egiptologa Howarda Cartera w 1925 roku. Po tym, kiedy prawie wszyscy członkowie zespołu tajemniczo zmarli (oprócz samego Howarda), zaczęto mówić o klątwie Tutanchamona. Z tego powodu skarby z grobowca faraona do dziś owiewa aura tajemniczości.
Czytaj więcej
Znamy wyniki konkursu World Architecture Festival Awards 2024. „Architektonicznego Oscara” zdobył projekt z Polski.
Okazuje się, że artefakty z grobowca po ponad stu latach od ich znalezienia nadal kryją wiele tajemnic. Nowe ustalenia dotyczą bodaj najsłynniejszego z nich — pośmiertnej maski Tutanchamona.
Na podstawie analiz maski badacze z Uniwersytetu w Yorku pod kierownictwem profesor egiptologii Joann Fletcher twierdzą, że pośmiertnej maski nie wykonano specjalnie dla Tutanchamona. Zdaniem ekspertów artefakt wykonano wcześniej — dla innego członka królewskiej rodziny.